خانه / سیاسی / مسئول اتحادیه میهنی در قاهره: به حاشیه راندن اهل سنت عراق از عوامل سقوط موصل بود

مسئول اتحادیه میهنی در قاهره: به حاشیه راندن اهل سنت عراق از عوامل سقوط موصل بود

مسئول حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق در قاهره وجود جریان های سنی و بقایای رژیم صدام حسین و اشتباهات نوری مالکی در به حاشیه راندن اهل سنت از جمله دلایل پیشروی داعش در خاک عراق و اشغال موصل ذکر کرد

به گزارش خبرگزاری کردپرس، ملا یاسین رئوف در مصاحبه با روزنامه «الزمان» که به طور هم زمان در بغداد و لندن منتشر می شود، گفت: اشتباهات نوری مالکی نخست وزیر پیشین عراق در به حاشیه راندن اهل سنت و حضور بقایای رژیم صدام حسین در مناطق سنی نشین موجب پدید آمدن اپوزسیونی علیه دولت مرکزی عراق و فراهم شدن زمینه پیشروی گروه تروریستی داعش در خاک عراق و اشغال موصل شد.
وی افزود: رهبران کُرد تهاجم داعش به استان های نینوا و صلاح الدین را پیش بینی کرده و در این خصوص به نوری مالکی هشدار داده بودند، ولی او به این هشدارها هیچگونه توجهی نکرد.
ملا یاسین با رد ادعاهای مربوط به اینکه هدف از عقب نشینی ارتش عراق از موصل در پی تهاجم داعش به این شهر توطئه ای برای تجزیه عراق بوده، گفت: تجزیه عراق به چنین توطئه های مربوط نمی شود، بلکه به اختلافات بین اهل سنت و شیعیان مرتبط می باشد، بنابراین دولت فدرال باید برای مشارکت دادن واقعی همه گروه های سیاسی در کابینه جدید تلاش کند.
وی افزود: کردها با کنار زدن بعثی هایی که مرتکب جنایاتی در عراق شده اند، موافقند، اما کنار زدن دیگر بعثی ها به دلیل گرایش های حزبی را اشتباه می دانند.
ملایاسین در این مصاحبه همچنین گفت: نیروهای پیشمرگ به تنهایی توانایی مقابله با عناصر داعش که به سلاح زیادی هنگام اشغال موصل دست یافته اند را ندارند و پشتیبانی هوایی آمریکا در پیروزی های اخیر نیروهای پیشمرگ علیه داعش موثر بوده است.
 
 
کد مطلب: ۷۰۸۰۹  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۷/۷  |  ساعت: ۱۳ : ۱۹

شناسه خبر : 17583

این خبر رو هم ببینید

افشاگری فعال اماراتی: مخالفت با عادی سازی روابط در امارات ۱۰ سال حبس و جریمه سنگین دارد

یک فعال اماراتی فاش کرد طرفداران عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی در کشور امارات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 17 =