خانه / اجتماعی / لزوم تفکیک حوزه انتخابیه سقز و بانه به دو حوزه مستقل در مجلس/ بختیار عزت پناه

لزوم تفکیک حوزه انتخابیه سقز و بانه به دو حوزه مستقل در مجلس/ بختیار عزت پناه

سرویس کردستان- بختیار عزت پناه استادیار دانشگاه در یادداشتی به بررسی لزوم تفکیک حوزه انتخابیه شهرستانهای سقز و بانه به دو حوزه مستقل در مجلس شورای اسلامی پرداخته است

کردپرس- در اواخر مجلس نهم تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی را تحت عنوان طرح اصلاح جدول حوزه های انتخابیه مجلس شورای اسلامی و افزایش تعداد نمایندگان آنها مطرح نمودند که بر اساس آن و با استناد به اصل شصت و چهار قانون اساسی تعداد نمایندگان مجلس از ۲۹۰ نفر به ۳۱۰ نفر افزایش می یابد.
بر اساس اصل ۶۴ قانون اساسی «عده نمایندگان مجلس شورای اسلامی ۲۷۰ نفر است. از تاریخ همه‌پرسی سال ۱۳۶۸ هجری شمسی پس از هر ۱۰ سال، با در نظر گرفتن عوامل انسانی، ‌سیاسی، جغرافیایی و نظایر آنها حداکثر ۲۰ نفر نماینده می‌تواند اضافه شود»
با توجه به جمعیت کشور در سرشماری ۱۳۹۰ که برابر با ٧٥١٤٩٦٦٩ نفر اعلام شده است بطور میانگین به ازای حدود هر ۲۶۰ هزار نفر در نقاط مختلف کشور یک نماینده وجود دارد.در حالیکه بر اساس قانون اساسی کشور بایستی به ازای هر ۱۵۰ هزار نفر یک نماینده وجود داشته باشد.البته ناگفته نماند که ضرورت افزایش تعداد نمایندگان امروزه با تشخیص قانون است مثلا در دولت دهم، لایحه افزودن بیست نماینده به تعداد نمایندگان فعلی از طرف دولت به مجلس هشتم، ارائه نشد و یا اینکه در مجلس فعلی در حدود ۶۰ تا ۷۰ نماینده مجلس از حوزه‌های انتخابیه با جمعیت کمتر از ۱۰۰ هزار نفر به مجلس شورای اسلامی راه یافته‌اند. در طرح مذکور برای استان کردستان هیچگونه افزایشی لحاظ نشده است .
در استان کردستان با جمعیتی معادل ۱۴۹۳۶۴۵ نفر جمعیت در سال ۱۳۹۰تعداد ۶ نماینده وجود دارد به عبارتی دیگر به ازای هر ۲۴۰ هزار نفر یک نماینده وجود دارد. شهرستان بیجار تنها شهرستانی است که با ۹۱۳۰۱ نفر جمعیت دارای نماینده مستقل میباشد.
شهرستانهای سقز و بانه از مهمترین شهرستانهای استان هستند که داری یک نماینده در مجلس شورای اسلامی میباشند.شهرستان سقز با ۲۰۷۷۶۱ نفر پرجمعیت ترین شهرستان بعد از سنندج محسوب میشود به لحاظ تعداد نقاط روستایی نیز با ۲۷۴ روستای دارای سکنه، بیشترین سهم استان را دارا میباشد.همچنین شهرستان سقز با ۴۳۱۳کیلومتر مربع بعد از بیجار بزرگترین شهرستان استان کردستان از لحاظ بشمارمیرود. ارتقای فرمانداری شهرستان سقز به فرمانداری ویژه که از مصوبات هیئت وزیران در دولت دهم بود، و با هدف ارائه خدمات مناسب، بسترسازی عملی برای توسعه در آمایش شهرستانی، افزایش اعتبارات شهرستان، ‌تقویت برنامه‌ریزی شهرستانی،‌ تمرکززدایی اداری،‌کاهش مراجعه مردم به مرکز استان، محرومیت زدایی شهرستان و توزیع عادلانه منابع و بودجه صورت گرفت ضرورت برنامه ریزی و عنایت ویژه به این شهرستان را مطرح میسازد.علاوه بر گستردگی شهرستان سقز و همچنین وجود مشکلات و مسائل موجود در این شهرستان ،پیشینه تاریخی چندین هزار ساله منطقه، ضرورت برنامه ریزی مستقل برای این شهرستان را مضاعف میگرداند.
شهرستان بانه نیز با ۱۳۰۹۷۰ نفر جمعیت و با داشتن ۱۹۴ روستای دارای سکنه در نقطه مرزی غرب کشور در همسایگی اقلیم کردستان عراق قرار گرفته است.قرارگیری شهر بانه بعنوان شهر پاساژهای ایران در شهرستان بانه که از اهمیت بالایی نه تنها در سطح منطقه بلکه در کل کشور برخوردار می باشد سبب شده است که سالیانه تعداد زیادی از مسافران از کل کشور را به خود جذب نماید.علی رغم این امر، شهرستان بانه از عدم توسعه یافتگی در اکثر شاخصهای صنعتی،آموزشی،بهداشتی و خدماتی برخوردار است. علاوه براین موقعیت مرزی و استراتژیک این شهرستان مباحث امنیتی زیادی را در منطقه ایجاد کرده است چنین شرایطی ضرورت توجه ویژه به توسعه و آبادانی این شهرستان توسط یک نماینده مستقل را انکارناپذیر نموده است.
علاوه براین با توجه به مشکلات جدی که در حوزه انتخابیه سقز و بانه وجود دارد به دلایلی مثل صعب‌العبور بودن و سختی دسترسی نماینده به تمامی بخش‌های مربوط به حوزه نمایندگی ضرورت دارد که شهرستانهای سقز و بانه از همدیگر تفکیک شوند.
در پایان بایستی خاطرنشان کرد اگرچه طرح افزایش ۲۰ نماینده به تعداد نمایندگان مجلس از دستور مجلس نهم خارج شد ولی به محض اینکه در دستور کار  مجلس دهم قرار گیرد بایستی بحث مستقل شدن شهرستانهای سقز و بانه به دو حوزه انتخابیه بعنوان یکی از مطالبات مردم منطقه مورد توجه قرار گیرد و یا اینکه در قالب یک طرح شبیه طرحی که توسط نمایندگان میاندوآب -شاهیندژ و تکاب در ۲۷ مرداد ماه ۱۳۹۵ منجر به تفکیک این حوزه به دو حوزه مستقل گردید این طرح  نیز توسط نماینده محترم مجلس از حوزه انتخابیه سقز و بانه مطرح شود.
 
کد مطلب: ۱۱۲۳۳۵  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۵/۳۱  |  ساعت: ۱۸ : ۱۶

شناسه خبر : 6613

این خبر رو هم ببینید

سقز، شهر هزار صحنه/ ابراهیم محمدحسینی*

نام سقز، زبانزد عام و خاص است؛ این شهرت به دلایل مختلفی است که صاحب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − پانزده =