خانه / اجتماعی / محیط زیست کردستان در چرخه ناکارآمدی

محیط زیست کردستان در چرخه ناکارآمدی

یکی از انواع دوازده گانه سواد از نگاه یونسکو، سواد بوم شناختی تعریف می شود. اگرچه مسئله محیط زیست در ایران برخلاف بسیاری از کشورهای جهان، جزو اصول قانون اساسی بوده، همچنین در قوانین موضوعه در دیگر حوزه ها نیز تبلور یافته و جزو تاکیدات مقامات عالیرتبه کشور می باشد، مع الاسف در قاموس دولت و ساختارهای اجرایی آنچنان به این مهم پرداخته نمی شود.

کردپرس:

فی المثل علیرغم اینکه دولت کنونی خود را، محیط زیستی ترین دولت در نظام جمهوری اسلامی ایران می خواند ولی کارگزار ارشد ایشان در استان کردستان،  چونان یک مسئله فانتزی، لوکس و غیرمهم به محیط زیست می نگرد و کسی را عهده‌دار این مسئولیت نموده است که نه تنها محیط زیست کردستان را تمام و کمال ناکارآمد نموده و در یک تنگنای غیرقابل حل و برگشت قرار داده است، بلکه حتی با ساده ترین و ابتدایی ترین مفاهیم اداری نیز  آشنا نمی باشد. البته گناه بیسوادی و ناکارآمدی این مدیر در درجه اول بر ذمه همان کسانی است که ایشان را یک شبه بر این کرسی نشانده است. ناگفته نماند که این مدیر تا چند روز قبل از انتصاب به عنوان مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان در پی جذب کارمند قراردادی محیط زیست بود و حال پس از مدتی ریاست براین سازمان حساس مشخص شد که با اصول مدیریتی فاصله زیادی دارد بعنوان مثال؛

۱- در تاریخ یازدهم بهمن ماه سال ۱۳۹۸ و در پی سفر پر هزینه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به کردستان، یکی از برنامه های ایشان افتتاح ساختمان مرکز تحقیقات گونه های در معرض خطر انقراض غرب کشور بود که با شوهای رسانه‌های همراه بوده و حال پس از یک سال کاشف بعمل آمده که پیشرفت فیزیکی ساختمانی که افتتاح شده است در حد ۷۰ درصد بوده و هنوز توسط پیمانکار تحویل نگردیده است. غمناک تر آنکه چون ساختمان افتتاح شده و ختم پروژه هم اعلام گردیده است، ردیف اعتباری آن هم خاتمه یافته و آنگونه که شایع گردیده مبلغ دوازده میلیارد ریال اعتبار مربوط به سال گذشته نیز برگشت خورده است.

۲- یکی از مواد قانون ضوابط اجرایی بودجه سال ۹۹ ، فروش املاک مازاد دولت بوده که با اجرای صحیح آن، دولت می توانست رقم قابل ملاحظه‌ای از محل عواید حاصل از فروش املاک مازاد دستگاههای اجرایی کسب کند. برای تحقق این امر سامانه ای به نام سادا راه اندازی و تمامی دستگاه‌ها مکلف گردیدند املاک و ساختمان های خود را همراه با کاربری در آن ثبت نمایند. ساختمان واقع در فاز دو شهرک سعدی سنندج که هم اکنون محل سکونت مدیرکل محیط زیست می باشد بعنوان مامورسرا در سامانه مذکور ثبت گردیده است. در حالی که ایشان خود دارای خانه بوده و ماهیانه مبلغی نیز تحت عنوان کمک هزینه مسکن در حکم قرارداد معین کاری به وی پرداخت میشود. سوال این است اگر این ساختمان مامورسرا می باشد چرا به منزل مسکونی مدیر تبدیل شده و اگر بعنوان منزل سازمانی در اختیار مدیر قرار گرفته چرا در سامانه سادا بعنوان مامورسرا ثبت شده است؟ 

۳- چرا تشریفات قانونی استخدام برای مدیر دفتر  مدیر کل، رعایت نشده است؟

انتظار میرود دستگاه های نظارتی و متولیان ناکارآمدی مدیریت محیط زیست کردستان نسبت به این نوع ابهامات و بسیاری دیگر جوابگوی اذهان عمومی کردستان باشند.

شناسه خبر : 23943

این خبر رو هم ببینید

بیانیه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت در پی اظهارات اسلام ستیز مسئولان فرانسه

شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت در پی توهین مجدد نشریه فرانسوی شارلی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =