خانه / دینی / مراقب فتنه‌های مذهبی باشیم

مراقب فتنه‌های مذهبی باشیم

ابزاری که آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه از آن بهره می‌برند همان شعله‌ور نمودن اختلافات مذهبی است تا از این طریق میان عرب و فارس و شیعه و سنی تفرقه بیندازد و فتنه مذهبی یا اقلیمی به‌پا کنند

 
گفت‌وگو با شیخ تاج‌الدین الهلالی، مفتی‌ کل سابق استرالیا درباره تحولات منطقه و سیاست‌های آمریکا
 
به نظر شما انقلاب‌های اخیر مردمی تا کنون چه ثمراتی داشته‌اند؟
اولین ثمره، متلاشی ساختن طرح آمریکایی- صهیونیستی در منطقه بوده است. این انقلاب‌ها ثابت کرد که دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا هر اندازه هم که مجهز به تکنولوژی و وسایل ارتباطی پیشرفته باشند، در کشف باطن و عمق یک مسلمان عاجز است.
 
ثانیاً سست شدن پایه‌های رژیم صهیونیستی به وسیله این انقلاب‌های میلیونی است و به همین زودی إن‌شاءالله با هماهنگی انقلاب‌ها و با ندای «الله‌اکبر»، کیان رژیم صهیونیستی زائل خواهد شد و ما مسلمانان تلاش خواهیم کرد که قبله اول خود را به آغوش مسلمانان بازگردانیم.
 
این انقلاب‌ها همچنین ثابت کردند که دین مبین اسلام به‌وسیله جوانان پیروز و تأیید می‌شود و در همین‌جا لازم است بگویم که ما در راستای هدفمان باید از تمام وسایل پیشرفته استفاده نماییم؛ چنان‌که جوانان مسلمان در شرایطی که دیگر جوانان به استفاده‌های مضر از اینترنت اهتمام داشتند، آن‌ها از اینترنت برای هدف انقلابی خود استفاده کردند.
 
 
تا چه اندازه انگیزه‌های اسلامی را در پیدایش این انقلاب‌ها مؤثر می‌دانید؟
تأکید می‌کنم که اعتقاد، محرّک اصلی این انقلاب‌ها بوده است. اگرچه ظلم دوام نمی‌آورد و ویرانی به‌بار می‌آورد اما اعتقاد اسلامی در قلوب این امت وجود دارد و این مفهوم شهادت است که به انسان توان می‌دهد تا در برابر ظلم بایستد و فریاد بزند. از این رهگذر است که با ایثار و جان‌فشانی، اسلام و امت اسلامی حیات خواهد داشت و این همه جز به مدد عقیده اسلامی میسّر نخواهد بود.
 
برخی از این انقلاب‌ها در سرنگونی حاکمانشان به پیروزی رسیدند. برای حفظ این انقلاب‌ها چه باید کرد؟
بنده نسبت به «انقلاب مادر» و انقلاب الهام‌دهنده به تمام انقلاب‌ها بسیار تکیه می‌کنم. انقلاب مورد نظر من انقلاب فقیه بر سفیه، انقلاب فقها و علما برای بیرون راندن مزدوران، یعنی انقلاب امام خمینی قدس‌سرّه است؛ امامی که توانست پیش از فتح سرزمین‌ها دل‌ها را تصاحب کند. آری! این انقلاب مسئولیت بسیار سنگینی دارد تا بتواند انقلاب‌های منطقه را با حکمت و موعظه دربر گیرد. همه ما می‌دانیم ابزاری که آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه از آن بهره می‌برند همان شعله‌ور نمودن اختلافات مذهبی است تا از این طریق میان عرب و فارس و شیعه و سنی تفرقه بیندازد و فتنه مذهبی یا اقلیمی به‌پا کنند و این ابزار، سلاح خطرناکی است که توسط تبلیغات دشمنان و مزدوران آن‌ها ترویج می‌شود. این مزدوران همان کشورهایی از منطقه هستند که سفره خود را برای پایگاه‌های آمریکایی پهن کرده‌اند.
 
سعی ما در جهت ریشه‌کن نمودن و خاموش کردن آتش این فتنه در میان فرزندان منطقه است و إن‌شاءالله با تشکیل کمیته‌ای از علما و دانشمندان و علمای الأزهر بر این هستیم که میان اسلام‌گرایان هماهنگی ایجاد نماییم و با اتحاد میان ایشان، از انحراف انقلاب جلوگیری کنیم.
 
البته نکته‌ای را متذکر شوم که ما با حجم وسیع توطئه‌ها بر این «انقلابِ مادر» آگاهیم اما ما از جمهوری اسلامی ایران می‌خواهیم که از این انقلاب‌ها، از این جوانه‌های مبارک که می‌خواهند پیروزی ملت‌ها را علیه دستگاه‌های ظالم محقق نمایند، غفلت نورزد. در این‌جا لازم است که این نکته را تذکر دهم که یک کوتاهی تبلیغاتی در بحث اطلاع‌رسانی وجود دارد و در همین بحث لازم است که اولویت‌ها رعایت شود. اولویت اول ما در تبلیغات اهتمام به ریشه‌کن کردن مسئله فتنه مذهبی است؛ فتنه‌ای که دشمنان و مزدوران آن را ترویج می‌کنند و اولویت دوم، ارشاد این انقلاب‌ها است.
 
ما می‌خواهیم بین اسلام‌گرایان چه در مصر و چه در تونس، چه در لیبی و دیگر کشورها وحدت باشد و در همان زمان با یکدیگر به لحاظ تبلیغاتی تعامل نموده و همه در جهت مشخص و معینی گام برداریم و بر همین اساس لازم است که هیأت‌های تبلیغی را ایجاد کنیم تا حقایق را منتشر و حرف‌های باطل را که از سوی حامیان سلطه مطرح می‌شود رد کنند.
 
تحلیل شما از مواضع متناقض آمریکا در برابر حوادث خاورمیانه چیست؟
کسانی که گمان می‌کنند خیری از آمریکا به این امت می‌رسد در اشتباهند. آمریکا و تمام غرب فراتر از استعمارگری، ویران‌گر هستند. آن‌ها سرزمین‌مان را ویران کردند و ما را به کشورهای کوچک و بزرگ تقسیم نمودند و میان ما مرزهایی قرار دادند. سیاست غرب سیاستی نژادپرستانه و تعصب‌گرا است. غرب در جایی از منطقه با انقلاب مردم مبارزه می‌کند و در جایی دیگر از انقلاب حمایت می‌کند. البته ما بر مکر و حیله‌گری توطئه‌های غرب واقفیم و می‌دانیم که آن‌ها سیاست «تفرقه بینداز و حکومت کن» را دنبال می‌کنند و در مقابل ما نیز با ادامه این انقلاب‌های رو به جلو در مقابل این طرح آمریکایی غربی می‌ایستیم تا هنگامی که امت اسلامی کرامت و عافیت خود را بازیابد.
 
به‌طور خاص، علت اصلی رفتارهای دوگانه آمریکا و غرب نسبت به بحرین را چه می‌دانید؟
غرب براساس مصالح و ایدئولوژی خاص خود حرکت می‌کند. آن‌ها می‌دانند که نظام‌های دست‌نشانده خود غیرقابل قبول هستند؛ نظام‌هایی که خط مشی خود را از آمریکا می‌گیرند و فرمان‌بردار غرب هستند. غرب نمی‌خواهد این انقلاب‌ها از منطقه‌ای به منطقه دیگر و از کشوری به کشور دیگر سرایت کند.
 
پایگاه آمریکا در کشور بحرین است و آمریکا می‌داند اگر این نظام‌های دست‌نشانده سرنگون شود، طرح آمریکایی در منطقه دچار زیان خواهد شد. در نتیجه ارتش و تمام تجهیزات خود را به بهانه حفظ دولت بحرین به کار گرفت و از دیگر ارتش‌های عربی نیز مدد جست. من از شما سؤال می‌کنم که آیا ظلم به اهل تسنن حرام است و ظلم به شیعیان حلال؟ مگر ملت همان ملت نیست؟
 
ملت، آزادی و عدالت و کرامت می‌خواهد. حال اگر بیاییم و از مظلومیت برادرانمان در بحرین در جهت یک تفرقه‌افکنی مذهبی بهره‌برداری کنیم مرتکب ظلم آشکاری شده‌ایم. اما خداوند متعال در حدیثی قدسی می‌فرماید: «به عزت و جلالم قسم از ظالم در دنیا و آخرت انتقام می‌گیرم همچنین از هرکس که مظلومی را ببیند و بتواند او را یاری دهد اما یاری نکند انتقام خواهم گرفت» آری ظلم، ظلم است.
 
ما از برادران خود در سرزمین حجاز در عربستان سعودی و دیگر مناطق خلیج فارس می‌خواهیم که بر مبنای انسانیت و عدالت و رعایت حقوق بشر رفتار کنند؛ زیرا اگر من مظلوم شدم و حق خود را نگرفتم، فرزندم می‌آید و انتقام می‌گیرد. بر ما لازم است که در سرزمین‌های اسلامی بر طبق مصالح خودمان عمل نماییم نه براساس مصالح آمریکایی.
 
ما امنیت را در همه سرزمین‌های عربی و به‌ویژه کشورهای خلیج فارس خواستاریم و به حُکام می‌گوییم که به حقوق مسلمانان رسیدگی کنید و به عدالت و انسانیت آن‌ها اهتمام ورزید و به آن‌ها حق تصمیم‌گیری بدهید و بر مبنای عدالت اسلامی حکومت کنید.
 
از دیدگاه شما چرا رسانه‌های غربی، ظلم‌ها و جنایات حاکمیت بحرین بر ضد مردم این کشور را منعکس نمی‌کنند؟
این رسانه‌ها، رسانه‌هایی صهیونیستی و آمریکایی هستند که تحت کنترل می‌باشند و تسبیح‌گوی نظام‌های غربی‌اند. مسئولیت هر مسلمانی در هر منطقه از جهان این است که از حقوق مظلوم دفاع کند؛ آن مظلوم چه مسلمان باشد چه غیر مسلمان. خداوند متعال ظلم را بر خویش حرام کرده و آن‌ را بر بندگان نیز حرام دانسته است. در نتیجه ما ظلم در حق هیچ انسانی بر روی زمین را نمی‌پذیریم چه رسد به برادران دینی که شهادتین را بر زبان جاری می‌کنند. ما باید توان خود را در برابر طرح آمریکایی در منطقه بازیابیم اما بدون وحدت هیچ توانی نخواهیم داشت.
 
 
علت ارسال نیروهای سعودی به بحرین برای سرکوب اعتراضات را چه می‌دانید؟
عربستان سعودی می‌داند که سرنگونی حکومتی در منطقه خلیج فارس مانند افتادن اولین دانه تسبیح است که اگر بیفتد، دیگر دانه‌های تسبیح نیز از پی آن می‌افتند. کشورهای خلیج فارس می‌دانند که محافظت از هر نظام خلیجی در حقیقت محافظت از نظام خودشان است. به عبارتی آن‌ها نگران تخت فرمانروایی و حکومت خویش‌اند و نمی‌خواهند این انقلاب‌ها از منطقه‌ای به منطقه دیگر و از کشوری به کشور دیگر سرایت کند.
 
چندی پیش، رئیس‌جمهور آمریکا سخنرانی خطاب به مسلمانان کرد. تحلیل شما از این تاکتیک اوباما چیست؟
باید گفت که بوش، در کشتار مسلمانان از مشت و دست آهنین استفاده می‌کرد اما اوباما از دست مکر و حیله استفاده می‌نماید. او می‌خواهد با آرامش بر گردن مسلمانان مسلط شده تا ما را از بین ببرد. علی‌رغم این‌که در ابتدا روی خوش نشان داد اما در جهت حمایت از رژیم صهیونیستی عمل می‌کند. او محکوم به سیاست‌های آمریکایی است و نمی‌تواند از آن خارج شود که البته آمریکا نیز در دستان صهیونیست‌ها قرار دارد. ما اوباما را باور نداریم و او را شخصی ریاکار، دروغ‌گو و حیله‌گر می‌دانیم.
همه ما می‌دانیم ابزاری که آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه از آن بهره می‌برند همان شعله‌ور نمودن اختلافات مذهبی است تا از این طریق میان عرب و فارس و شیعه و سنی تفرقه بیندازد و فتنه مذهبی یا اقلیمی به‌پا کنند و این ابزار، سلاح خطرناکی است.
 
هنگامی‌که وزیر امور خارجه آمریکا به مصر آمد، جوانان انقلابی مصر در میدان التحریر از پذیرایی او خودداری کردند و همچنین مسئول دیگری از آمریکا آمد که جوانان انقلابی دیدار و گفتگو با او را نپذیرفتند و این موضوع نشان از بیداری و هوشیاری در جوانان است.
 
تأثیر سقوط حسنی مبارک بر رژیم صهیونیستی را چه می‌دانید؟
کسی که رفتارهای رژیم صهیونیستی را پیگیری کند، می‌بیند که آن‌ها در رسانه‌های خود ابراز می‌کنند که مزدوری مهم و دوستی با وفا و حامی اسرائیل را از دست دادند. حسنی مبارک دیوار ننگین را به‌پا کرد و به رژیم صهیونیستی در جهت کشتار فرزندان مسلمان در غزه چراغ سبز نشان داد. او حتی برای محاصره غزه تلاش کرد و بیست کیلومتر مرز میان مصر و غزه را با دژهایی مستحکم بست اما در مقابل، چهل کیلومتر مرز میان مصر و اسرائیل به‌طور کامل باز شد و درها برای تردد کالاهای صهیونیستی باز بود.
 
من در چند روز اخیر دیدم که هزاران نفر، خروج سفیر رژیِم صهیونیستی از مصر را خواستار شدند و می‌خواهند که سفارت رژیم صهیونیستی در مصر بسته شود. در مصر و در هر جای دیگری که انقلاب‌های عربی شکل گرفت، خواستار قطع روابط با رژیم صهیونیستی هستند. امیدوارم انقلاب مصر، نقش الگو بودن و جلوداری در جهت آزادسازی فلسطین را بازیابد و دور نیست که مصر ، بعد از ثبات و رهایی از فتنه‌های داخلی به این مهم دست باید.
منبع: پایگاه اطلاع رسانی دفتر رهبر انقلاب

شناسه خبر : 5945

این خبر رو هم ببینید

جایگاه ویژه شب نیمه شعبان از نظر اهل سنت/ قصیده‌خوانی و ذکر ادعیه در مساجد و منازل مردم کردستان

امام جمعه اهل سنت بیجار گفت: شب نیمه شعبان از نظر بزرگان و مشایخ اهل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × یک =