خانه / سیاسی / لاریجانی در گفت و گو با سی ان ان: داعش؛ زائیده امریکا و برخی کشورهای منطقه است/جنگ موثر با داعش نیازمند راه حل امنیتی خوب است

لاریجانی در گفت و گو با سی ان ان: داعش؛ زائیده امریکا و برخی کشورهای منطقه است/جنگ موثر با داعش نیازمند راه حل امنیتی خوب است

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قدرتهای بزرگ و برخی کشورها در منطقه مسئول به وجود آمدن داعش هستند، اظهار داشت: جنگ موثر با داعش نیازمند راه حل امنیتی خوب است

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۰۵
“علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با شبکه سی ان ان در رابطه با اقداماتی که تهران برای کمک به عراق و همچنین مبارزه با داعش انجام داده، گفت: داعش گروهی نیست که خود به خود به وجود آمده باشد.ما باید ریشه های آن بیابیم و باید بدانیم قدرتهای بزرگ وهمچنین برخی از کشورهای منطقه مسئول به وجود آمدن آن هستند و من فکر می کنم بعید است بتوان جنگجویان چریکی را فقط با انداختن بمب بر سرشان نابود کرد.من همچنین شنیدم آمریکایی ها بدنبال یافتن جایگاهها و پایگاهها در منطقه هستند تا مردم را برای عملیات زمینی آموزش دهند.
 
وی افزود: تروریست ها را نمی توان با بمباران نابود کرد، شما نمی توانید مسئله تروریسم را با اشغال حل کنید، برای این که با آنها به صورت موثر مقابله کنید، باید روش دیگری را انتخاب کنید، شما می دانید ما در مبارزه با آنها تجربه خوبی داریم زیرا ما به صورت فعالانه علیه آنها جنگیده ایم.
 
دکتر لاریجانی در پاسخ به سوالی پیرامون راهکار جمهوری اسلامی برای مبارزه با تروریسم، گفت: شما می دانید جنگ موثر با داعش نیازمند راه حل امنیتی خوب است، بخشی از این راه حل می تواند عملیات نظامی باشد، افرادی که می خواهند به صورت زمینی مشارت کنند باید به اندازه کافی مهارت داشته باشند.این نیروها نباید مانند نیروهای مزدور باشند.آنها باید انگیزه کافی برای انجام این عملیات داشته باشند.
 
وی با تأکید بر اینکه نیروهای عراقی، اعم از شیعه، سنی و کرد و همچنین نیروهای ارتش سوریه توان کافی برای مبارزه با داعش را دارند، گفت: فکر می‌کنم بهترین کاری که آمریکا می‌تواند انجام دهد، این است که جلوی دوستان خودش در منطقه را بگیرد تا برای این گروه‌های تسلیحات و پول ارسال نکنند. این یک بازی بچه‌گانه نیست، منظورم این است که مبارزه با تروریسم بازی بچه‌گانه نیست و ممکن است هزینه‌های زیادی داشته باشد.
 
لاریجانی در ادامه در پاسخ به سوالی در رابطه با روند مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به ۱+۵ و احتمال دستیابی به توافق تا تاریخ ۲۴ نوامبر (سوم آذر)،‌ گفت:من فکر می کنم کاملا امکان پذیر است البته به شرط این که هر دو طرف در رسیدن به توافق جدی باشند. من فکر می کنم موضوعات باقیمانده می تواند تا مهلت بیست وچهارم نوامبر دوهزار وچهارده حل شود. من فکر می کنم در صورتی که دو طرف درباره موضوعات کوچک چانه زنی کنند،رسیدن به توافق بعید خواهد بود.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی در مورد نتایج شکست مذاکرات گفت: فکر نمی‌کنم که این چندان به نفع آمریکایی‌ها باشد، چراکه در آنصورت آن‌ها فرصت رسیدن به دستاوردی دیپلماتیک را از دست داده‌اند. قطعا ضررهایی متوجه بقیه هم خواهد شد. ما همان‌ کاری را خواهیم کرد که همواره انجام می‌دادیم. ما به دنبال ساخت بمب اتم نیستیم، اما بر دسترسی به فناوری و دانش هسته‌ای، پافشاری داریم و آماده‌ایم تا به اندازه کافی در این مورد شفاف باشیم. می‌دانید مایه تعجب من است که چرا در این مذاکرات اینقدر در مورد تعداد سانتریفیوژها یا اینکه چطور می‌شود ابعاد تحقیقات و توسعه فناوری هسته‌ای ما را محدود کرد، صحبت می‌شود. فکر می‌کنم تعداد سانتریفیوژها مهم نیست، بلکه مهم این است که ایران یک مسیر شفاف را طی کند، هرچند که تعداد سانتریفیوژهایش زیاد باشد.
 
لازم به ذکر است، رییس مجلس شورای اسلامی به منظور شرکت در یکصد و سی و یکمین مجمع بین المجالس جهانی به ژنو سفرکرده است .
 
یکصد و سی و یکمین مجمع بین المجالس جهانی IPU ، ۳۹ نشست رسمی خواهد داشت که ۵ جلسه مجمع عمومی نمایندگان مجالس با حضور رؤسا، ۴ نشسست مربوط به ماده اضطراری و قطعنامه و جلسات ۴ کمیته دائمی با برگزاری ۹ نشست، از آن جمله است.

شناسه خبر : 17415

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − سه =