خانه / اجتماعی / محیط زیست را در مراسم چهارشنبه سوری دریابیم

محیط زیست را در مراسم چهارشنبه سوری دریابیم

به گزارش کرد نور؛ هر ساله در چهارشنبه سوری و شب عید نوروز مردم در داخل کوچه ها و معابر جمع می شوند و به برپا کردن آتش و منفجر کردن مواد محترقه می پردازند و شادی خود را در این اعمال خلاصه می کنند و بعضا هم مشکلاتی برای خود و اطرافیان به وجود می آورند.

هر ساله در چهارشنبه سوری و شب عید نوروز مردم در داخل کوچه ها و معابر جمع می شوند و به برپا کردن آتش و منفجر کردن مواد محترقه می پردازند و شادی خود را در این اعمال خلاصه می کنند و بعضا هم مشکلاتی برای خود و اطرافیان به وجود می آورند.متاسفانه  برخی از افراد چند روز قبل از چهارشنبه آخر سال لاستیک های کهنه و چوب را جمع آوری می کنند و در شب مورد نظر آن را بر روی آسفالت معابر روشن می کنند و جدا از تخریب کردن آسفالت ، محیط زیست را هم آلوده می کنند.و عمل نامناسب دیگری هم که در برخی از مناطق اتفاق می افتد پرت کردن مواد محترقه جلوی پای دوستان و عابرین پیاده می باشد و در برخی از موارد هم اشیاء به طرف خودرو های عبوری پرت می کنند .بیاید دست در دست هم دهیم تا امسال بهترین مراسم چهارشنبه سوری و شب عید را برگزار کنیم و بدون هیچ آسیب جانی و مالی و با حفاظت از محیط زیست به استقبال سال تازه برویم. خود شما بهترین افراد برای تذکر دادن  به دوستانی هستید که می خواهند آسایش شهروندان را برهم بزنند و عید را به کام دیگران تلخ کنند.استفاده از مواد منفجره و آتش‌زا ضمن واردشدن زیان‌های جانی و مالی سنگین و غیر قابل جبران، تخریب و آلایندگی محیط زیست را نیز در پی دارد. آلودگی هوا ناشی از سوخت‌های نامناسب، آلودگی صوتی ناشی از انفجار، آلودگی زمین و محیط‌های شهری ناشی از پسماندهای سوختی، آلودگی شیمیایی ناشی از کار با مواد محترقه و… از نمونه‌های بارز آلودگی محیط زیست طی برگزاری این مراسم است.ضایعات پوستی ریوی، دردهای شکمی، سردردهای شدید و سرگیجه از عوارض تماس با مواد شیمیایی محترقه و منفجره است. ساخت و استفاده از مواد آتش‌زا شامل مواد محترقه منفجره که تولید نور می‌کنند نیز بسیار خطرناک است. نیترات پتاسیم، کلرات باریم، ارسنیک، نیترات سالیسیوم و پرکلرات پتاسیم به کار رفته در مواد محترقه و منفجره به علت ترکیب با اکسیژن و کربن همگی به نوعی خطرناک هستند و ممکن است حتی هنگام کار و تهیه، عوارضی را برای افراد به همراه داشته باشد.

شناسه خبر : 7941

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =