خانه / فرهنگی / قلعه تاریخی روستای نوره به کتابخانه و موزه تبدیل شود

قلعه تاریخی روستای نوره به کتابخانه و موزه تبدیل شود

استاندار کردستان در دیدار با اعضای هیئت مدیره قلعه نوره ضمن تاکید بر توسعه گردشگری روستایی، گفت: با توجه به اینکه این قلعه متعلق به عالم بزرگ «آیت الله مردوخ» بوده و کتاب‌های ایشان در آن موجود است باید به موزه و کتابخانه تبدیل شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ عبدالمحمد زاهدی خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط بحرانی کم آبی و خشکی باغ قلعه و همچنین وضعیت مقبره آیت‌الله مردوخ که در محوطه قلعه قرار دارد، لازم است ساخت مهمانسرا در آنجا متوقف و بودجه موجود به مرمت، آبرسانی و نگهداری قلعه اختصاص یابد.
 
وی با اشاره به اینکه اینگونه بناها اگر بلااستفاده باشد از بین خواهد رفت افزود: می‌توان این بنا را جهت بهره‌برداری و نگهداری و تبدیل به موزه و کتابخانه در اختیار یک تشکل و  یا دهیاری قرار داد.
 
زاهدی شوراها و دهیاری‌ها را به دلیل ارتباط مستقیم با مردم، بهترین عامل دانست و گفت: دهیاری به دنبال کسب درآمد نیست و با توجه به منابعی که در اختیار دارد می‌تواند برای نگهداری قلعه هزینه نماید.
 
استاندار کردستان در ادامه خواستار تشکیل هیاتی متشکل از نمایندگان استانداری، میراث فرهنگی، بنیاد مسکن، سازمان فنی و حرفه‌ای و کارشناس امور آب جهت تهیه گزارش برآور هزینه و اولویت‌بندی مشکلات قلعه از جمله مرمت، آبرسانی و … شد.
 
زاهدی با تاکید بر اینکه باید اقدامات هرچه سریعتر انجام شود، خاطرنشان کرد: باید با این هدف که (آگر از آنجا بهره برداری نشود ازبین می‌رود) کارها انجام شود.
 
وی با یادآوری این مطلب که گردشگران حرفه‌ای از طریق اینترنت مقصد خود را انتخاب می‌کنند گفت: باید به منظور جذب گردشگر، برای نوره سایت تعریف شده و حتی با تورهای گردشگری مذاکره شود.
 
شایان ذکر است: روستای نوره از روستاهای هدف گردشگری کردستان بوده و قلعه ۱۰۰ ساله آن که به سبک ساسانی ساخته شده و ۴ هکتار مساحت دارد در سال ۷۶ ثبت ملی شده و در سال ۸۶ به تملک میراث فرهنگی درآمده است.
۱۰ مهر ۹۳

شناسه خبر : 4731

این خبر رو هم ببینید

دبیران سنندجی، مقام برتر جشنواره کشوری الگوی برتر تدریس را کسب کردند

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش کردستان گفت: در شانزدهمین جشنواره الگو‌های برتر تدریس دوره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =