خانه / سیاسی /  مذاکره بر سر استقلال کردستان بعد از جنگ موصل/ نیاز شدید کُردها به سلاح های آلمانی

 مذاکره بر سر استقلال کردستان بعد از جنگ موصل/ نیاز شدید کُردها به سلاح های آلمانی

سرویس جهان – نخست وزیر اقلیم کردستان عراق تاکید کرد مذاکره بر سر استقلال اقلیم کردستان به بعد از آزادسازی موصل موکول می شود. وی همچنین از آلمان درخواست کرد موشک های ضد تانک بیشتری در اختیار نیروهای پیشمرگ قرار دهد.

به گزارش کردپرس، نیچروان بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان در مصاحبه با نشریه بیلد آلمان به بیان آخرین تحولات موصل، تمایل کردها به جدا شدن از عراق و وضعیت آوارگان در اقلیم کردستان پرداخت.
مشروح مصاحبه نیچروان بارزانی با نشریه بیلد آلمان:
بیلد: آقای نخست وزیر عملیات بازپس گیری موصل دو هفته است که آغاز شده.این شهر کی آزاد می شود؟
نیچروان بارزانی: ما حومه ی شهر را به سرعت فتح کردیم اما معلوم نیست که استحکامات دفاعی داعش در شهر چقدر قوی باشد. ما از این امر که آنها صدها عامل انتحاری در اختیار دارند، مطلع هستیم. داعش باید کارخانه های کاملی داشته باشد که تله های انفجاری تولید می کنند. این بزرگ ترین خطری است که ما در حال پیشروی به سوی موصل با آن روبه رو هستیم. اگر به پیشروی ادامه دهیم، انتظار من این است که شهر ممکن است تا سه ماه دیگر آزاد شود.
بیلد: سربازهای پیشمرگ اجازه ی پیشروی به داخل موصل را ندارند اما اگر از آنها درخواست کمک شود، چطور؟
بارزانی: ما کاملاً به توافقی که بین بغداد و ائتلاف بین المللی صورت گرفت، پایبند هستیم. درست تر این است که به منظور جلوگیری از درگیری بین مردم کُرد و عرب، ارتش عراق به داخل شهر پیشروی کند اما اگر از ما خواهان کمک شوند یا توافق جدیدی صورت گیرد، ما بی گمان کمک می کنیم.
بیلد: از شرایط در موصل چه دستگیرتان شده و چه شنیده اید؟
بارزانی: داستان های بهت آوری از اعدام ها و استفاده از مردم به عنوان سپرهای دفاعی می شنویم. داعش به شدت برای دفاع از شهر خواهد جنگید به این دلیل که موصل به لحاظ استراتژیک برای آنها بسیار مهم است. علاوه بر آن آنها به اصطلاح خلافت شان را در موصل تأسیس کردند.
بیلد: چگونه می توان از تلفات غیرنظامی ها در این جنگ جلوگیری کرد؟
بارزانی: تا اینجا تمام نیروها بسیار با احتیاط عمل کرده اند. اینجا هیچ کس غیرنظامی ها را هدف قرار نمی دهد. رئیس جمهور اوباما به ویژه مایل به جلوگیری از تلفات غیرنظامی هاست. با این حال ما وسط جنگ هستیم و طبیعتاً اتفاقات ترسناک رخ می دهد. داعش دقیقاً می داند که چگونه از غیرنظامی ها برای مقاصد خود استفاده کند.
بیلد: شما باورتان می شود که داعش از سلاح های شیمیایی استفاده کند؟
بارزانی: داعش قبلاً از گاز کلرین علیه ما استفاده کرده است اما من فکر نمی کنم که آنها واقعاً توان به کارگیری سلاح های شیمیایی خطرناک را داشته باشند. با این حال ما برای همه چیز آماده ایم.
بیلد: شما گفته اید که عاملان انتحاری بزرگ ترین خطر هستند. شما چگونه از خود در برابر آنها محافظت می کنید؟
بارزانی: تنها امکانات موجود دو چیز است: حملات هوایی یا شلیک موشک های میلان. ما از دولت آلمان بسیار سپاس گزاریم که موشک های میلان را در اختیار ما گذاشته است. جان بسیاری از این طریق نجات داده شد. با این حال ما برای جنگ موصل نیاز به سلاح های بیشتری داریم. این جنگ تا اینجا سخت ترین جنگ بوده است.
بیلد: به بیان دقیق تر شما موشک های میلان بیشتری از آلمان می خواهید؟
بارزانی: بله، همین طور است. این را باید بلند و رسا گفت: اگر موشک های ضد زره بیشتری به ما داده نشود، تلفات ما افزایش می یابد و این فقط در مورد اردوی موصل مصداق ندارد. در حال حاضر ما باید در همه جا از خود در برابر حملات داعش دفاع کنیم.
تاکنون در جنگی که دو سال طول کشیده است، ۱۶۰۰ نفر کشته و ۹۰۰۰ مجروح شده اند. داعش آن قدر آدم های زیادی را شست وشوی مغزی داده که ذخیره ی بی پایانی از عاملان انتحاری دارد. ما باید از خودمان دفاع کنیم و بنابراین به موشک های میلان و مهمات بیشتری نیاز داریم.
بیلد: چگونه با این خطر مواجه می شوید که تروریست های داعش برای انجام حملات وارد جمعیت آوارگان موصل می شوند؟
بارزانی: امنیت اولویت اصلی ماست. سرویس مخفی ما کارشان را بسیار خوب انجام می دهند و پس زمینه ی تمام آوارگان را کاملاً بررسی می کنند اما بی گمان این تهدیدی برای ماست. تا زمانی که داعش شکست نخورد، سایه ی تهدید این گروه تروریستی باقی می ماند.
کسانی که فکر می کنند اردوی نظامی در موصل کافی است، اشتباه می کنند. اشتباهات سیاسی که بغداد سال ها مرتکب شد، باعث پیدایش داعش شد. اینجا باید همه چیز از اساس تغییر کند.
بیلد: میلیون ها آواره در کردستان هست. آیا آنها به زودی راهی اروپا می شوند؟
بارزانی: به نظر من به نفع همه است که به طور مداوم در محل به آوارگان رسیدگی کنند اما تردیدی نیست که اگر حمایت و غذای کافی وجود نداشته باشد، برخی پناهندگان راه می افتند. ممکن است بالغ بر یک میلیون آواره ی موصلی به یک میلیون و هشتصد هزار آواره ای که از قبل در اینجا زندگی می کنند، افزده شود. به همین خاطر ما به حمایت بیشتر و کمک مالی بیشتری نیاز داریم. من از زیرساخت ها، ذخیره ی آب و امنیت حرف می زنم.
بیلد: بحث استقلال کردستان سال هاست که در جریان است. شما کی می خواهید که از بغداد جدا شوید؟
بارزانی: زمان برای آزاد شدن از مدت ها پیش مناسب بوده است اما ما در حال حاضر تمرکز خود را بر جنگ با داعش گذاشته ایم. وقتی که موصل آزاد شود، ما با دوستان مان در بغداد دیدار و در مورد استقلال خود گفت وگو می کنیم. ما بسیار منتظر بوده ایم. پس از ۲۰۰۳ ما فکر می کردیم که عراق دموکراتیک واقعاً در حال شکل گیری است.
ما عرب نیستیم بلکه ملت کُرد هستیم. جامعه ی جهانی هم باید نگاه واقع بینانه تری به این موضوع داشته باشد. ما نه ارتش عراقی و نه نیروی پلیس عراقی داریم. همه پرسی برای استقلال کردستان یک روز برگزار خواهد شد و آن زمان بسته به مردم است که در مورد سرنوشت خود تصمیم بگیرند.
کد مطلب: ۱۱۷۱۱۸  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۸/۸  |  ساعت: ۸ : ۵۷

شناسه خبر : 12699

این خبر رو هم ببینید

استاندار کردستان: لزوم نوسازی در مدیریت کردستان/مسئولان به سمت عملگرایی بروند

استاندار کردستان با تأکید بر نوسازی در مجموعه مدیریت استان گفت: نباید شایسته گزینی فدای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 8 =