خانه / علمی / مدیرعامل خانه نجوم سقز؛ خانه نجوم؛ دریچه ای از سقز به سوی کهکشان ها

مدیرعامل خانه نجوم سقز؛ خانه نجوم؛ دریچه ای از سقز به سوی کهکشان ها

سرویس کردستان- خانه نجوم شهرستان سقز بعنوان نهادی مدنی و علمی در سال های اخیر فعالیت های گسترده و قابل توجهی داشته است

به گزارش کردپرس؛ این خانه توانسته علاقه مندان به رازهای جهان هستی و کهکشان ها را گرد آورد و به مطالعات و تحقیق در این حوزه بپردازد
 
 جهت بررسی فعالیت ها، انگیزه و چرایی تاسیس، مسائل و مشکلات این انجمن مصاحبه ای را با رضا زارعی مدیرعامل آن انجام داده ایم، رضا زارعی فرهنگی و مدرس دانشگاه در حوزه روانشناسی است.
 
ـ نخستین سوال را از اینجا شروع کنیم شما دانش آموخته ی کودکان استثنایی و روانشناسی هستید، چطور به فعالیت های نجومی و تاسیس انجمن نجوم در سقز روی آوردید؟
 
 بدلیل علاقه فراوان و یافتن پاسخهایی که سالها ذهنم را به خود مشغول کرده بود در کنار سایر فعالیتهایم به مطالعه ی نجوم و رصد آسمان پرداختم.
 
تقریبا از سال ۱۳۷۰ با این رشته آشنا شدم و در سال ۱۳۷۲ پیشنهاد تهیه تلسکوپ و ترویج علم نجوم را به آموزش و پرورش وقت دادم که با پاسخ منفی مواجه شدم. کار را خودخوان و به صورت آماتوری ادامه دادم. چند تلسکوپ دست ساز تهیه کردم که برای شروع بد نبود. بدلیل منابع ناکافی در تنها کتابخانه شهر،  مدتی فعالیتهایم به حالت تعلیق درآمد. در دانشگاه (تهران) به منابع بیشتری دست پیدا کردم و از هر فرصتی برای جلب نظر اطرافیان، به این طبیعت فراموش شده، استفاده کردم.
 
نهایتاً در سال ۱۳۹۴ و با پیگیری های عزت براتی مسئول پژوهش سرای دانش آموزی  انجمن نجوم سقز را راه اندازی کردیم.بنابر دلایلی که مفصل هستند کار انجمن با وقفه مواجه شد به همین دلیل با همراهی شادی نقشبندی (دانش آموخته ی فیزیک) و حمایت شورای شهر و فرمانداری اقدام به تاسیس « خانه نجوم»  سقز کردیم که برای شروع اقداماتی انجام گرفته است.
 
ـ علت و هدف از تشکیل انجمن نجوم شما چیست؟
 
باید یادآوری کنم که بیشتر مایلم « خانه نجوم» مطرح شود چرا که افرادبیشتری (غیر از دانش آموزان) می توانند در این رشته فعالیت کنند.
 
همان طور که قبلا متذکر شدم یکی از سوالات بزرگ بشر همواره یافتن این سوال اساسی است که چه هستم؟ از کجا آمده ام؟ و … از طرفی با پی بردن به عظمت کیهان فلسفه خاصی در ذهن شکل می گیرد که فکر می کنم جامعه امروز ما بشدت به آن نیاز دارد. ترویج علم نجوم و افزایش خوداگاهی و نهایتاً خداشناسی از اهداف بزرگ خانه نجوم است.
 
از نزاع های خیابانی، خشونت های خانوادگی، بی هدف بودن افراد و نوع نگاه آنان به زندگی (که رابطه ی تنگاتنگی با شناخت افراد و فراشناخت دارد) تا روی آوردن به دنیای زیبای آسمان شب. اگر بخواهیم دلایل گرایش به این رشته را ذکر کنیم لیست بلندبالایی در خواهد آمد اما به نظرم هر کسی با هر میزان تحصیلات می تواند در این رشته فعالیت کند.
 
ـ اعضای اصلی انجمن(خانه ) نجوم سقز چه کسانی هستند؟
 
در ابتدای شروع کار انجمن نصرالله بلوری از اساتید پیشکسوت فیزیک، محمد محمودی (دانش آموخته نجوم)، عزت براتی مسئول پژوهش سرا، رزگار عزیزپور از اعضای فنی گروه، سعدی رستمی ویراستار گروه، هادی کریم زاده عکاس باتجربه گروه و خانمها شادی نقشبندی، زبیده حسین زاده و دریا رحمانی حضور داشتند.
 
اما در حال حاضر خانه نجوم مشغول عضو گیری است که به همین دلیل تغییراتی در اعضای آن صورت گرفته است.
 
ـ اهم برنامه ها وفعالیتهای انجام گرفته تا کنون چه بوده است؟
 
در طول حیات انجمن نجوم برپایی یک دوره (ترم) کلاس آموزشی با محوریت نجوم مقدماتی در پژوهش سرای دانش آموزی انجام گرفت. همچنین چهار دوره رصد شبانه با موضوعیت، آشنایی با آسمان شب، رصد بارش شهابی مردادماه، رصد بارش شهابی شهریور ماه خارج از شهرو رصد ماه کامل در دانشگاه های پیام نور و آزاد واحد سقز صورت گرفته که از همین فرصت استفاده کرده و از مسئولین و کارکنان دل سوز دانشگاه ها کمال تشکر را دارم. خصوصا معاونین آموزشی دانشگاه پیام نور صالح امین پور و وفا مرسلی معاونت آموزشی دانشگاه آزاد که تا پاسی از شب گروه را همراهی کردند.
 
لازم به ذکر است که با وجود نبود منابع مناسب و حداقل ساده برای علاقمندان، اقدام به تهیه ی تالیف کتابی با عنوان ( آشنایی با آسمان شب) نموده ام که بدلیل نبود منابع مالی موفق به چاپ ان نشده ام. این کتاب کاملا مصور و سطح بندی شده است که هر کسی با هر میزان دانشی می تواند از آن بهره ببرد.
 
ـ مشکلات و نیازمندی های خانه نجوم چیست؟
 
قبل از هر چیز نبود مکانی مشخص که با پیگیری های مکرر مسئولان خصوصاً فریبرزاولیایی معاون برنامه ریزی فرمانداری مقرر شد که در پارک لاله مکان ثابتی به خانه نجوم سقز اختصاص داده شود.
 
دومین و اساسی ترین نیاز گروه تجهیزات شامل تلسکوپ، دوربین دوچشمی، کتاب، نرم افزار و … می باشد که در این مورد لازم است از زحمات دوست خیر فواد آزادی و خانواده وی نهایت تشکر را داشته باشم که خرید یک دستگاه تلسکوپ نیمه حرفه ای را متقبل شده اند.
 
سومین مشکل اساسی خانه نجوم نبود اطلاع و آگاهی اکثریت خانواده ها و جامعه از این طبیعت زیبای فراموش شده است که می تواند راه گشای خوبی در کنار تحصیل دانش آموزان و سایر اقشار جامعه باشد.
 
مشکل بعدی عدم توانایی شرکت در جشنواره ها و مسابقات و ماراتن های نجومی است که هر سال در کشور و منطقه برگذار می گردد.
 
ـ آیا تاکنون در جشنواره یا مسابقات داخل کشور یا خارج از کشور شرکت کرده اید؟
 
خیر متاسفانه، بازهم بدلیل نبود حمایت مالی و پر هزینه بودن این رشته از اعزام اعضای تیم به ماراتن های نجومی داخل کشور که برای ارتقای کیفی و علمی بسیار مهم است، ناتوان بوده و از جامعه ی نجوم سایر شهرستان ها بسیار عقب تر هستیم.
 
ـ در پایان اگر مطلب خاصی هست مطرح نمائید:
 
قبل از هر چیز از شما تشکر می کنم که از این طریق می توانید گروه خانه نجوم سقز را به همشهری های عزیز و سایر دوستان معرفی کنید. متاسفانه با وجود سرفصل های درسی از پایه ی چهارم به بعد خصوصا در درس علوم و علاقه ی بسیاری از دانش اموزان عزیز، هنوز کار جدی در این زمینه صورت نگرفته است که بنده و همکارانم از همین طریق آمادگی خود را برای برگزاری کلاس های نجومی، رصد رویدادهای نجومی و غیره اعلام می داریم.
 
از طرفی با شایع شدن رسانه های جمعی خصوصا تلویزیون و ماهواره و افزایش شبکه های اجتماعی، متاسفانه اکثر اطلاعات که در بین افراد رد و بدل می شود، نهایتاً با هدف یادگیری و تغییر نگرش افراد نیست و بیشتر افراد جامعه از یک راز بزرگ و یک دنیای بزرگ بی خبر هستند. فقط کافیست بدانیم که زمین با قطر ۱۲۸۰۰ کیلومتری خود در پهنه ی عظیم کائنات نقطه ای بیش نیست و جهان آبستن پدیده های بسیار زیبا و عجیبی است که گروه ما سعی در نشان دادن آن دارد.
 
یکی از برجسته ترین کارهای انجام شده ، ثبت عکسی است که تا کنون در تاریخ علمی شهرستان و حتی استان صورت نگرفته بود، که با همت دوست هادی کریم زاده، بعد از ۴۵ دقیقه نوردهی در ساعت ۳ بامداد، در ۱۸ کیلومتری سقز (روستای خانقاه) موفق به ثبت عکسی تاریخی شدیم که موسوم به « ثبت ردِ ستارگانِ دور قطبی » است.
 
در پایان سخنی از نابغه ی بشریت آلبرت اینشتین « دو چیز را پایانی نیست، اول حماقت بشر، دوم کائنات، البته در مورد دومی مطمئن نیستم».
 
 تهیه و تنظیم: فردین مصطفایی
 
کد خبرنگار: ۱۰۲۰۷
 
کد مطلب: ۱۳۱۸۹۸  |  تاريخ: ۱۳۹۶/۴/۳  |  ساعت: ۹ : ۳۹

شناسه خبر : 20231

این خبر رو هم ببینید

دیدار علمای اهل سنت کردستان با آیت الله علوی گرگانی در قم

جمعی از علمای اهل سنت استان کردستان با آیت الله علوی گرگانی از مراجع عظام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =