خانه / اجتماعی / مدیرکل دامپزشکی استان کردستان: انجام ۶ میلیون نوبت عملیات مایه کوبی/تحقق ۱۱۱ درصدی عملکرد

مدیرکل دامپزشکی استان کردستان: انجام ۶ میلیون نوبت عملیات مایه کوبی/تحقق ۱۱۱ درصدی عملکرد

سنندج – مدیرکل دامپزشکی استان کردستان گفت: عملیات مایه کوبی دامی برای دو میلیون و ۱۶۳ هزار و ۶۷۰ دام در استان کردستان به میزان شش میلیون و ۶۳ هزار و ۸۹۰ نوبت انجام شده است.


مجتبی ورمقانی در گفت و گو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به مهمترین فعالیت های اداره کل دامپزشکی کردستان در راستای جلوگیری از بیماری های دام و طیور در این استان، اظهارداشت: حجم تعهد عملکرد مایه کوبی دامی استان کردستان در ۹ ماهه سال جاری ۱۱۱ درصد محقق شده که ۳۷ درصد ان توسط بخش خصوصی و ۶۳ درصد ان توسط بخش خصوصی صورت گرفته است.

وی به تعداد نوبت واحد اپیدمیولوژیک تحت پوشش عملیات مایه کوبی دامی استان کردستان اشاره کرد و افزود: از ابتدای سال جاری تا پایان آذر ماه برای هزار و ۹۷۴ واحد دامی ۱۷ هزار و ۳۹۳ نوبت مراجعه شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان کردستان در ادامه به اهداف مراقبت بیماری های دامی اشاره کرد و ادامه داد: ارزیابی برنامه های پیشگیری, کنترل و ریشه کنی بیماری ها و اگاهی از وقوع یک بیماری یا افزایش وقوع ان در یک منطقه یا استان از مهمترین اهداف این طرح است.

ورمقانی یادآور شد: در این رابطه طی ۹ ماهه گذشته از ابتدای سال ۲۶۷ نوبت در خصوص جنون گاوی, ۱۶۶ نوبت در خصوص بیماری ابله, هزار و ۷۵۶ نوبت در خصوص بیماری تب برفکی و ۶۵۱ نوبت در خصوص لمپن اسکین برنامه پیشگیری و کنترل انجام گرفته است.

وی به عملکرد مبارزه با انگل های خارجی بدن دام نیز اشاره کرد و بیان کرد: در این رابطه سمپاشی ۱۴ هزار و ۹۹۴ راس بدن گاو, سمپاشی ۱۲۸ هزار و ۵۹۸ رتگاس بدن گوسفند و بز و سمپاشی ۷۵۴ هزار و ۳۲۲ مترمربع جایگاه دام صورت گرفته است.

مدیرکل دامپزشکی استان کردستان در ادامه با اشاره به حجم و درصد عملکرد مبارزه با بیماری های دامی استان کردستان در ۹ ماهه اول سال ۹۷ گفت: در خصوص واکسن FDRB۵۱ میزان تعهد ما ۲۰ هزار و ۷۰۰ راس بوده که ۱۸ هزار و ۶۱۳ راس با تحقق ۹۰ درصدی انجام گرفته است.

ورمقانی در ادامه اظهارداشت: تحقق ۳۲۰ درصدی واکسن PPR، تحقق ۱۰۸ درصدی واکسن ADRB۵۱، تحقق ۱۵۵ درصدی واکسن ابله، تحقق ۵۴ درصدی واکسن شاربن گاوی، تحقق ۴۸ درصدی واکسن شاربن تک سمی، تحقق ۷۷ درصدی واکسن شاربن گوسفند و بز و تحقق ۲۲۰ درصدی واکسن قانقاریا از مهمترین برنامه های ما در راستای مبارزه با بیماری های دامی در استان کردستان بوده است.

وی افزود: تحقق ۵۲ درصدی واکسن هاری، تحقق ۱۰۶ درصدی واکسن FD.rer۱، تحقق ۱۵ درصدی واکسن تیلویوزگاوی، تحقق ۱۵۲ درصدی واکسن اگالاکسی، تحقق ۸۰ درصدی واکسن انتروتوکسمی، تحقق ۸۴ درصدی واکسن تب برفکی گاوی و تحقق ۱۵۲ درصدی واکسن تب برفکی گوسفند و بز از دیگر برنامه های ما در راستای مبارزه با بیماری های دامی در استان کردستان بوده است.

مدیرکل دامپزشکی استان کردستان گفت: تحقق ۱۱۱ درصدی واکسن شاربن علامتی و تحقق ۱۰۵ درصدی واکسن لمپی اسکین از دیگر برنامه های ما در راستای مبارزه با بیماری های دامی در استان بوده است و کردستان یکی از استان های موفق در رابطه با کنترل بیماری های دامی بوده است.

وی ضمن اشاره به مشارکت و همراهی بسیار خوب مردم استان کردستان در راستای اجرایی کردن مناسب برنامه ها و طرح های دامپزشکی، افزود: خدمت رسانی به مردم به ویژه روستاییان عزیز با کمترین زمان ممکن و در بهترین زمان مناسب یکی از اولویت های دامپزشکی استان کردستان است و خوشبختانه در سایه مشارکت و همراهی خود این عزیزان ما فعالیت های خوبی را در کردستان اجرایی و عملیاتی کرده ایم.

شناسه خبر : 22528

این خبر رو هم ببینید

جیغ گوشخراش گرانی زیر پوشت شهر

کیسه اش را اول پر کرده است و حالا مدام از اقلام درون آن در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 2 =