خانه / علمی / محقق گیاهان دارویی: ۲۲۰ نوع گیاه داروئی در بیجار کشف کرده ام / رتبه نخست نمایشگاه طلای سبز به غرفه کردستان تعلق گرفت

محقق گیاهان دارویی: ۲۲۰ نوع گیاه داروئی در بیجار کشف کرده ام / رتبه نخست نمایشگاه طلای سبز به غرفه کردستان تعلق گرفت

علیرضا پیران، از محققان برجسته گیاهان دارویی در شهرستان بیجار است که تاکنون موفق به شناسایی ۲۲۰ نوع گیاه دارویی از کوه های استان کردستان شده و تمام تلاش خود را برای احیای گیاه درمانی به کار گرفته است.

علیرضا پیران عضو انجمن علمی گیاهان دارویی و طب سنتی شورای مرکزی ایران، از محققان برجسته گیاهان دارویی در شهرستان بیجار است که تاکنون موفق به شناسایی ۲۲۰ نوع گیاه دارویی در کوه های اطراف بیجار شده است. وی با برپایی ۴۷ نمایشگاه کشوری در سراسر ایران و دریافت بیش از ۶۰ لوح تقدیر از مسئولان کشوری و لشکری، موفق به دریافت مدرک دکترای افتخاری از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی شده است و لقب “خادم طبیعت”  از سوی معصومه ابتکار وزیر محیط زیست کشور را به خود اختصاص داده است. برای آشنایی با نحوه فعالیت و معرفی کارهای تحقیاتی این محقق برجسته گیاهان دارویی به مردم، به گفتگو با وی نشستیم.
 
جناب آقای دکتر پیران لطفا از نحوه ورود و علاقه مندی خود به این رشته بگویید.
 
کار تحقیق در زمینه گیاهان دارویی به صورت ارثی به بنده رسیده است و به دلیل علاقه شدیدی که به طبیعت دارم، آن را جزو پزشک و معلم خود می دانم. پس از بازگشت از جبهه در سال ۶۸، به تحقیقات خود ادامه دادم و در سال ۷۹ موفق به یافتن منبع علمی رشته گیاهان دارویی شدم و پس از طی دوره های کوتاه مدت و فشرده توانستم در کارگاه های آموزشی و فشرده شرکت کنم و پس از دریافت مدارک مربوطه، فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز نمایم.
 
عامل موفقیت شما در این زمینه چه چیزی بوده است؟
 
بزرگترین عامل موفقیت خود را توکل به خدا و حمایت خانواده، دوستان نزدیک وبویژه مسئولان محلی، استانی و حتی کشوری می دانم و امیدوارم که با یاری خدا بتوانم نتایج تحقیقات چندین ساله خود را پس از جمع آوری با حمایت اداره ارشاد و فرهنگ اسلامی، به مرحله چاپ برسانم. این کتاب تحت عنوان “فرهنگ گیاهان دارویی گروس” چاپ خواهد شد که تعداد صفحات آن ۵۰۰ برگ و نزدیک به ۷۰ صفحه از آن متعلق به عکس گیاهان دارویی می باشد.
 
تاکنون موفق به شناسایی چند نوع گیاه دارویی در شهرستان بیجار شده اید؟
 
بنده تاکنون ۲۲۰ نوع گیاه دارویی از ۸۰۰ نوع گیاهی که در ایران شناخته شده است را در سطح شهرستان بیجار شناسایی کرده ام که ۷ نوع از آن در هیچ کجای ایران وجود ندارد و به مرکز تحقیقات گیاهان دارویی گزارش نشده است. این ۷ نوع گیاه به اسم بیجار در حال ثبت است و عبارتند از: های پریکم، جنی خیطیانا، پرانگوس، سالویا، نوعی مرزنجوش، کاج سوزنی و کاکتوس شاخ بزی که این گیاهان دارویی را از کوه های قیصه، سراب، چنگ الماس، منطقه حفاظت شده قمچغای، سارال دیواندره، چهل چشمه و هورامان مریوان شناسایی و جمع آوری کرده ام.
 
چگونه موفق به دریافت دکترای افتخاری از دانشگاه شهید بهشتی و دریافت لقب “خادم طبیعت” شدید؟
 
پس از برگزاری ۴۷ نمایشگاه کشوری، دریافت بیش از ۶۰ لوح تقدیر و ۱۶ تندیس از مسئولان کشوری و لشکری، موفق به ثبت چند گیاه دارویی شدم که پس از معرفی به دانشکده علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی، موفق به دریافت دکترای افتخاری از سوی این دانشگاه شدم.خانم دکتر معصومه ابتکار نیز در سفر خود به استان کردستان لقب “خادم طبیعت” را به بنده دادند.
 
آیا تاکنون مسئولان شهرستانی و استانی از شما و کارهایتان حمایت کرده اند؟
 
همکاری مسئولان با بنده کمابیش بود اما آنچنان که باید، حمایتی از بنده نشد و اکثر نمایشگاه هایی که در کشور برگزار کرده ام با هزینه شخصی خودم بوده است، اما اخیراً دانشگاه آزاد اسلامی واحد بیجار و دانشگاه آزاد اسلامی مرکز سنندج حمایت های ویژه ای را از بنده به عمل آورده اند.
 
آخرین فعالیت شما برگزاری نمایشگاه در سومین همایش طلای سبز در تهران بوده است لطفا در این زمینه بیشتر توضیح دهید.
 
نمایشگاهی که اخیراً از ششم تا نهم آبان ماه در سالن حجاب واقع در مرکز آفرینش های فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان در تهران برگزار شد، تحت عنوان نمایشگاه طلای سبز از سوی موسسه رسایش زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد و بنده نیز با همکاری دانشگاه دانشگاه آزاد اسلامی واحد بیجار و حمایت مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج توانستم در این نمایشگاه شرکت کنم و خوشبختانه با استقبال بسیار خوب هموطنان مواجه شد.
 
شما رتبه نخست را در این نمایشگاه از آن خود کردید، نظر مسئولان حاضر در این نمایشگاه چه بود؟
 
این نمایشگاه در سطح علمی در معرض نمایش عموم و کارشناسان، محققان و اساتید قرار گرفت که از بین ۲۸ استان شرکت کننده در نمایشگاه، استان کردستان موفق به کسب رتبه نخست شد و زمانیکه اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور لوح تقدیر را به من اهدا کرد گفت “هر کجا بوی گل و گیاه هست کُرد ها حضور دارند.” و من نیز در مقابل مردم با صدای بلند گفتم “هرکجا کُرد هست، آنجا ایران است” که مورد تشویق عموم قرار گرفتم.
 
غرفه شما به عنوان غرفه برتر نیز معرفی شده است، دلیلش چه بود؟
 
نحوه غرفه آرایی ما به صورتی بود که گیاهان دارویی را به صورت زنده در معرض نمایش قرار دادیم و مرکز رشد سنندج برای هر کدام از این گیاهان شناسنامه جداگانه صادر کرده بود و نظر مردم را به خود جلب می کرد اما سایر غرفه ها تنها به چاپ بنر و بروشور بسنده کرده بودند. این نحوه غرفه آرایی سبب شد تا معاون غذا و داروی کشور به ما بگوید ” ما اسم این گیاهان را با گوش شنیده ایم اما با چشم ندیده ایم.”
 
نمایشگاه آینده شما در کجا برگزار خواهد شد؟
 
نمایشگاه آینده من در ۱۲ آذر ماه سال جاری در همایشی تحت عنوان همایش ملی محمد بن زکریای رازی زیر نظر دانشگاه آزاد واحد شهر ری در امام زاده شاه عبدالعظیم تهران برگزار خواهد شد که بنده نیز پس از پذیرفته شدن مقاله ام تحت عنوان “جنبه هایی از علم پزشکی در اسلام از دیدگاه محمد بن زکریای رازی” موفق به شرکت در این همایش شده ام.
 
چه تقاضایی از مسئولان دارید؟
 
بزرگترین خاسته من این است که دانشگاه های استان و شهرستان رشته گیاهان دارویی را در دانشگاه ها احیا کنند تا گیاه درمانی رونق دوباره ای به خود بگیرد. و از جوانان بویژه قشر جوان انتظار دارم که به طبیعت اهمیت بیشتری بدهند و در حفظ، حراست و نگهداری آن کوشا باشند، چرا که ما از طبیعت به دنیا آمده ایم و به طبیعت باز خواهیم گشت.
 
اگر سخن پایانی دارید بفرمایید.
 
بنده از ریاست دانشگاه آزاد اسلامی واحد بیجار تشکر ویژه ای دارم که مرا به مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج معرفی کردند و من توانستم با حمایت های بی دریغ این مرکز، ظرفیت های طبیعی، گیاهی و دارویی شهرستان بیجار و استان کردستان را به مسئولان کشوری و مردم معرفی کنم.
 
تهیه و تنظیم: فرشته قهرمانی
منبع: خبرگزاری کرد پرس

شناسه خبر : 20577

این خبر رو هم ببینید

سنندج قرمز کرونایی شد/۶ شهر کردستان در وضعیت قرمز قرار دارد

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: بر اساس آخرین رنگ‌بندی عنوان شده توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − نه =