خانه / سیاسی / مرز رسمی باشماق مریوان از ظرفیت های زیادی برای صادرات برخوردار است 

مرز رسمی باشماق مریوان از ظرفیت های زیادی برای صادرات برخوردار است 

مریوان – رئیس کل گمرکات کشور از مرز رسمی باشماق مریوان بازدید کرد و از نزدیک در جریان مشکلات موجود در مسیر توسعه فرصت‌های تجاری فی مابین دو کشور ایران و عراق قرار گرفت.

دکتر عباس معمار نژاد ظهر امروز در جریان بازدید از مرز رسمی باشماق مریوان گفت: خوشبختانه روند ایجاد تاسیسات و تهیه مقدمات برای گسترش مبادلات مرزی در این منطقه در مراحل خوبی قرار دارد.
معمارنژاد اظهار داشت: مقام معظم رهبری امسال را سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی نام نهاده اند و ما به عنوان مسئولان گمرک کشور برنامه های خود را در راستای تحقق این شعار متمرکز کرده ایم.
وی با عنوان اینکه تحقق شعار حماسه اقتصادی نیازمند همکاری کامل مسئولان و مردم در بخش توانا کردن صادرات غیر نفتی است گفت: برای افزایش آمار صادرات غیر نفتی باید از همه ظرفیت های موجود در مناطق مختلف کشور بهره گرفت.
وی با اشاره به اینکه کار اصلی گمرک ایران اولویت قرار دادن کالاهای غیر نفتی در بحث صادرات است افزود: برای رونق هرچه بیشتر صادرات زمان بندی کردن کالاهای صادراتی در مرز ها یکی از راه حل های بسیار مفید است که گمرک همواره به آنها توجه داشته است.
وی مریوان را به دلیل هم مرز بودن با اقلیم کردستان عراق یکی مناطق مرزی مهم خواند و افزود: مرز باشماق از اهمیت ویژه ای برخوردار است و توانسته است در سالهای اخیر، مقام های خوبی در حوزه صادرات کالا به دست آورد.
وی مرز رسمی باشماق را یکی از مهمترین مرزهای کشور با ظرفیتهای بالای صادراتی نام برد و گفت: باید در آینده بهتر و بیشتر از ضرفیت های آن بهره برداری کرد.
عباس معمارنژاد در گفت و گو با خبرنگار ما، مشکل زیرساخت ها اعم از نبود جاده و امکانات رفاهی را یکی از معضل های موجود در باشماق خواند و افزود: اگر بنا براین می بود که ابتدا زیرساخت ها را فراهم می کردیم بعد مرز رسما شروع به فعالیت می کرد تا به حال می بایستی در این مرز هیچ اقدامی اعم از صادرات و واردات انجام نمی گرفت.
وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در گمرک باشماق مریوان افزود: خوشبختانه در مورد زیرساخت های مرز باشماق تا به حال اقدامات موثری انجام شده است که از جمله آنها می توان به دایر کردن اطاق های مجهز گمرک و پایانه مرزی اشاره کرد.
وی شروع احداث پایانه مسافر بری را یکی از اقدامات مفید گمرک در این مرز توصیف کرد و یادآورشد: توسعه زیرساخت ها در مناطق مرزی زمانبر است و به اعتبارات زیادی نیاز دارد اما به مرور این امر محقق خواهد شد.
رییس گمرکات کشور با اعلام اینکه مرز باشماق از نظر امکانات، قابل مقایسه با مرزهای دیگر در غرب کشور نیست افزود: باشماق مریوان از لحاظ امکانات اداری از رتبه قابل توجهی برخوردار است که می توان از آن به عنوان منظم ترین و بهترین مرزهای موجود در استان نام برد.
وی مشکل تعدد مدیریت را یکی از معظل های این مرز دانست و گفت: می شد در بحث مدیریت مرزها بهتر عمل کرد اما خوشبختانه تا به حال هرچند تعدد مدیریت داشته ایم اما با مشکل خاصی مواجه نشده و تمامی دستگاه های مربوطه با هم همکاری و هماهنگی های لازم را داشته اند.
وی ۲۴ ساعته شدن مرز باشماق را یکی از کارهای بسیار مشکل خواند و عنوان کرد: اگر بنا براین باشد که این مرز ۲۴ ساعته باشد امکانات بسیار زیادی از جمله امکانات روشنایی می خواهد که این امکانات نیز تا زیرساخت ها درست نشود امکان پذیر نخواهد بود.
وی درخواست صادرکنندگان برای شبانه روزی کردن فعالیتهای ورود و خروج کالا در این مرز را درشرایط فعلی که در حال ایجاد زیرساختها هستیم غیر ممکن دانست و گفت: تا زیرساخت ها تکمیل نشود و مرز باشماق از تمامی امکانات بهره مند نگردد امکان شبانه روزی کردن آن میسر نخواهد بود.
وی هماهنگ کننده در مرز را به عهده گمرک دانست و گفت: در آیین نامه گمرک کشور آمده است که بحث هماهنگی کردن به عهده گمرک است و در این آیین نامه حتی شیفت کاری و ساعت کارکردن اعضای گمرک نیز تعیین شده است و سازمان های دیگر در سایر امور دخالت می نمایند.
وی احداث تیرپاک ها و مجوز دادن به بخش خصوصی را یکی از راه های ایجاد کار درآمدزا خواند و افزود: لازم نیست که کسانی که اینجا هستند حتما در بارکردن کالاها کار کنند بلکه می توان با ایجاد مکان هایی مانند تیرپاک ایجاد اشتغال نمود.
معمارنژاد در بخشی دیگر از سخنان خود با عنوان اینکه ایجاد تیرپاک و پارکینگ خود راهی است برای منظم شدن مرز گفت: مرز باشماق مریوان از نظر تیرپاک ها و پارکینگ به خاطر داشتن دو پارکینگ رسمی در کنار گمرک از منظم ترین مرزهای کشور است.
وی درپایان سخنان خود هماهنگ کردن کارهای گمرک را یکی از راه های حل مشکلات از جمله تعدد مدیریت مرزی نام برد و خواستار تعامل هرچه بهتر و بیشتر ادارات شد.

شناسه خبر : 16767

این خبر رو هم ببینید

علمای اهل سنت کردستان: انقلاب اسلامی احیاگر ارزش‌های دین و نویدبخش تحقق تمدن اسلامی است

علمای اهل سنت کردستان معتقدند؛ انقلاب اسلامی احیاگر ارزش‌های اسلام و نویدبخش تحقق تمدن بزرگ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 10 =