خانه / سیاسی /  لایحه مناطق آزاد در برزخ تصویب یا عدم تصویب/ محمد قادری

 لایحه مناطق آزاد در برزخ تصویب یا عدم تصویب/ محمد قادری

سرویس کردستان- محمد قادری از فعالان اقتصادی و بورس و کارشناس ارشد مدیریت اجرایی، با ارسال گزارشی تحلیلی به کردپرس به بررسی وضعیت لایحه مناطق آزاد و چالش های فرارو پرداخته است.

کردپرس- در حالی که دولت و برخی نمایندگان مناطق مرزی با طرح چندباره و پیگیری های جدی دنبال تصویب نهایی لایحه مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی هستند، برخی مخالفت ها، سرنوشت این لایحه را مبهم کرده است.
دکتر حسن روحانی، در نیمه تیرماه ۹۵  لایحه ایجاد هفت منطقه آزاد تجاری – صنعتی و دوازده منطقه ویژه اقتصادی را برای طی تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد.
بر اساس این لایحه به دولت اجازه داده می شود در استان های گلستان(اینچه برون)، ایلام(مهران)، اردبیل(اردبیل)، سیستان و بلوچستان(سیستان)، کردستان(بانه – مریوان)، هرمزگان(جاسک)، بوشهر(بوشهر)، منطقه آزاد تجاری – صنعتی را در محدوده هایی که به تصویب هیئت وزیران می رسد ایجاد نماید.
همچنین دولت می تواند در استان های فارس(فسا)، یزد(ابرکوه – میبد)، زنجان(زنجان)، کهگیلویه و بویراحمد(گچساران)، آذربایجان غربی(سرو، ارومیه)، خراسان رضوی(خواف – قوچان)، لرستان(خرم آباد)، قزوین(تاکستان) و اصفهان(شاهین شهر) منطقه ویژه اقتصادی و در استان البرز(ساوجبلاغ) منطقه ویژه اقتصادی دارویی ایجاد نماید.
نمایندگان مردم در خانه ملت در مورخ ۲۳ تیرماه ۹۵  یک فوریت لایحه ایجاد ۷ منطقه آزاد تجاری- صنعتی و ۱۲ منطقه وی‍ژه اقتصادی را تصویب کردند.
دولت و نمایندگان موافق، توسعه اقتصادی و تجاری، جذب بیشتر سرمایه گذاری های مولد داخلی و خارجی، توسعه گردشگری، ورود تکنولوژی، توسعه تجارت قانونی، گسترش ارتباطات بین فرهنگی و اجتماعی و… را از دلایل ایجاد مناطق آزاد تجاری و صنعتی عنوان می نمایند.
اما در روزهای اخیر مخالفت ها و تردیدها نسبت به این لایحه پس از مخالفت دو نهاد قدرتمند و تصمیم ساز کشوری یعنی وزارت اطلاعات و مرکز پژوهش های مجلس افزایش یافته است.
سیدحسن حسینی دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس در مورخ ۱۸ مرداد ۹۵، با اشاره به ۶۰ پیشنهاد جدید نمایندگان برای الحاق به لایحه ایجاد مناطق ویژه و آزاد، از مخالفت جدی مرکز پژوهش ها و وزارت اطلاعات با این لایحه خبر داد. قاعدتاً نظرات وزارت اطلاعات بعنوان نهاد متولی و مادر اطلاعات و امنیت کشور و مرکز پژوهش ها بعنوان یکی از بزرگ ترین نهادهای مطالعاتی و تصمیم ساز در تصمیم گیری کلی در مجلس موثر خواهد بود و می تواند موازنه را به نفع عدم تصویب تغییر دهد
به گفته این نماینده،  نماینده وزارت اطلاعات معتقد بوده مناطق آزاد از اهداف اولیه خود دور افتاده و باید در خصوص ایجاد مناطق آزاد جدید تجدیدنظر کرد و مرکز پژوهش ها نیز معتقد بود مناطق آزاد به محلی برای قاچاق کالا و واردات تبدیل شده است.
بلافاصله و همسو با این خبر، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس از رد کلیات لایحه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در کمیسیون متبوع خود خبر داد.
سعید باستانی در گفت وگو یی با خبرنگارخانه ملت، در تشریح جلسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، گفت:کلیات لایحه مناطق آزاد و مناطق ویژه اقتصادی که یک فوریت آن در صحن علنی رای آورده بود، در کمیسیون بررسی شده و رد شد.
در ادامه آن، رسانه ها نیز خبرهای متفاوتی از نظرات کمیسیون اقتصادی مجلس بعنوان کمیسیون اصلی در رابطه با لایحه مناطق آزاد اعلام می کنند بطوری که نماینده شاهرود گفته است: جذب سرمایه گذاری و صادرات در مناطق آزاد و ویژه مغفول مانده است.
حسینی خودگردان بودن مناطق آزاد را دلیلی بر تلاش مسئولان برای کسب درآمد از واردات و فروش زمین در این مناطق خواند و خاطرنشان کرد: صادرات نه تنها برای مناطق آزاد منفعتی ندارد بلکه هزینه زا نیز است.
وی افزایش مناطق آزاد را موجب بی عدالتی در سطح کشور خواند و گفت: برخی استانداران، نمایندگان و مسئولان استانها با چانه زنی بدنبال ایجاد مناطق جدید آزاد و ویژه هستند.
دبیر کمیسیون اقتصادی با اشاره به ارائه ۶۰ پیشنهاد جدید از سوی نمایندگان برای ارائه مناطق آزاد و ویژه علاوه بر لایحه دولت گفت: در صورت تصویب این پیشنهادات، لایحه دولت باید در آینده نزدیک کل کشور را خودگردان و آزاد اعلام کنیم که این خطری جدی است و دقیقا در مقابل اقتصاد مقاومتی قرار دارد.
با عنایت به تحولات و خبرهای فوق بنظر می رسد علیرغم حمایت جدی دولت و نمایندگان مناطق مرزی، راه دشوار و طاقت فرسایی فراروی لایحه مناطق آزاد قرار دارد، ارائه مستندات و نظرات تخصصی و کارشناسی توسط دولت و نمایندگان حامی طرح و افزایش رایزنی های سیاسی  و اعتمادسازی می تواند در عبور از شرایط فعلی و تصویب طرح موثر باشد.
منابع: خبرگزاری های خانه ملت، ایرنا، کردپرس و پایگاه اطلاع رسانی هیات دولت
 
  

 
کد مطلب: ۱۱۱۹۳۰  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۵/۲۶  |  ساعت: ۱۰ : ۱

شناسه خبر : 12907

این خبر رو هم ببینید

تعرفه به اندازه کافی در کردستان توزیع شده است/۷۶ درصد کردستانی‌ها واجد شرایط رای دادن هستند

رییس ستاد انتخابات کردستان گفت: یک میلیون و ۲۱۹ هزار نفر بر اساس آخرین سرشماری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 6 =