خانه / اجتماعی / كردستان با تولید ۲۷۰ هزار تن انواع میوه یكی از قطب های باغداری كشور است  

كردستان با تولید ۲۷۰ هزار تن انواع میوه یكی از قطب های باغداری كشور است  

استان کردستان با دارای بودن ۳۶ هزار هکتار باغ و تولید سالانه ۲۷۰ هزار انواع میوه یکی از استان های مطرح در زمینه باغداری و از قطب های تولید میوه در کشور محسوب می شود.
 

توت فرنگی و انگور دیم دو محصول عمده این استان است که کردستان با تولید سالانه ۳۰ هزار تن توت فرنگی و ۱۱۱ هزار تن انگور به ترتیب رتبه های اول و سوم کشور را در این زمینه به خود اختصاص داده است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان در این ارتباط با اشاره به تولید ۲۷۰ هزار تنی محصولات کشاورزی در سال جاری در این استان، گفت: تولید محصولات باغی در سال جاری در استان به نسبت سال گذشته پنج درصد افزایش یافت.
مهندس محمد ابراهیم حسن نژاد، با اشاره به اینکه  این میزان محصول از سطح ۳۶هزار هکتار باغ در سطح استان بدست آمده است، سطح بارور باغات استان را ۳۰ هزار و ۳۵۴ هکتار و سطح غیربارور را نیز پنج هزار و ۵۶۱ هکتار ذکر کرد.
وی محصولات استان را انگور، سیب، توت فرنگی، هول و شلیل، گردو، گیلاس و آلبالو، زردآلو، بادام، گلابی، به و سایر محصولات ذکر کرد و اظهار کرد: امسال ۴۰ هزار تن سیب، ۳۰ هزار تن توت فرنگی، ۲۸ هزار تن هلو و شلیل، ۲۶ هزار تن گردو، ۱۱ هزار و ۵۰۰ تن گیلاس و آلبالو، شش هزار و ۵۰۰ تن زردآلود، دو هزار تن بادام، سه هزار و ۵۰۰ تن گلابی، دو هزار و ۵۰۰ تن به، چهار هزار و ۲۰۰ تن آلو و گوجه و چهار و ۸۰۰ تن نیز سایر محصولات در باغات استان تولید شد.
وی اظهار کرد: همچنین به دلیل سرمازدگی دیرس بهاره در سال جاری حدود ۳۰ هزار تن از محصولات باغی این استان از بین رفت.
وی به تولید ۳۰ هزار تن توت فرنگی در سال جاری در استان اشاره کرد و گفت: در تولید این محصول کردستان رتبه اول کشور را از آن خود کرد.
به گفته وی همچنین امسال ۱۱۱ هزار تن انگور در استان کردستان تولید شد که از این نظر هم استان رتبه سوم کشور را به خود اختصاص داد.
وی متوسط عملکرد محصولات باغی استان را ۹ تن در هر هکتار ذکرکرد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان در ادامه سخنان خود برآورد اقتصادی محصولات باغی استان را حدود پنج هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: ۷۰هزار نفر از مردم بهره برداری در باغات استان را بر عهده دارند.
مهندس حسن نژاد اظهار کرد: با شروع طرح توسعه باغات از سال ۸۴ به طور متوسط سالانه هزار هکتار باغ در استان احداث شده است.
وی تعداد مجتمع های باغی به بهره برداری رسیده را هفت مجتمع در سطح ۸۰۰ هکتار ذکر کرد و گفت: هم اکنون شش مجتمع در سطح ۵۵۰ هکتار در سطح استان در دست احداث است.
به گفته وی در قالب سفر رهبر معظم انقلاب به استان توسعه باغات دیم در سطح هزار و ۱۰۰ هکتار در سال های ۸۸ تا ۹۰ اجرا شد.
کردستان رتبه سوم تولید انگور دیم کشور را کسب کرد
رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان درادامه سخنان خود، میزان تولید انگور ر این استان را در سال جاری ۱۱۱ هزار تن اعلام کرد و گفت: کردستان در این زمینه رتبه سوم کشور را کسب کرد.
مهندس حسن نژاد با اشاره به اینکه این میزان انگور در سطح ۱۲هزار و ۷۷۶ هکتار از باغات استان تولید شده است، گفت: این میزان تولید پنج درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت.
رتبه اول تولید توت فرنگی کشور امسال نیز به کردستان رسید
رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به تولید ۳۰ هزار تن توت فرنگی در این استان در سال جاری، گفت: کردستان مقام اول تولید توت فرنگی کشور را در سال جاری کسب کرد.
مهندس حسن نژاد سطح زیر کشت توت فرنگی در استان را در سال جاری دو هزار و ۲۴۵ هکتار ذکر کرد و افزود: ازاین میزان دو هزار و ۵۷ هکتار آن سطح بارور و ۱۸۸ هکتار نیز سطح غیربارور بوده است.
به گفته وی میزان تولد توت فرنگی دراستان در سال جاری به نسبت سال گذشته پنج درصد افزایش داشته است.
وی در ادامه گفت: بیش از ۶۰ سال است که توت فرنگی در استان کردستان کشت می شود و هر ساله توانسته در رشد صادرات استان نقش بسزایی داشته باشد.
وی با اشاره به آمار اشتغال در این بخش نیز گفت: با توجه به استقبال کشاورزان برای تولید محصولات کشاورزی، زمینه های اشتغال پایدار برای ۱۲ هزار خانوار کردستانی در زمینه تولید توت فرنگی فراهم شده است.
حسن نژاد اظهار کرد: افزون بر ۱۲ هزار خانوار کردستانی یعنی ۶۰ هزار نفر در زمینه تولید محصول توت فرنگی فعالیت دارند و به کاشت و بهره برداری از محصول توت فرنگی مشغول هستند.
استان کردستان در تولید انگور دیم نیز رتبه سوم کشور را کسب کرد
رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان، میزان تولید انگور ر این استان را در سال جاری ۱۱۱ هزار تن اعلام کرد و گفت: کردستان در این زمینه رتبه سوم کشور را کسب کرد.
محمدابراهیم حسن نژاد با اشاره به اینکه این میزان انگور در سطح ۱۲هزار و ۷۷۶ هکتار از باغات استان تولید شده است، گفت: این میزان تولید پنج درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت.

شناسه خبر : 9977

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + ده =