خانه / اقتصادی / مدیرعامل شرکت کشت و صنعت و کارخانه بستنی عسل کردستان:

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت و کارخانه بستنی عسل کردستان:

بزرگترین کارخانه بستنی ( عسل) در کردستان در استانه ورشکستگی

اسرین مقصودی سنندج/ خبرنگار کُردنور
سیدجمال ساعدی در نشست خبری با اصحاب رسانه استان اظهار داشت: کارخانه بستنی عسل کردستان یکی از کارخانه‌های تولید و صادرکننده بستنی کشور است که از سال ۸۶ عملاً شروع به‌کار کرده و تولید داشته است
 
وی گفت: در سنوات گذشته ملیارها میلیارد بستنی با بهترین کیفیت به کشورهای همجوار صادر و جزو واحدهای موفق استان بوده‌ایم.
 
مدیرعامل شرکت کشت و صنعت و کارخانه بستنی عسل با اشار به سفر پر خیر و برکت رهبر معظم انقلاب در سال ۸۸ به این خطه تصریح کرد: پس از آن سفر، جهت توسعه این کارخانه و راه‌اندازی نخستین گاوداری شیری استان  برای توسعه این مجموعه به تهران دعوت شده و ضمن تجلیل راهکارهای مناسبی جهت تقویت و پیشرفت ارایه شد 
وی گفت: بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی امام(ره) در جهت توسعه بستنی عسل و راه‌اندازی نخستین گاوداری شیری یکهزار رأسی استان به‌نحو احسن با ما مشارکت داشتند.
و تشکر ویژه ای از این بنیاد داشته  و دارد 
ساعدی افزود: بستنی عسل در سال ۹۴ توسط جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، افتتاح شد و گاوداری شیری ۵۰۰ رأسی دام استان نیز توسط حجتی وزیر جهاد کشاورزی به بهره‌برداری رسید
وی اظهار کرد: چندین روز پس از افتتاح بستنی عسل کارگروه تسهیل و رفع مواند تولید در استاندای کردستان مصوب کردند که ۴۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به این دو پروژه پرداخت شود اما متأسفانه از سال ۹۴ تاکنون نتوانسته‌ایم این سرمایه در گردش را تأمین کنیم و موفق به دریافت این تسهیلات نشده‌ایم و این مدت فقط از توان مالی خودمان هزینه کرده‌ایم.
 
مدیرعامل شرکت کشت و صنعت و کارخانه بستنی عسل کردستان گفت: از سال ۹۴ تاکنون برای این دو پروژه بزرگ دانش‌بنیان حدود ۷۰ میلیارد تومان سرمایه که با دلار ۵۰۰ تومانی آغاز به کار کردیم هزینه کرده‌ایم و توجیه فنی، مدیریتی و اقتصادی دارد اما متأسفانه “به‌دلیل عدم تأمین سرمایه در گردش” دچار چالشی بزرگ شده‌ایم.
 
وی گفت: در کارخانه بستنی عسل کردستان به‌دلیل «عدم تأمین سرمایه در گردش» مجبور شدیم که از نوروز امسال کارخانه را تعطیل کنیم و ۱۲۰ نفر سرپرست خانواده بیکار شده‌اند و گاوداری را با کلی مشکلات نگه داشته‌ایم.
مدیرعامل شرکت کشت و صنعت و کارخانه بستنی عسل کردستان خاطر نشان کرد: تاکنون ۳ استاندار در کردستان عوض شده و قول داده‌اند که جاده این گاوداری که ۳ روستا نیز از این محل تردد می‌کنند را آسفالت کنند اما هنوز این کار عملی نشده است.
 
وی گفت: تاکنون هیچ سرمایه در گردشی به ما داده نشده و حتی خود ما نیز تعهد دادیم که خودمان نیز مشارکت می‌کنیم و به سختی خود را نگه داشته‌ایم  و اگر از ما حمایت نکنند و دچار مشکل شویم هیچ فرد سرمایه‌گذاری در این حجم در استان کردستان سرمایه‌گذاری نمی‌کند چراکه تاکنون همچنین پروژه‌های بزرگی در کردستان استارت نخورده است.
 
ساعدی افزود: علاوه بر سرمایه‌های مالی خودمان که در این دو مجموعه هزینه کرده‌ایم، سرمایه‌ای نیز از بنیاد برکت جذب کرده‌ایم و همچنان منتظر شکوفایی و موفقیت ما هستند.
 
وی اظهار کرد: اگر بتوانیم در این کار خودمان موفق و به تعهدات خود عمل کنیم قطعاً بنیاد برکت نیز بیشتر در استان سرمایه‌گذاری می‌کنند.
 
مدیرعامل شرکت کشت و صنعت و کارخانه بستنی عسل کردستان خطاب به اصحاب رسانه استان گفت: از همه بانک‌ها و مسئولان کردستانی درخواست داریم که برای برطرف کردن این مشکلات کنونی که سبب تعطیلی کارخانه شده از ما حمایت کنند.
 
وی با اشاره به آمار بالای بیکاری در استان کردستان گفت: در چنین شرایطی که بیکاری در کردستان نسبت به استان‌های دیگر کشور مضاعف است از مسئولان کردستانی درخواست داریم که به بخش صنعت توجه ویژه کنند.
 
مدیرعامل شرکت کشت و صنعت و کارخانه بستنی عسل کردستان خاطر نشان کرد: مشکلی در تولید و فروش بستنی عسل نداریم و زیرساخت‌های لازم فراهم است و در سنوات گذشته به تمام کشورهای دنیا صادر کرده‌ایم.
 
وی گفت: بستنی عسل کردستان توانایی تولید ۱۰۰ تن بستنی با ۱۰۰ نوع مختلف با استانداردهای جهانی و تخصصی را دارد و تماماً بسترهای لازم فراهم شده است.
ساعدی افزود: گاوداری شیری ۲هزار رأسی برکت کردستان در زمینی ۷۰ هکتاری اجرا شده و در آنجا این ظرفیت را داریم که گله ۵ هزار رأسی را مدیریت کنیم و روزانه ۸۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم شیر صنعتی به بازار عرضه کنیم اما متأسفانه در حال حاضر کل گله ۷۰۰ رأس است!
وی اظهار کرد: باوجود همه ظرفیت‌ها، تجهیزات به‌روز و سرمایه‌گذاری ۷۰ میلیارد تومانی این دو پروژه بزرگ به‌دلیل [نبود رقم جزیی سرمایه در گردش] تعطیل و نفسمان بریده شده است.
مدیرعامل شرکت کشت و صنعت و کارخانه بستنی عسل کردستان گفت: متأسفانه تاکنون به‌هیچ عنوان نتوانسته‌ایم که مصوبه تسهیلات ۴۰ میلیارد تومانی را جذب کنیم
و تمام تلاش و کوشش خودمان را کردیم اما به نتیجه‌ نرسیدیم

شناسه خبر : 843

این خبر رو هم ببینید

صف ها همه برای نان است/ هیوا محمدپور

مردم در صف ها تکه نانی را جستجو می کنند تا در این وضعیت بد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + نوزده =