خانه / سیاسی / لاریجانی: سعودی‌ها قیمت نفت را پایین آوردند تا ایران از برجام سود نبرد

لاریجانی: سعودی‌ها قیمت نفت را پایین آوردند تا ایران از برجام سود نبرد

رئیس مجلس شورای اسلامی در جمع ائمه جماعات مساجد گفت: بعد از به نتیجه رسیدن مذاکرات، سعودی‌ها گفتند که قیمت نفت را آنقدر پایین می‌آوریم که ایران از مذاکرات سودی نبرد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی لاریجانی پیش از ظهر پنج‌شنبه در دیدار جمعی از ائمه جماعات مساجد استان قم، اظهار داشت: روحانیون به عنوان راهنمای مردم باید تحلیل درستی از وضعیت کشور داشته باشند. 
وی بیان داشت: وضعیت اقتصادی کشور در حال حاضر مناسب نیست و تحریم‌ها موجب شد تا واحدهای تولیدی با مشکلاتی مواجه کنند و از طرفی تحریم‌های بانکی هم مانع از جابجایی پول و سرمایه واحدهای تولیدی شده که به همین دلیل تولیدکنندگان مجبور بودند تا با واسطه‌هایی نقل و انتقالات پولی خود را انجام دهند و این امر موجب افزایش قیمت اجناس تولیدی می‌شد و در این وسط هم برخی از واسطه‌ها کل پول را می‌گرفتند و می‌بردند. 
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پول در گردش کارخانجات کم شده و آنان برای دریافت تسهیلات به بانک مراجعه می‌کنند و بانک‌ها هم سرمایه لازم را برای هزینه در بخش تولید ندارند و البته باید عنوان کرد که بخشی از مشکلات اقتصادی کشور به خاطر سوء مدیریت‌ها است. 
وی در خصوص سرانجام رسیدن برجام نیز اظهار داشت: به نتیجه رسیدن مسئله هسته‌ای در ایران کار درستی بود، چرا که ما دانش هسته‌ای را به دست آورده و به دنبال تولید سلاح هسته‌ای نبودیم. 
لاریجانی با بیان اینکه در اواخر دولت قبل تمایل به مذاکرات از سوی طرف مقابل وجود داشت، افزود: عواملی نمی‌گذاشتند این کار به درستی پیش رود و کشورهایی مثل عربستان سعودی در راستای مذاکرات کارشکنی می‌کردند و برخی از کشور‌ها را به عدم انجام این کار تشویق می‌کردند. 
وی با بیان اینکه امروز مذاکرات تا توافق نهایی پیش رفته، افزود: از اواسط مذاکرات هسته‌ای، سعودی‌ها تصمیم گرفتند تا قیمت نفت را پایین بیاورند و بر همین اساس قیمت ۱۱۰ دلاری نفت به ۳۰ دلار کاهش یافت. 
نماینده قم در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: بعد از به نتیجه رسیدن مذاکرات، سعودی‌ها گفتند که قیمت نفت را آنقدر پایین می‌آوریم که ایران از مذاکرات سودی نبرد و امروز هم با شهادت شیخ نمر، مسائل جدیدی را در منطقه راه انداخته‌اند. 

دولت باید کوچک شود
لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه یکی از مشکلات اقتصادی ما حجم زیاد دولت است، افزود: دولت هزینه‌های جاری بسیاری دارد. سال گذشته ۱۸۰ هزار میلیارد تومان بودجه داشتیم که ۱۶۰ هزار میلیارد تومان آن بودجه جاری و تنها ۲۰ هزار میلیارد تومان آن بودجه عمرانی بوده است. 
رئیس قوه مقننه عنوان کرد: بخش‌های مختلف دولتی باید کوچک شوند و سرمایه‌های کشور صرف عمران و آبادانی شود. 
وی همچنین عنوان کرد: بخش اقتصادی مسئله مهمی در کشور ماست که با شکوفایی واحدهای تولیدی، زمینه اشتغال فراهم خواهد شد و اقتصاد مقاومتی نیز که مورد تأکید مقام معظم رهبری است در واقع همین تقویت واحدهای تولیدی است. 
وجود تروریسم در اکثر کشورهای اسلامی
لاریجانی در ادامه سخنان خود بیان داشت: امروز بحران افراطی‌گری و تروریسم هم  موضوع مهمی در منطقه ماست که این گروه‌ها زمانی در افغانستان بودند اما دامنه آن‌ها امروز به سوریه و عراق کشیده شده است. 
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وضعیت کشورهای اسلامی امروز به گونه‌ای است که در بیشتر آن‌ها آفت تروریست وجود دارد و کمتر کشور اسلامی را سراغ داریم که با عارضه تروریست دست به گریبان نیست. 
وی گفت: برخی از گروه‌های تروریستی را کشورهای منطقه‌ای و برخی دیگر را کشورهای غربی ایجاد کرده‌اند که نقش کشورهای منطقه‌ای امروز پررنگ‌تر است و تلاش دارند تروریست‌ها پویا باشند و تنها کشوری که امروز به صورت جدی با آن‌ها مبارزه می‌کند ایران است و سایر کشور‌ها تنها شعار می‌دهند و به صورت عملی وارد نمی‌شوند. 
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ائتلاف‌های دروغین هم به ظاهر برای مبارزه با تروریست‌ها شکل گرفته، اما اقدام خاصی انجام نمی‌شود، افزود: امروز گروه‌های تروریستی دارای سلاح‌های سنگین و نیمه سنگین هستند که می‌شود فهمید این ابزارآلات جنگی از سوی کدام یک از کشور‌ها در اختیار آن‌ها قرار گرفته است. 
وی بیان داشت: برآیند این آتش فتنه در منطقه ما به نفع صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها است که در این شرایط سخت و حساس باید با تحلیل قوی برخورد کرد. 
لاریجانی بیان داشت: ایران با عنایت الهی، از امنیت ممتازی برخوردار است و نگاه نافذ رهبری، هوشمندی مردم و نیروهای انقلابی مانع از سلب امنیت می‌شود. 

برداشت تحریم‌ها پله اول ماست
وی با اشاره به چگونگی اجرای برجام نیز ابراز داشت: این روز‌ها برجام به مراحل آخر خود می‌رسد و تحریم‌ها برداشته خواهد شد و در مجموع نظام، تصمیم درستی گرفت که دانش هسته‌ای در ایران بماند و خللی در آن وارد نشود و از طرفی تحریم‌ها نیز برداشته شود. 
لاریجانی گفت: برداشت تحریم‌ها امروز پله اول ماست و بعد از آن باید تلاش کرد تا عمران و آبادانی در کشور شکل گیرد و اگر جریان اقتصادی در کشور ما قوی باشد، سنگ اندازی‌ها تأثیری نخواهد داشت و امروز باید به سمتی رویم که تولید و اقتصاد در کشور قوی شود. 
وی بیان داشت: در قم تلاش کردیم تا کارخانجاتی تعطیل نشود و وضعیت قم در این زمینه نسبت به سایر استان‌ها بهتر است و در شرایط جدید باید کارخانجاتی که سرمایه گذاری کرده‌اند را سرپا نگه داریم که این امر موجب تقویت اشتغال خواهد شد. 
افراد کاردان باید از سوی مردم انتخاب شوند
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به در پیش بودن دو انتخابات مهم در کشور افزود: حضور مردم باید پررنگ باشد که در این صورت پشتوانه کشور در مذاکرات، عرصه‌های سیاسی قوی‌تر خواهد بود. 
نماینده مردم قم در مجلس ادامه داد: کشوری که می‌خواهد دموکراسی در آن حاکم باشد، باید امکان حضور مردم را در اداره کشور بیشتر فراهم کند و مردم نیز باید افرادی که برای سرنوشت انقلاب دغدغه دارند و برای حل مشکلات بر اساس اصول اصلی انقلاب تلاش می‌کنند، انتخاب کنند. 
وی افزود: افراد کاردان باید از سوی مردم انتخاب شوند چرا که امروز مسائل پیچیده‌ای در عرصه‌های اقتصادی کشور داریم که این افراد باید توانایی حل آن‌ها را داشته باشند.

شناسهٔ خبر: ۳۰۲۴۷۵۱ – پنجشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۴ – ۱۲:۰۷لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 14617

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =