خانه / اجتماعی / مرکز آمارایران کُردستان را دومین استان بیکار کشور اعلام کرد

مرکز آمارایران کُردستان را دومین استان بیکار کشور اعلام کرد

مرکز آمار ایران نرخ بیکاری در استان کردستان را ۱۶٫۱ درصد اعلام کرد که براساس این نرخ کردستان بعد از استان لرستان در جایگاه دوم کشور از نظر بیکاری قرار گرفته است

به گزارش کُردتودی، مرکز آمار ایران نتایج تفصیلی آمارگیری نیروی کار در پاییز سال ۹۲ را ارائه کرد که بر اساس آن نرخ بیکاری در این فصل در کشور معادل ۱۰٫۳ درصد و تعداد بیکاران نیز بیش از دو میلیون و ۴۰۱ هزار نفر بوده است.
 
بر اساس این گزارش بالاترین نرخ بیکاری در دوره مورد بررسی مربوط به زنان گروه سنی ۲۰ تا ۲۴ سال با ۴۶٫۸ درصد بود.
بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر در کل کشور ۱۰٫۳ درصد به دست آمده است که با مقایسه این شاخص در بین استان ها نشان می دهد استان لرستان با ۱۸٫۹ درصد بالاترین نرخ بیکاری را داشته و بعد از آن استان کردستان با ۱۶٫۱ درصد در مکان دوم قرار گرفته است و از سوی دیگر پایین ترین نرخ بیکاری با چهار درصد مربوط به استان گلستان است.
بررسی نرخ مشارکت اقتصادی در بین استان های کشور نشان می دهد نرخ مشارکت اقتصادی جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر در استان های اردبیل با ۴۳٫۱ درصد در جایگاه نخست قرار دارد و بعد از آن استان های آذربایجان غربی با ۴۱٫۵ درصد رتبه دوم را به خود اختصاص داده است.
براساس این گزارش در مقابل استان سیستان و بلوچستان با ۲۸٫۷ درصد پایین ترین نرخ مشارکت اقتصادی را به خود اختصاص داده است این در حالی است که نرخ مشارکت اقتصادی در کل کشور ۳۶٫۷ درصد به دست آمده است.
مقایسه نسبت اشتغال در بین استان های کشور نشان می دهد استان اردبیل با ۳۷٫۶ درصد بالاترین نسبت اشتغال را به خود اختصاص داده است و استان سیستان و بلوچستان با ۲۴٫۷ درصد پایین ترین نسبت اشتغال را به خود اختصاص داده اند.
 
براساس گزارش مرکز آمار ایران، نسبت اشتغال در کل کشور ۳۲٫۹ درصد بوده است.
شاخص نرخ بیکاری نشان می دهد چند درصد از جمعیت فعال، بیکار هستند و در مقابل نرخ اشتغال نشان می دهد چند درصد از جمعیت فعال، شاغل هستند بنابراین، بررسی نرخ بیکاری به طور ضمنی بررسی نرخ اشتغال نیز است.
بر اساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰ ، استان کردستان یک میلیون و ۴۹۳ هزار و ۶۴۵ نفر جمعیت دارد که ۶۶ درصد شهری و ۳۴ درصد را جمعیت روستایی تشکیل می دهد.
براساس این آمار جمعیت ۱۰ ساله و بالاتر شاغل استان به تعداد ۴۲۰ هزار نفر که ۲۷٫۵۰ درصد آن در بخش کشاورزی ، ۲۴ درصد در بخش صنعت ۴۰٫۳ درصد در بخش خدمات و ۸٫۲ درصد فعالیت نامشخص و اظهار نشده دارند.

شناسه خبر : 9283

این خبر رو هم ببینید

اراضی ملی؛ معضلی که دست از سر سقزی ها بر نمی دارد

اراضی ملی یا تداخل مالکیت اراضی داخل محدوده یا روستاهای شهرستان سقز، معضلی است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − پنج =