خانه / فرهنگی / مستوره اردلان شعر به سبک حافظ سرود و ماندگار شد

مستوره اردلان شعر به سبک حافظ سرود و ماندگار شد

سنندج- رئیس موسسه حافظ عنوان کرد: مستوره اردلان بانوی شاعرهوشمند کُرد شعر به سبک حافظ سرود و ماندگار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، آیین بزرگداشت روز حافظ با همکاری و مشارکت استانداری کردستان، حوزه هنری، شورای اسلامی شهر و شهرداری سنندج و گالری آیرین با حضور بهادر قادری دانشیار دانشگاه خوارزمی، الهام باقری رئیس موسسه حافظ و از پژوهشگران مطرح ادبیات ایران، محمد جواد اعتمادی از اساتید دانشگاه و مهران محمدی دبیرکل انجمن دوستداران حافظ در پردیس سینما بهمن سنندج برگزار شد.
مستوره اردلان، مایه افتخار شعر ایران است
رئیس موسسه حافظ هم در این آیین مقاله ای با عنوان مستوره و حافظ، مقایسه ی دو عزل با هم ارائه کرد و گفت: مستوره اردلان بانوی هوشمند کُرد شعر به سبک حافظ سرود و ماندگار شد.
الهام باقری با بیان اینکه مستوره اردلان شاعر قرن ۱۳ قمری بود، بیان کرد: مستوره شاعری جسور و یکه تاز نه تنها در میان زنان بلکه در میان مردان دوره خویش است.
وی اظهارداشت: آنچه که موجب جذب من به مستوره شد این بود که در دوره فتحعلی شاه، زنی بتواند قوی و در حد و اندازه یک مرد و قادر به بده و بستان شعری با دیگر شعرای مرد هم دوره خود باشد، به راستی مایه افتخار شعر ایران است.
وی با اشاره به اینکه مستوره اردلان یکی از زنده نگه داران شعر حافظ وسعدی است، بیان کرد: تاثیرپذیری اشعار مستوره در سه زمینه زبان، قالب و محتوا علاوه بر حافظ از سعدی هم بسیار بوده است.
رئیس موسسه حافظ به شباهت های تاریخ سیاسی واجتماعی دوران حافظ و مستوره اشاره کرد و افزود: هر دو این شعرا در دوره مغول تبار می زیستند و هر دو از موقعیت و مقام علمی و ادبی خود آگاه بودند و در زمان حیات خود می دانستند بسیار معروف و شناخته شده هستند.
باقری ادامه داد: از دیگر شباهت های این دو شاعر که در اشعار آنها مشهود است این است که هر دو از زاهد ریایی بیزار و به طنز آن را تحقیر کردند.
وی عنوان کرد: مشترکات واژگانی زیادی هم چون سبو، جام، می ومستی، پیرمغان، خرابات در بین اشعار مستوره با حافظ وجود دارد.
وی اضافه کرد: مستوره همیشه وام دار حافظ و سعدی نبوده است بلکه قدرت سازندگی واژه خود را در بسیاری از شعرهایش نشان داده است.
استفاده از فضای مجازی برای رشد ادبیات در کشور
معاون فرهنگی و بین المللی شهر کتاب در این مراسم با اشاره به اینکه بزرگان فرهنگی سرمایه مهم کشور ما است نه انرژی هسته ای، گفت: حفظ فرهنگ و ادبیات غنی کشورمان امری بسیار لازم وضروری است.
علی اصغر محمد خانی اظهارداشت: متاسفانه هم مردم و هم مدیران مسئولیتی برای خود در مقابل بزرگان فرهنگی وادبی ایران اسلامی احساس نمی کنند به عنوان مثال دو پایگاه مهم فرهنگی وادبی خیام و عطار در نیشابور است ولی در غیر از اجرای برنامه های در سطح ملی و بین المللی در رابطه با این شاعران نامی.
وی عنوان کرد: شهر قونیه ترکیه که آرامگاه مولوی در آنجاست سالانه افراد و صاحب نظران مختلفی را از سراسر دنیا جذب برنامه های فرهنگی وادبی خود می کنند.
وی ادامه داد: البته مردم و مسئولان شیراز در ارتباط با سعدی وحافظ توانسته اند ادای وظیفه کنند ولی انتظار می رود در تمامی استان های کشور در معرفی، تحلیل و بررسی آثار بزرگان علمی و فرهنگی و ادبی کوشا باشند.
معاون فرهنگی و بین المللی شهر کتاب اظهارداشت: کم نیستند تعداد اساتید برجسته جهانی که قدر ادبیات فارسی را می دانند ولی خود ما ایرانی ها چقدر در رابطه با ادبیات کار کردیم و یا باید در این زمینه کار کنیم؟.
محمدخانی افزود: سازمان های مردم نهاد با همکاری بخش دولتی در رابطه با ادبیات برای نسل جدید و آینده باید اقدام به بازآفرینی و بازخوانی کند.
وی براستفاده از فضای مجازی برای رشد ادبیات درکشور تاکید کرد و گفت: امروزه وقت زیادی از جوانان صرف فضای مجازی می شود لذا این فضا بستر مناسبی برای ترویج ورشد ادبیات است و باید نهایت استفاده را از آن ببریم.
وی با اشاره به اینکه میزان تیراژ کتاب های حافظ، سعدی، خیام و مولوی سال گذشته در کشورما ۲ میلیون نسخه بوده است، بیان کرد: چه میزان از این کتاب ها در کردستان ویا استان های همجوار آن توزیع شده است؟، و این مسئله باید مورد توجه مدیران قرار گیرد.
معاون فرهنگی و بین المللی شهر کتاب عنوان کرد: مایه افتخار است که مردم کشور ما به ویژه شهر سنندج علارغم تمامی مشکلات به ویژه اقتصادی هنوز ادبیات کلاسیک را گرامی می دارند و برگزاری این آیین بزرگداشت نشان ازاهمیت قائل برای این نوع از ادبیات است.
برگزاری روزبزرگداشت حافظ در ۳۰ کشور دنیا
محمدخانی اظهارداشت: ۱۰ سال است که در شهر کتاب برنامه های مختلفی در خصوص ادبیات کلاسیک با حضور اساتید و پژوهشگران وعلاقمندان برگزار می شود.
وی با بیان اینکه ادبیات کلاسیک ایران امروزه در دنیا خواهان فراوانی دارد، اضافه کرد: در همین هفته اخیر در ۳۰ کشور دنیا اقدام به برگزاری روز بزرگداشت حافظ کردیم و بسیار هم مورد استقبال قرار گرفت.
وی بیان کرد: با تلاش و همکاری گروهی و با کمترین بودجه وامکانات می توان بهترین دستاورد را داشت و ما همواره مشتاق اطلاع از فعالیت های ادبی در سنندج هستیم و امیدواریم این ارتباط برقرار شود.
اشعارحافظ اوج شعر، شعور و شیفتگی است
بهادر قادری، دانشیار دانشگاه خوارزمی هم در این آیین به بیان عشق از نگاه حافظ پرداخت و گفت: حرف اول و آخر حافظ و یکی از اکسیر های جاودانه او عشق است.
وی عنوان کرد: بر طبقه گفته روانشناسان هر محرک خارجی باید بر یکی از قوه های اندیشه، عاطفه واراده انسان اثرگذارد حال متناسب با این سه قوه سه نوع ادبیات داریم.
وی ادامه داد: ادبیات حماسی قوه اراده انسان را تقویت، ادبیات تعلیمی فکر و اندیشه را بارور می کند و ادبیات غنایی هم بیشتر بر قوه عاطفه ما تاثیرگذار است.
این دانشیار دانشگاه خوارزمی بیان کرد: اوج صنعتگری، الهام، شعر و شعور و شیفتگی را می توان در اشعار حافظ مشاهده کرد.
قادری با بیان اینکه حافظ عضو را یک لطیفه اذلی می داند، افزود: حافظ لحظات و تجربیات عرفانی داشته که از طریق اشعار خود به ما منتقل می کند.
فضای تشکیل دفتر انجمن دوستداران حافظ در سنندج فراهم شود
دبیرکل انجمن دوستداران حافظ در این آیین به تاریخچه تشکیل این انجمن در شیراز اشاره کرد و گفت: سال ۸۲ در قالب سازمان های مردم نهاد، انجمن دوستداران حافظ به همت علاقمندان به این شاعر بزرگ ایرانی در شیراز تاسیس شد.
مهران محمدی با بیان اینکه هم اکنون به غیر از شیراز در ۱۲ شهر ایران دفتر نمایندگی دارد، عنوان کرد: اساسنامه این انجمن در وزارت کشور به ثبت رسیده است.
وی برتشکیل دفتر این انجمن در استان کردستان تاکید کرد و افزود: روند تشکیل دفتر این انجمن در استان به این صورت است که در ابتدا ۱۵ نفر به صورت رسمی اعلام عضویت کرده و سپس اقدام به برگزاری انتخاباتی برای تعیین رئیس و چهار نفر هیات اجرایی می کنند.
وی با اشاره به اینکه یکی از وجوه مشترک بسیاری از ایرانی های اشعار حافظ و سعدی است، بیان کرد: با تشکیل این انجمن در سنندج فرصتی فراهم می شود که اساتید و پژوهشگران دانسته ها و تجربیات خود را به دیگران آموزش دهند.
دبیرکل انجمن دوستداران حافظ اضافه کرد: در طول ۱۳ سالی که از عمر این انجمن می گذرد بیش از ۱۰۰۰ برنامه رسمی در سطح کشور برگزار کرده است.
محمدی یکی از دستاوردهای انجمن را انتشار کتاب دو جلدی با عنوان حافظ ۱۰ استاد خواند واظهارداشت: این کتاب توسط یکی از اعضای انجمن که شغل آهنگری هم داشت، به رشته تحریردرآمد و مورد تایید اساتید دانشگاهی هم قرار گرفته است.

شناسه خبر : 4277

این خبر رو هم ببینید

وحدت پایدار، ضرورتی ماندگار/ *محمد هادیفر

وحدت در لغت به انسجام و پیوستگی معنا شده که در مقابل تفرقه و کثرت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − شانزده =