خانه / سیاسی / فواد معصوم در مصاحبه با روزنامه الحیات: عراق نمی تواند در جنگ با داعش از ایران بی نیاز باشد

فواد معصوم در مصاحبه با روزنامه الحیات: عراق نمی تواند در جنگ با داعش از ایران بی نیاز باشد

رئیس جمهوری عراق ضمن تاکید بر اهمیت نقش ایران در جنگ علیه داعش گفت: عراق نمی تواند در این جنگ از ایران بی نیاز باشد

فواد معصوم در مصاحبه با روزنامه «الحیات» لندن افزود: به رغم وجود اختلافاتی بین ایران و عربستان انجام هرگونه تلاشی برای حمله به داعش با همه ابزارهای داخلی عراق و امکانات منطقه‌ای بدون ایران شکاف بزرگی را برجای خواهد گذاشت.
معصوم گفت: حضور ایران و وجود مؤثر این کشور در تلاش‌های منطقه‌ای برای مبارزه با گروه داعش امری ضروری است و نمی‌توان ایران را کنار زد و عراق نیز نمی‌تواند خود را از این کشور بی‌نیاز ببیند.
وی افزود: در حال حاضر اختلافات اساسی بین ایران و آمریکا در خصوص پرونده هسته‌ای وجود دارد. جان کری، وزیر خارجه آمریکا به ما گفته است که آمریکایی ها قصد حمله به ایران را ندارند و تنها در مساله هسته‌ای با ایران اختلاف دارند و اگر این پرونده حل شود بسیاری از مسائل منطقه نیز حل خواهد شد.
رئیس جمهور عراق همچنین خواستار دست زدن به ابتکارها و اقدامات نظامی علیه گروه تروریستی داعش شد و گفت: باید این گروهک را از لحاظ فکری رسوا کرد و در مقابل دیدگاه‌های مردمی را علیه آن به هم نزدیک کرد. نقشه راه پیش از هر چیزی می تواند موجب اتخاذ مواضع مشترک شود و باید به آن عمل شود و در حد حرف باقی نماند. گام دوم اعلام عفو عمومی است، اما نه به طور مطلق، سپس اختلافات بین گروه‌های سیاسی و برخی از عشایر باید حل شود.
معصوم در خصوص روابط خارجی میان ایران و عراق گفت: یک نکته اصلی در این مساله وجود دارد و آن این است که اهل تشیع زمانی که در عراق احساس می‌کنند به حاشیه رانده می‌شوند و هیچ کشوری را در منطقه نمی‌یابند که به مسائل آن‌ها توجه کند با ایران ارتباط برقرار می‌کنند. تنها ایران است که تاکنون از شیعیان عراق حمایت کرده است.
وی در خصوص روابط تاریخی بین عراق و ایران گفت: نکته‌ بسیار مهمی وجود دارد و آن این است که شیعیان هنگامی که در عراق احساس به حاشیه راندن می کنند، همانطور که در گذشته و هنگام رژیم بعث این احساس را می‌کردند، هیچ کشوری را جز ایران برای رسیدگی به امورشان نمی یافتند. در دوران رژیم پیشین عراق تنها ایران بود که از معارضین شیعه حمایت می کرد.
رئیس جمهوری عراق ضمن اشاره به اینکه مشارکت اهل سنت در تشکیل دولت جدید عراق مشارکتی صوری نیست، بلکه آنان در دولت مشارکت جدی دارند، علت عدم انتخاب دو وزیر کشور و دفاع را نبودن فراکسیون‌های بزرگ برای تصدی این دو وزارتخانه دانست.
وی ضمن تاکید بر اینکه عراق از هیچ کشور عربی نخواسته است که در حملات هوایی علیه داعش با بغداد همکاری کند، گفت: دست ترکیه پس از آزادی شهروندانش که در بازداشت داعش در موصل بودند باز شده و اکنون می تواند نقشی در حمله به داعش ایفاء کند. ما باید با داعش بجنگیم؛ چرا که این گروه نه تنها خطری برای عراق است، بلکه خطری برای تمامی منطقه است. اگر داعش را همچنان به حال خود رها کنیم تا در سوریه مناطقی را اشغال کند، در واقع ما هیچ اقدامی علیه این گروه انجام نداده ایم.
فواد معصوم در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه چرا کشورهای خارجی سلاح را مستقیماً در اختیار کردها قرار نمی دهند و این سلاح از طریق بغداد به اربیل ارسال می شود؟ گفت: علت این مسئله این است که همه به این باور برسند که تحویل سلاح به اقلیم کردستان اقدامی محرمانه نیست، بلکه با موافقت دولت فدرال عراق انجام می گیرد.
وی در پاسخ به اینکه آیا به نظر شما کردها مجبور به جنگ با داعش شده اند؟ گفت: کردها در این جنگ از خود دفاع می کنند. مسیحیان و ایزدی ها نیز قومیت های عراقی هستند که مورد تهاجم داعش قرار گرفته اند و باید از خود دفاع کنند. اکنون وضع کردها در جبهه های جنگ با داعش بسیار خوب است.
معصوم در خصوص مشارکت کردها در دولت جدید عراق گفت: اکنون گفتگوهایی در خصوص افزایش تعداد کرسی‌های وزارتی در چارچوب تلاش برای بازگشت وزرای کرد به دولت جدید عراق وجود دارد.
 
 
کد مطلب: ۷۰۵۶۰  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۷/۲  |  ساعت: ۲۱ : ۴۶

شناسه خبر : 17609

این خبر رو هم ببینید

افشاگری فعال اماراتی: مخالفت با عادی سازی روابط در امارات ۱۰ سال حبس و جریمه سنگین دارد

یک فعال اماراتی فاش کرد طرفداران عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی در کشور امارات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =