خانه / سیاسی / مرزها، کُردها و اهمیت سخنان داوداوغلو در سلیمانیه

مرزها، کُردها و اهمیت سخنان داوداوغلو در سلیمانیه

وی اعلام کرد: «همچنان که باید کُردها در ترکیه حقوق شهروندی همسان داشته باشند، ترکمن ها نیز باید در عراق از حقوق خود برخوردار شوند»

گذشته از جنبه ی نمادین حرف زدن داوداوغلو به زبان کُردی و در نظر گرفتن اهمیت این موضوع از منظر روانشناسی سیاسی، داود اوغلو نشان داد که حفظ و ارتقای روابط همه جانبه با اقلیم کردستان عراق، برای آنکارا از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
 
به گزارش کردپرس، برگزاری سمینار دو روزه ی بررسی راهکارهای برون رفت از بحران های سیاسی خاورمیانه در دانشگاه آمریکایی سلیمانیه، یکی از رویدادهای مهم در اقلیم کردستان و در روزهای اخیر بود. اگرچه برخی تحلیل گران سیاسی بر این باورند که هدف اصلی این سمینار، برجسته نمودن نقش دکتر برهم صالح، رییس دانشگاه آمریکایی سلیمانیه در معادلات سیاسی اقلیم است اما توجه به لیست مهمانان دعوت شده به این سمینار و سخنان بیان شده در نشست های دو روزه ی دانشگاه مزبور، نشان می دهد که دست کم از منظر دیپلماسی منطقه ای، سطح نشست سلیمانیه فراتر از یک ضیافت سیاسی برای برجسته نمودن نقش برهم صالح بود.
هوشیار زیباری، وزیر امور خارجه ی عراق، احمد داوداوغلو، وزیر امور خارجه ی ترکیه، زلمای خلیل زاد، سفیر سابق آمریکا در عراق و برنارد کوشنر، وزیر امور خارجه ی سابق فرانسه از مهمانان برجسته ی سمینار دانشگاه آمریکایی سلیمانیه بودند و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ی ایران نیز ترجیح داد نماینده ای پایین تر از سطح معاون وزیر به سلیمانیه بفرستد.
نگاهی به متن سخنان احمد داوداوغلو در دانشگاه سلیمانیه نشان می دهد که وزیر قونیه ای کابینه ی اردوغان، در سلیمانیه نه تنها در مقام وزیر و دیپلمات بلکه در قامت آکادیمیسینی سخنرانی کرد که تزها و نظریات ویژه ای در مورد معادلات خاورمیانه و تعامل ترکیه با کردها دارد.
 آغاز سخنرانی داوداوغلو به زبان کُردی سورانی و با تلفظی قابل قبول، از فرازهای حضور او در سلیمانیه بود. وی اعلام کرد که در حال حاضر توان خواندن متن به زبان کُردی را دارد و بعید نیست که در دور بعدی نشست سالانه ی دانشگاه آمریکایی سلیمانیه، سخنرانی خود را تماماً به زبان کُردی اجرا کند. (داود اوغلو در سال ۲۰۱۳ نیز در شهر کُردنشین دیاربکر همین وعده را به کُردها داده بود).
گذشته از جنبه ی نمادین حرف زدن داوداوغلو به زبان کُردی و در نظر گرفتن اهمیت این موضوع از منظر روانشناسی سیاسی، داود اوغلو نشان داد که حفظ و ارتقای روابط همه جانبه با اقلیم کردستان عراق، برای آنکارا از اهمیت ویژه ای برخوردار است..
 
 
تحلیل فرازهای مهم سخنان داود اوغلو در سلیمانیه
ترکیه ی نوین: تاکید داوداوغلو بر متحول شدن فضای سیاسی ترکیه یکی از سرفصل های ثابت اغلب سخنرانی های اوست. وی در سلیمانیه برای اشاره به متحول شدن فضای سیاسی و حقوقی کشورش، به مصادیقی اشاره کرد که به طور کامل با مسائل کُردها ارتباط داشت. وی گفت: «سفر جناب بارزانی و جناب اردوغان به دیاربکر و صحبت کردن آنان به زبان کُردی رویداد مهمی بود که تا چند سال پیش در ترکیه محال و غیرممکن به نظر می رسید». این یکی از اشارات داود اوغلو به تحول فضای سیاسی ترکیه بود و پس از آن نیز به مصداقی همچون فعالیت شبکه ی تلویزیونی TRT به زبان کُردی اشاره کرد.
داود اوغلو گذشته از آن که هموار شدن راه فعالیت های فرهنگی و سیاسی کُردها را به عنوان یک موضوع مهم ارزیابی کرد، این موضوع را در رویکرد سیاسی کلان کشورش به توازن بین امنیت و آزادی ربط داد و اعلام کرد که در سال ۲۰۰۹ در خصوص این موضوع به تفصیل با برهم صالح در آنکارا صحبت کرده است.
وی همچنین اعلام کرد: «همچنان که باید کُردها در ترکیه حقوق شهروندی همسان داشته باشند، ترکمن ها نیز باید در عراق از حقوق خود برخوردار شوند». داوداوغلو در تحلیل استراتژی سیاسی کشورش بر این موضوع صحه گذاشت که دولت اردوغان در حوزه ی مسائل کُردی برنامه های مفصلی دارد و به دنبال این است که از همه ی امتیازات و برکات تعامل با کُردها در داخل و خارج برخوردار شود.
موضوع تامین انرژی مورد نیاز ترکیه از بازار ارزان قیمت اقلیم کردستان عراق و توسعه ی روابط سیاسی اقتصادی اربیل و آنکارا به یکی از مهم ترین محورهای سیاست خارجی تیم داوداوغلو تبدیل شده و اساسا این بُعد از روابط دیپلماتیک دولت اردوغان باعث آن شده که رویکرد حکومت ترکیه نسبت به مساله ی کردها نیز تغییر پیدا کند و رفته رفته فضای سیاسی و گفتمان نوینی شکل بگیرد که بر اساس آن، کردها برای آنکارا نه تنها منبع تهدید نیستند بلکه می توانند به خاطر پیوندهای جغرافیایی، تاریخی و مساله ی فروش و انتقال انرژی، فرصت های طلایی کم نظیری نیز برای ترکیه به وجود بیاورند و دامنه ی تاثیرات این تعامل به اندازه ای گسترده و عمیق می شود که روابط آنکارا – اربیل، بر روابط حکومت ترکیه با کردهای سوریه و ترکیه نیز تاثیر می گذارد. اقلیم کردستان عراق به بازار بزرگ و پردرآمدی برای کالاهای ترکیه در حوزه های مواد غذایی، آرایشی- بهداشتی، لوازم خانگی و محصولات فرهنگی تبدیل شده و گذشته از این خدمات فنی مهندسی و عمرانی ترکیه در حوزه های راه سازی، هتل سازی، نفت، ساختمان سازی، معماری داخلی و دکوراسیون، مصالح ساختمانی و تاسیسات، درآمدهای کلانی نصیب آنکارا نموده و خبرگزاری های دولتی آناتولی و جهان ترکیه و چندین رسانه ی دیگر ترکی در اقلیم روز به روز به دامنه ی فعالیت های خود می افزایند. به موازات این ها، هم در سایه ی روابط چند سال اخیر و همچنین به خاطر فعالیت های موسسات آموزشی فتح الله گولن، هم اکنون در اقلیم کردستان عراق، شمار نوجوانان و جوانان کُرد که زبان ترکی استانبولی را یاد گرفته اند، افزایش یافته است.
 
 
دولت جدید، دیوار چین
یکی از مهم ترین فرازهای سخنان داوداوغلو در دانشگاه آمریکایی سلیمانیه، اشاره ی وی به موضوع مرزها و دولت ها بود. وی در این خصوص گفت: «دولت جدید نسازیم، دیوار چین هم دور خودمان نکشیم. لازم است همچنان که در کشورهای اروپایی، مرز به یک پدیده ی غیرمحسوس تبدیل شده، در منطقه ی ما نیز چنین باشد و بتوان به راحتی از بصره به استانبول رفت. همه ی این سرزمین ها مال همه ی ماست. در سراسر منطقه یک کشور تک فرهنگ وجود ندارد و ما با کثرت و رنگارنگی قومی و فرهنگی روبرو هستیم و لذا همه باید با هم متحد باشیم».
داوداوغلو در این بخش از سخنان خود نشان داد که حکومت ترکیه نگرش متفاوتی در خصوص مرزهای منطقه و تعامل با کُردها دارد و شاید اگر شرایط تنش زای منطقه از یک سو و برخی بحران های داخلی ترکیه از دیگر سو به پایان برسند، ترکیه نیز خواهد توانست نگرش کلان خود در خصوص منعطف سازی سیاست های مرزی را به طور آشکار به نمایش بگذارد.
جالب اینجاست که این بخش از سخنان داوداوغلو شباهت دقیقی به سخنان سران .ک.ک و افراد دیگری دارد که شاید در عمل، چندان با حزب عدالت و توسعه و دولت اردوغان همراه و هم رای نیستند.  در واقع این عبارات، مبتنی بر اندیشه هایی است که شاید بتوان آن را نظریه ی بخشی از دانشگاهیان و سیاست مدارانی دانست که به دنبال گسترده کردن روابط ترکیه درخاورمیانه و جهان هستند و می خواهند بر مبنای اندیشه های متکی بر اشتراکات قومی و فرهنگی، تحولاتی در رویکردهای مرزی و منطقه ای به وجود بیاورند. عبدالله اوجالان رهبر زندانی پ.ک.ک، زبیر آیدار، مسئول این حزب در اروپا و صلاح الدین دمیرتاش، رهبر حزب صلح و دموکراسی (BDP) همواره به موضوع تلاش برای معنازدایی از مرزها اشاره کرده اند و اوجالان در پیام نوروزی خود در سال گذشته ضمن اشاره به اهمیت پیمانی به نام «میثاق ملی» در تاریخ ترکیه، اعلام کرد که کشورهای منطقه می توانند نگرش نرم تر و منعطف تری در قبال تردد مرزی با همسایگان خود داشته باشند.
همچنین باید به این موضوع اشاره کرد که دست گذاشتن داوداوغلو روی عبارت «این سرزمین ها مال همه ی ماست»، نشان دهنده ی برخی رویکردهای تاریخی- سیاسی خاص ترکیه در خصوص مسائل منطقه ای و آینده ی پروتکل های مرزی است و شاید اگر دولت برآمده از حزب عدالت و توسعه همچنان بر سر کار بماند، در آینده مطالب بیشتری در خصوص این موضوع از زبان سران ترکیه خواهیم شنید. اهمیت سخنان دانشگاهی- سیاسی داود اوغلو فراتر از آن است که بتوان آن را صرفاً به موضوعی همچون تعامل نفتی و اقتصادی با اقلیم کردستان عراق ربط داد.
 
 
 
 
کد مطلب: ۶۰۰۴۴  |  تاريخ: ۱۳۹۲/۱۲/۱۶  |  ساعت: ۱۳ : ۲۲

شناسه خبر : 19489

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − نه =