خانه / سیاسی / مرز به دستورازمقامات آنکارا باز شد / ورود ۵ هزار آواره ی کُرد سوری به ترکیه 

مرز به دستورازمقامات آنکارا باز شد / ورود ۵ هزار آواره ی کُرد سوری به ترکیه 

پس از چند ساعت انتظار در گرمای ۴۲ درجه ی شانلی اورفا، مرزها گشوده شده و ۵ هزار آواره وارد ترکیه شدند.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، با شدت گرفتن درگیری های داعش و مدافعین کُرد سوری در منطقه ی کردنشین کوبانی در شمال سوریه، بسیاری از روستاییان حوالی تل ابیض (گرکی سپی) و کوبانی، خانه و دیار خود را ترک کرده و به سوی ترکیه گریختند.
احمد داوداوغلو نخست وزیر ترکیه دیشب پیش از حرکت به سوی آذربایجان اعلام کرده بود که آنکارا ترجیح می دهد کمک رسانی به آوارگان در نقطه ی صفر مرزی انجام شود و آوارگان جدیدی وارد ترکیه نشوند. اما اجتماع هزاران تن از زنان، کودکان و سالمندان آواره ی کُرد در گرمای ۴۲ درجه ی مرز و شرایط دشوار آوارگان، مسئولین ترکیه را اقناع کرد که مرز را به روی آنان بگشایند. بر همین اساس دقایقی پیش آنکارا به نظامیان ضدشورش و واحدهای زرهی دستور داد که به آوارگان اجازه ی ورود بدهند.
بر اساس مشاهدات خبرنگاران حاضر در مرز استان کردنشین شانلی اورفای ترکیه تنها ظرف یک ساعت گذشته، ۵ هزار نفر از کردهای کوبانی وارد ترکیه شدند.
آوارگان که به اغلب آنان به شدت تشنه و گرسنه هستند، در حال حاضر به طور موقت در استان اورفا اسکان می یابند اما در صورت تداوم حرکت موج آوارگان کوبانی، ترکیه ناچار خواهد بود در این استان کمپ جدیدی ایجاد کند.
موضوع ورود آوارگان کُرد کوبانی به ترکیه در رسانه های ترکیه بازتاب گسترده ای پیدا کرده و در حال حاضر نیز شبکه های CNNturk، HABERTURK،NTVmsnbc ، TRT،۲۴ و بسیاری دیگر الز شبکه ها به طور زنده تصاویر مربوط به این رویداد را پخش می کنند.

شناسه خبر : 17647

این خبر رو هم ببینید

بیانیه رهبر انقلاب اسلامی در پی اهانت نشریه فرانسوی به ساحت مقدس پیامبر اعظم(ص): بهانه آزادی بیان برای محکوم نکردن این جرم بزرگ کاملاً مردود و عوام‌فریبانه است

حضرت آیت‌الله‌خامنه‌ای در بیانیه‌ای، اهانت اخیر یک نشریه فرانسوی به ساحت نورانی پیامبر اعظم صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌و‌سلّم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + پانزده =