خانه / اجتماعی / متقاضیان مسکن مهر دیواندره همچنان در انتظار سرپناه/ ابهام در تعیین قیمت نهایی مسکن مهر دیواندره

متقاضیان مسکن مهر دیواندره همچنان در انتظار سرپناه/ ابهام در تعیین قیمت نهایی مسکن مهر دیواندره

مسکن مهر دیواندره از سال ۸۶ فعالیت خود را شروع کرده است اما هنوز به بهره‌برداری نرسیده است و متقاضیان آن همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برند

به گزارش خبرگزاری فارس از دیواندره، مسکن مهر دیواندره از سال ۸۶ فعالیت خود را شروع کرده است اما هنوز به بهره‌برداری نرسیده است و متقاضیان آن همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برند.
 
یکی از متقاضیان مسکن مهر در این شهرستان می‌گوید: به امید خانه‌دار شدن و رهایی از مستاجری در طرح مسکن مهر ثبت‌نام کردم.
 
م.رسولی ادامه می‌دهد: در اوایل قرار بود با پرداخت ۵ میلیون تومان به اضافه وام آن صاحب یک واحد مسکونی در قالب طرح مسکن مهر شوم، اما تا به امروز چند برابر این مبلغ را پرداخت کرده ولی با گذشت چندین سال هنوز که هنوز است از خانه‌دار شدنمان خبری نیست…..
 
رسولی افزود: یکی دیگر از مشکلات در این زمینه مقدار مبلغ پرداختی است که تا به حال قیمت دقیق این واحدها مشخص نشده است و مردم هم نمی‌دانند تا اتمام و واگذاری باید چقدر پرداخت کنند.
 
این متقاضی مسکن مهر بیان می‌کند: طبق شنیده‌ها عمر مفید این ساختمان‌ها بین ۲۰ تا ۳۰ سال است و باتوجه به اینکه چندین سال است که اسکلت این ساختمان‌ها بنا شده و یک سوم از عمر آن می‌گذرد، قاعدتا قبل از پرداخت اقساط بانکی عمر ساختمان به پایان می‌رسد و ما باید دوباره نوسازی کنیم که این خود یک معضل است.
 
مسکن مهر دیواندره ورودی و خروجی آب و فاضلاب ندارد
 
یکی دیگر از اعضای مسکن مهر ۵۰۴ واحدی شهر دیواندره می‌گوید: این پروژه را در جایی ساخته بودند که نه ورودی و نه خروجی آب و فاضلاب داشت، در جای این واحدها بنا شده بود که اطراف آن زمین مردم بود و معارض به حساب می‌آمدند.
 
ا.رحمانی ادامه می‌دهد: سال‌ها به این دلیل اداره آب و فاضلاب نمی‌توانست تعهدات خود را نسبت به مسکن مهر انجام دهد که بلاخره با تلاش‌های فرماندار و سایر مسئولین، معارضین را راضی کردند و این مشکل حل شد.
 
رحمانی افزود: سرعت تکمیل این واحدها بسیار پایین است با وجود اینکه این پروژه به سه بخش تقسیم شده است و سه پیمانکار مشغول فعالیت هستند اما سرعت اجرا پایین است که نیاز به نظارت بیشتری دارد.
 
وی بیان می‌کند: همواره مردم کم و زیاد پول پرداخت کرده‌اند به امید خانه دار شدن اما همیشه مجریان کار مردم را متهم به پرداخت نکردن آورده می‌کنند که این کار شایسته نیست و نباید ندانم کاری‌ها و کم‌کاری‌ها را پای مردم گذاشت.
 
بدون هیچ امکاناتی واحدها را تحویل گرفته‌ایم
 
یکی از اعضای پروژه ۲۷۰ واحدی مسکن مهر دیواندره می‌گوید: قسمتی از این واحدها تقریبا تکمیل شده است و فقط گازکشی و مقداری لکه‌گیری در داخل راه پله آن باقی مانده است که امیدوارم به زودی آماده شود.
 
این عضو که نخواست نامی از وی برده شود، گفت: به دلیل اینکه مهلت قرارداد منزل استیجاری‌ام تمام شده بود و خانه گیر نمی‌آمد مجبور شدم با این وضع در واحد خودم مستقر شوم و آنجا زندگی کنم.
 
وی می‌گوید: ۶ خانواده در این این پروژه ناتمام ساکن هستیم که چاره‌ای جز این نداشتیم و با مشکلات فعلی دست و پنجه نرم می‌کنیم.
 
این عضو مسکن مهر به وضعیت نامناسب محوطه اشاره کرد و گفت: متاسفانه هنوز محوطه‌سازی انجام نگرفته است که با یک بارندگی حدود ۲۰ سانتی‌متر در گل فرو خواهیم رفت.
 
وی بیان کرد: خودمان تغییراتی را در داخل واحدها انجام داده‌ایم که متحمل هزینه‌هایی شده‌ایم اما همین که دیگر مستاجر نیستم خدا را شاکریم.
 
یکی دیگر از اعضای مسکن مهر که واحد او هنوز فقط اسکلت است می‌گوید: به ۸۰ نفر از اعضا که پول کمتری را پرداخت کرده بودیم واحدهای نیمه تمام واگذار کردند.
 
م.محمدی ادامه می‌دهد: تعدادی از واحدهای باقیمانده را خود مدیران عامل تکمیل می‌کنند و تعدادی دیگر را به خود اعضا داده‌اند که تکمیل آنها تازه شروع شده است. با این اوصاف یک سال دیگر هم این واحدها تکمیل نخواهد شد و متقاضیان باید همچنان چشم‌انتظار بمانند.
 
ساختمان ۶ طبقه آسانسور ندارد
 
وی بیان کرد: یکی دیگر از مشکلات مسکن مهر دیواندره، عدم نصب آسانسور است و با این وضع اقتصادی که متقاضی توان پرداخت حق واحد خود را ندارد چگونه می‌تواند، آسانسور تهیه کند.
 
محمدی افزود: زمانی که امتیاز برق قیمت پایینی داشت مدیرعامل‌ها نسبت به خرید آن اقدام نکردند تا این وضع پیش آمد و نرخ امتیازهای برق بالا رفت و فشار خرید این امتیازها را باید اعضا تحمل کنند.
 
وی ادامه داد: برخی کم کاری‌ها و ندانم کاری‌ها وضعیت مسکن مهر دیواندره را به این روز انداخته به گونه‌ای که کسی تاریخ دقیق و یا نرخ نهایی اتمام این پروژه‌ها را نمی‌داند.
 
یکی از استادکاران مشغول در مسکن مهر نیز می‌گوید: من به عنوان کاشی کار حدود ۲ ساله مشغول کار در مسکن مهر هستم که باید بگویم از نظر ایجاد اشتغال طرح خوبی بود چون سالهاست که افراد مختلفی در قالب این طرح مشغول به کار شده‌اند.
 
ص.مرادی افزود: یکی از مشکلات تعطیل شدن کارگاه توسط پیمانکار نگرفتن پول از تعاونی‌ها است که این موضوع موجب به تاخیر افتادن تکمیل پروژه‌ها شده است.
 
تازه کارها در مسکن مهر استاد کار بودند
 
وی ادامه می‌دهد: در اوایل اجرای طرح مسکن مهر متاسفانه بکار گیری افراد غیر متخصص و تازه وارد با هدف پرداخت دستمزد کمتر از سوی برخی از پیمانکاران موجب دوباره کاری در اجرای برخی از پروژه‌ها و افزایش هزینه‌های تمام شده در این طرح شد.
 
مرادی افزود: در این اواخر پیمانکاران به این موضوع پی‌ بردند و با به کارگیری نیروهای توانمند توانستند در یکسال اخیر به اندازه چند سال پروژه را جلو ببرند.
 
وی به مصالح به کار رفته در پروژه‌های مسکن مهر دیواندره اشاره کرد و گفت: مصالحی را که در این جا مصرف می‌کردیم با مصالح خانه‌های شخصی داخل شهر دیواندره برابری می‌کند و خوشبختانه از این بابت مشکلی نداریم.
 
=====================
 
 گزارش از: دریا ویسی و هیوا محمدپور
 

شناسه خبر : 8281

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − دو =