خانه / سیاسی / لاریجانی در صحن علنی مجلس: وقتی برای بررسی برنامه ششم نداریم/۳جلسه و نصفی تا پایان مجلس

لاریجانی در صحن علنی مجلس: وقتی برای بررسی برنامه ششم نداریم/۳جلسه و نصفی تا پایان مجلس

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر رئیس کمیسیون تلفیق برنامه گفت: کمبود وقت عامل عدم بررسی برنامه لایحه ششم در مجلس نهم است.

به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی غلامرضا مصباحی مقدم رئیس کمیسیون تفلیق لایحه برنامه ششم توسعه در تذکری آیین نامه ای گفت: طبق مانده ۱۸۴ آیین نامه داخلی مجلس رسیدگی به لایحه برنامه توسعه ترتیباتی دارد.
نماینده مردم تهران ادامه داد: معنا و مفهوم ماده ۱۸۴ آیین نامه این است که وقتی لایحه برنامه در کمیسیون تلفیق چاپ می شود دیگر انتظار ۱۰ روز برای پیشنهادات مجلس بی مورد است.
وی با اشاره به فرصت ۱۰ روزه هیات رئیسه برای برررسی پیشنهادات نمایندگان به لایحه برنامه از تاریخ پانزدهم تا بیست و ششم ادیبهشت ماه گفت: این ۱۰ روز فرصتی عالی برای بررسی لایحه برنامه بود اما هیات رئیسه به سوگند خود عمل نکرده و لایحه برنامه را با بهانه جویی در دستور کار قرار نداد.
رئیس کمیسیون تلفیق برنامه اظهار داشت: هیات رئیسه مجلس بدون اینکه دولت درخواست استرداد لایحه را بدهد یا نمایندگان درخواست مسکوت ماندن آن را بدهند این لایحه را از دستور کار خارج کرد.
وی با اشاره به تلاش های اعضای کمیسیون تلفیق برنامه برای بررسی این لایحه گفت: اعضای کمیسیون برنامه روزی ۸ ساعت در تعطیلات مجلس این لایحه را بررسی کردند و با حضور آقای نوبخت و کارشناسان سازمان مدیریت کلیات و جزییات این لایحه بررسی شد.
در ادامه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این تذکر گفت: لایحه برنامه توسعه را در دستور قرار می دهیم.
وی ادامه داد: من مفصلا خدمت آقای مصباحی مقدم توضیح دادم طبق آیین نامه وقتی لایحه برنامه در دستور کار مجلس قرار می گیرد هیچ طرح و لایحه ای بررسی نخواهد شد. این در حالی است که بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه در دستور صحن علنی قرار دارد که قابل حذف نیست علاوه بر این مواد ارجاع شده به کمیسیون از لایحه دائمی شدن برنامه های توسعه نیز باید بررسی شود. تا پایان مجلس نهم نیز سه جلسه و نیم وقت داریم.
وی با تاکید بر اینکه مشکل کمبود وقت است گفت: روزهای اول خدمت شما عرض کردم اگر تا ۵ اردیبهشت این لایحه به مجلس ارائه شود می توانیم بررسی کنیم اما شما ۱۵ اردیبهشت این لایحه را به هیات رئیسه ارائه دادید.
رئیس مجلس تصریح کرد: بررسی لایحه برنامه حداقل ۲ هفته وقت در مجلس نیاز دارد. در هیات رئیسه در خصوص این موضوع بحث شد آیا کارهای نیمه کاره را تمام کنیم یا لایحه برنامه را بررسی کنیم که قرار شد در روزهای پایانی مجلس نهم طرح ها و لوایح نیمه تمام را به اتمام برسانیم.
لاریجانی تصریح کرد: تشخیص هیات رئیسه طبق سوگندی که یاد کردند این است که بر اساس ایین نامه داخلی باید نمایندگان ده روز برای بررسی لایحه برنامه فرصت داشته باشند، اگر این وقت داده نشود نمایندگان مسلوب الاختیار می شوند.
وی تاکید کرد: ما به آیین نامه و سوگند خود عمل می کنیم.

شناسهٔ خبر: ۳۶۵۸۶۹۵ – یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ – ۱۰:۳۰
لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 13293

این خبر رو هم ببینید

رسیدگی به ۵۰۰ پرونده فساد در دادگستری کردستان/برخورد با دو مدیرکل دستگاه‌های اجرایی استان

رئیس کل دادگستری کردستان گفت:مبارزه با فساد از شعارهای محوری آیت‌الله رئیسی است که این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 9 =