خانه / اجتماعی / ماموستا کریمی در دیدار با حجت الاسلام والمسلمین یونسی؛ اقوام برای کشور و ایران اسلامی فرصت هستند

ماموستا کریمی در دیدار با حجت الاسلام والمسلمین یونسی؛ اقوام برای کشور و ایران اسلامی فرصت هستند

مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی در این دیدار گفت: اقوام برای کشور و ایران اسلامی فرصت هستند ، وحدت اسلامی و همدلی میان پیروان مذاهب یک تکلیف دینی و  ضرورتی قرآنی است.
به گزارش انسجام ملی در ابتدای جلسه دکتر عبدالسلام کریمی بیان داشتند:  موضوع اتحاد و وحدت اسلامی و همدلی میان پیروان مذاهب مطرح است و همچنین موضوع تنوع  اقوام در کشور که لازم است به هر دو مقوله مهم توجه جدی شود، در بحث اقوام باید به این مهم توجه داشته باشیم ، که تنوع اقوام در کشور عزیز ما به عنوان یک فرصت تلقی شود و با همدلی و همفکری و همکاری این فرصت را به نقطه قدرت برای کشور و نظام اسلامی تبدیل کنیم. همانطور که خداوند متعال قرآن می فرمایند : قُل یا أَهلَ الکِتابِ تَعالَوا إِلى کَلِمَةٍ سَواءٍ بَینَنا وَبَینَکُم أَلّا نَعبُدَ إِلَّا اللَّهَ وَلا نُشرِکَ بِهِ شَیئًا 
  ماموستا کریمی افزود: همانطور که مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهوری تأکید فرمودند، اقوام برای نظام فرصت‌اند. هرچه بیشتر در کنار هم و منسجم باشند به اقتدار کشور بیشتر کمک می‌کنند. در تمام کشورها اینگونه است که هیچ فردی از هیچ قومی و هر فردی با هر جنسیتی نباید احساس سرخوردگی و تحقیر کند. هیچ کس نباید احساس کند که مورد غفلت واقع شده است. باید همه احساس کنند که شهروند این مرز و بوم‌اند و در همه ارکان نظام و تصمیم‌گیری‌ها سهیم و دخیل‌اند. امیدوارم بتوانیم هر چند ناچیز قدم های مؤثری در این زمینه برداریم و کارهای تأثیرگذاری انجام دهیم.

اقوام و مذاهب و ادیان، عاشق ایران آزاد و سربلند هستند

 در ادامه دکترکریمی فرمودند: همه اقوام و مذاهب در پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نقش بسزایی داشتند و شهدایی را تقدیم انقلاب و کشور نمودند. اقوام و مذاهب و ادیان، عاشق ایران آزاد و سربلند هستند، اما شاید برخی از این نکته آگاه نیستند. ما می‌گوییم نه افراط و نه تفریط. چنانکه حضرت علی بن ابی طالب (ع) می فرمایند: «لا تَرَى الجاهِلَ إلاّ مُفرِطا أو مُفَرِّطا»؛ جاهل را نمی‌بینید مگر آنکه یا افراط‌گر است یا تفریط کننده‌. از نظر بنده نیز منشأ افراط و سخت‌گیری‌ها جهل است، النّاس أعداء ما جهلوا.  من در برنامه‌های آتی این حوزه در نظر داریم که با همکاری همکارانم اقداماتی انجام دهیم تا از ظرفیت زنان و مردان شایسته اقوام، مذاهب و ادیان در راستای قانون اساسی در کشور استفاده شود.

 مشاور رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی در بخشی دیگر از سخنانش تاکید داشتند:  در موضوع مهم وحدت اسلامی و همدلی میان پیروان مذاهب  در این دوره بنا داریم در خدمت تمام علما، نخبگان اقوام ، مذاهب و ادیان کشور  باشیم و حرف آنها را بشنویم و مشکلات، دغدغه‌ها و مسائل‌ آنها را  احصاء و دسته‌بندی کنیم و آنها را خدمت ریاست محترم جمهوری و مقامات عالی نظام منعکس کنیم. در همین راستا قرار است با فراکسیون اهل سنت و رهبران و بزرگان اقوام، مذاهب و ادیان توحیدی دیدارهای داشته باشیم.

تنوع خوب است اما نزاع و درگیری خوب نیست

حجت‌الاسلام یونسی نیز در این دیدار  ضمن بیان نقطه نظراتی راهگشا در حوزه اقوام و مذاهب و تبریک انتصاب جناب آقای دکتر عبدالسلام کریمی  فرمودند : این اقدام رئیس‌جمهور در انتصاب جنابعالی بعنوان مشاور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی را می‌ستایم و از اینکه حضورا تشریف آوردید  تشکر می کنم.

 ایشان در سخنانی فرمودند: ملت ایران از اقوام مختلف ترکیب یافته ‌است نظیر ترک، بلوچ، لر، لک، ترکمن، عرب و… با زبان و گویش و لهجه‌های متعدد که همواره برای کشور و نظام اقتدار و عظمت آفرین بودند. و افزودند : ما در سالهای گذشته جلسات علمی و کنفرانس‌های متعددی برگزار کردیم تا این نکته را بیان کنیم که اصلاً تفاوت اراده خداوند است و زیبا و پسندیده است: وَ لَوْ شاءَ رَبُّکَ لَجَعَلَ النَّاسَ أُمَّةً واحِدَةً وَ لا یَزالُونَ مُخْتَلِفِینَ؛ خداوند اراده کرده که نوع بشر متفاوت باشد. تنوع خوب است اما تنازع و نزاع و درگیری خوب نیست.
  ایشان تاکید کردند: این تفاوت‌ها و تکثر نه تنها بد نیست بلکه خوب است و اراده خداوند است و باید از این فرصت استفاده کنیم، باید خوشحال باشیم که این فرصت را داریم. امام راحل تعبیر ذخایر دارند و مقام معظم رهبری هم در این باره بسیار تأکید دارند. در پایان جلسه ماموستا دکتر عبدالسلام کریمی ضمن تشکر از پذیرایی گرم حجت‌الاسلام و المسلمین یونسی از موضوعات و مطالب ونقطه نظرات مطرح شده در این جلسه از سوی ایشان  نیز تشکر کردند.
شناسه خبر : 25033

این خبر رو هم ببینید

رهبر انقلاب: نباید بگذاریم اختلاف در کشور رخ دهد/ در ایران شیعه و سنی در کنار هم قرن‌هازندگی کردند و می‌کنند

رهبر معظم انقلاب با تحسین گرایش مردمی و محسوس دولت، تقویت و تکمیل این حرکت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 9 =