خانه / سیاسی / مصاحبه ی سی.ان.ان ترک با رمزی کارتال؛ بخاطر مردم منطقه به مذاکرات صلح ادامه می دهیم

مصاحبه ی سی.ان.ان ترک با رمزی کارتال؛ بخاطر مردم منطقه به مذاکرات صلح ادامه می دهیم

در ترکیه؛ نه فقط به خاطر کردهای ترکیه و یا تمام کردها، بلکه بخاطر مردم تمام منطقه یک روند تاریخی را دنبال می کنیم. این روند برای صلح منطقه و ترکیه ضروری است

رمزی کارتال از سران شاخه اروپایی پ.ک.ک و رئیس نهاد مرسوم به کنگره ملی کرد (KNK) در مصاحبه ای با “شیرین پایزین” خبرنگار CNNturk، مسائل مختلف ترکیه و کردهای این کشور را بررسی کرد. متن کامل مصاحبه به شرح زیر است:
-احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه خطاب به دمیرتاش گفت: از این به بعد مسئول ریخته شدن خون ها شخص دمیرتاش است. شما در این باره چه می گوید؟
ما اظهارات داوود اوغلو را بی مسئولیتی حساب می کنیم. مقصر دانستن دمیرتاش برای ریخته شدن خون در خیابان ها به معنی تایید ریخته شدن خون در خیابان ها است. در این جا ما با حکومتی مواجه هستیم که به اعتراضات دموکراتیک شهروندانش در خیابان ها با پیام “خونریزی” نزدیک می شود. در تمام اعتراضات نیز منبع اصلی خشونت از پلیس نشات می گیرد. این موضوع به صورت آشکار مشخص است. در واقع مسئول اصلی خون ریزی های  خیابان ها خود حکومت است. صلاح الدین دمیرتاش را به عنوان هدف معرفی کردن به این معنی است که حزب عدالت و توسعه هدف را گم کرده است. دمیرتاش را مجرم و مسئول جرم ها اعلام کردن در اصل یک تاکتیک برای ضعیف کردن وی در انتخابات پیش رو و محدود کردن حزب دموکراتیک خلق ها است. نخست وزیر ترکیه برای ترکیه پیامی خطرناک و مشکل زا داده است.
-چرا حزب دموکراتیک خلق ها و دمیرتاش را می خواهند با تهدیدات مربوط به خیابان ها محدود کنند؟ آیا روند مذاکرات دوام پیدا می کند؟
بله، ولی حزب عدالت و توسعه از خیابان ها می ترسد. حکومت در واقع مخالف اعتراض در هر نوع اش هست. ذهنیت پادشاهانه دوام پیدا می کند و در این باره خواهان آن هستند که مردم در تمام موضوعات وفادار آنان باشند. حکومت در بسیاری از مواقع از مواجه با اعتراضات مردمی وحشت دارد. به همین دلیل سعی در ترساندن و سرکوب مردم دارند و این ترساندن و سرکوب سیاست پایه ای آنان را شامل می شود. آری حزب عدالت و توسعه حزبی است که از خیابان ها و صدای کوچه ها می ترسد.
-حوادث کوبانی و تظاهرات بعد از آن در روند مذاکرات بحران ایجاد کرد؟
دقت کنید، ما در حوادث ۷-۶ نوامبر اقتدار حزب عدالت و توسعه را نجات دادیم. آن اعتراضات در خیابان ها اتفاق افتاد و حکومت بهترین استفاده را از آن کرد. ما با آن اعتراضات به حکومت کمک کردیم. ما در آن اعتراضات ۲ وظیفه تاریخی انجام دادیم. یک: با اعتراضات خیابانی نشان دادیم کوبانی بی صاحب نیست. با به گوش رساندن صدایمان از سقوط کوبانی جلوگیری کردیم. دوم: اگر همانطور که حکومت می خواست کوبانی سقوط می کرد الان وضعیت ترکیه به مانند سوریه بود و حوادث ۷-۶ نوامبر به صورت متداوم ادامه پیدا می کرد. داعش در داخل ترکیه قدرت به دست آورده بود و تهدید اسلام افراطی در داخل کشور افزایش پیدا می کرد. ما با جلوگیری از سقوط کوبانی در واقع حکومت ترکیه را نجات دادیم اما حکومت هنوز این مسئله را نمی تواند درک کند یا نمی خواهد درک کند. به نظر ما حکومت تهدید داعش را نیز تا کنون درک نکرده است. علاوه بر این، ما اگر به کوبانی کمک نمی کردیم، اگر خواستار کمک نمی شدیم، اگر در خیابان ها از حق اعتراض خود استفاده نمی کردیم روند مذاکرات جان دوباره نمی گرفت. زیرا حکومت در روند مذاکرات تلاشی برای پیشروی آن نکرده است. حکومت در کوبانی از این فرصت تاریخی نتوانست استفاده کند ولی ما از آن بهره بردیم.
-نسبت به کوه قندیل یک انتقاد جدی وجود دارد. می گویند: “جوانان را تحریک کرده تا از طریق خشونت در خیابان ها حکومت را تحت فشار قرار دهد”. از طرف کنگره جوامع کرد پیامی مبنی بر این که به خیابان ها بیایید صادر شد؟
این یک اتهام بی معنی است. پ.ک.ک ذاتا یک حرکت اعتراضی است.کوه قندیل محلی برای گردش و توریسم نیست که انسان ها به خاطر خوش گذرانی به آن جا بروند. (KCK) یک حرکت اعتراضی در برابر دولتی است که خواسته های مردم را نمی شنود. کما اینکه خواسته های مردم با وجود مذاکرات مختلف عملی نمی شود، پیش روی در مذاکرات صورت نمی گیرد. وظیفه کوه قندیل هم دعوت روستاها، محله ها و خیابان ها به استفاده از حقوق دموکراتیک خود در جهت اعتراضات دموکراتیک است. این وظیفه کوه قندیل است.
-پس از طرف کوه قندیل درباره اعتراضات ۷-۶ نوامبر دعوتی صورت گرفته است؟
خیر- در کنگره جوامع کرد برنامه ای خاص مبنی بر این که “آن روز در آن ساعت مشخص” بیرون بیایید وجود نداشت. آن حوادث را در واقع حکومت سازماندهی کرده بود. حکومت عمداً رفتار کرد. وقتی تنش ها در ترکیه افزایش پیدا کرد در آن تاریخ صلاح الدین دمیرتاش در آمریکا بود. داوود اوغلو قصدا پیام فرستاد “بیا دیدار کنیم، مسئله را حل و فصل کنیم”. ذاتاً حزب دموکراتیک خلق ها این را می خواست. بیش از ۳ ساعت دیدار کردند. هدف داوود اوغلو کاهش تنش ها بود. داوود اوغلو در این دیدارها گفته بود: “به هیچ عنوان اجازه نخواهیم داد کوبانی سقوط کند و همچنین اظهار داشت با “صالح مسلم” می خواهند دیدار کنند”. با صلاح الدین دمیرتاش یک دیدار بسیار صمیمانه داشت. این نگرش باعث شد کردها وارد یک پروسه انتظار شوند. سقوط کوبانی به معنی از بین رفتن مذاکرات مطرح شد. اما در زمانی که همه چیز در حال نرم شدن بود علی رغم اظهارات نخست وزیر، رئیس جمهور ترکیه چه کار کرد؟ در سخنان خود اظهار داشت: “کوبانی سقوط خواهد کرد”. مثل این که خوشحال بود. این حالت باعث گسیل مردم به خیابان ها شد. حوادث نوامبر به خاطر دعوت کنگره جوامع کرد و یا دمیرتاش نبود این حوادث به خاطر اردوغان رئیس جمهور ترکیه به وجود آمد.
-اما بعضی از ترک ها و هواداران حزب عدالت و توسعه معتقدند “کردها باز هم آتش زدند و می زنند. روند مذاکرات وجود دارد ولی خشونت هم هست” این حوادث واکنش های زیادی نیز در پی داشت. این حوادث دست حکومت را در خیابان ها باز گذاشت در این باره چه می گویید؟
خیر- ما این گونه فکر نمی کنیم. در تظاهرات کوبانی دو گروه ناراحت بودند. گروه اول: کسانی که با روند مذاکرات مخالف هستند و گروه دوم: کسانی که از شیوه زندگی مطرح شده توسط حزب عدالت و توسعه ناراحت هستند. حکومت به خاطر در دست داشتن اقتدار و رسانه ها یک فضایی را به وجود آورد که به نفعش تمام شد. به مردم اطلاعات اشتباه دادند و باعث شدند مردم منحرف شود. به وجود آمدن حوادث یک دلیل داشت: کردها به دلیل اقدام نکردن حزب عدالت و توسعه به خیابان ها آمدند. علاوه بر این در خیابان ها کردها به خشونت دست نزدند. حکومت بود که به خشونت متوسل شد. با پلیس، با خشونت نیروهای ضد شورش و با قوانین ضد دموکراسی و … . شهروندان حق دارند از حقوق دموکراتیک خود در جهت سازماندهی اعتراضات استفاده کنند. ما یعنی کردها از حق دفاع از خود استفاده کردیم.
-حکومت معتقد است تا زمانی که درگیری ها در خیابان ها وجود دارد و نظم عمومی تثبیت نشده است روند مذاکرات را پیش نخواهند برد؟
حکومت از گذشته درس نگرفته است. در گذشته چندین دولت وجود داشته که با استفاده از خشونت پلیس و با استفاده از زور می خواست دموکراسی را نهادینه کند؟ اگر با خشونت پلیس و با استفاده از نیروهای نظامی مسئله حل و فصل می شد تا کنون حل شده بود و این مسئله تا الان دوام نمی آورد. ولی حل نشد. حکومت ها در گذشته موفق نبودند اکنون سعی می کنیم گفتگوهای صلح و حل و فصل به وجود آوریم. حکومت ارزش این موضوع را درک نمی کند. این گونه نمی توان مسئله را حل کرد. امنیت خیابان ها و مشکلات مردم را فقط با دموکراسی می توان حل کرد. تلاش استفاده از روشهای غیر دموکراتیک این احساس را در مردم خلق می کند که حزب عدالت و توسعه اراده و باور لازم برای حل و فصل مشکل را ندارد. -حذف دمیرتاش این روزها مطرح است…؟
این شایعات بی اساس را از روی قصد مطرح می کنند. نه در برنامه هایمان این موضوع مطرح است و نه این مسئله مطرح شده است. حرکت کردها یک حرکتی است که به انسان ها ارزش می دهد. دمیرتاش برای ما بسیار با ارزش است. چون یک سیاستمدار مهم است. مردم وی را دوست دارند این مسائل برنامه ای برای ضعیف کردن دمیرتاش و حزب دموکراتیک خلق ها در آستانه انتخابات است.
-اوجالان در آخرین پیام خود گفته بود: “در یک نقطه ی تاریخی هستیم” و تاکید کرده بود “روند مذاکرات علی رغم تمام حوادث ادامه پیدا می کند”. کوه قندیل از وی حمایت می کند؟ از کوه قندیل اظهار نظرهای متفاوتی می آید. می گویند: “روند مذاکرات تمام شده است”. بعضی مواقع اظهارات قندیل با اظهارات اوجالان متناقض است؟
بلاتکلیفی افکار عمومی صحیح است. در واقع حرف های حکومت واضح نیست. روند مذاکرات چگونه خواهد بود؟ چگونه پیش خواهد رفت؟ هنوز واضح نیست. رهبر کردهای ترکیه یک پروژه ارائه کرده است. این هم به حکومت و هم به کوه قندیل ارائه شده است. قندیل معتقد است: ما برنامه ارائه شده از طرف رهبرمان را به عنوان یک استراتژی می بینیم و تماماً حمایت می کنیم. اگر حکومت هم این موضوع را قبول کند تمام اقدامات را که باید انجام دهیم را تا آخر انجام می دهیم. در این برنامه برای عملی شدن هر قدم آن آماده هستیم. اکنون منتظر جواب حکومت می باشیم. از این به بعد را حکومت تعیین خواهد کرد. ما نگرش خود را به صورت شفاف بیان کردیم. از اوجالان حمایت می کنیم.
-گفته می شود تا زمانی که پ.ک.ک ترک سلاح نکند روند مذاکرات پیش نمی رود. خلع سلاح خواهید شد؟ در این مورد افرادی نیز تعیین تاریخ کرده اند که در فلان تاریخ سلاح خود را زمین می گذاریم؛ چنین است؟
خواستار حل و فصل شدن مشکلات یعنی چه؟به پایان رسیدن یک حرکت اعتراضی . مردم به حقوق خود برسند. عصیان موجود به اتمام برسد. اول از همه دلایل به وجود آمدن اعتراضات باید از میان برداشته شود. به خواسته ها عمل شود. یعنی خلع سلاح، اتمام حوادث در خیابان ها، تثبیت نظم و امنیت ، عمل به حق و حقوق مردم. می گویند سلاح ها ترک خواهد شد و تمام اعتراضات به اتمام خواهد رسید و بعد ما اقدام به مذاکره خواهیم کرد. نمونه این گفته در هیچ کجای دنیا دیده نشده است. تثبیت نظم عمومی تماماً به اقدامات متقابل بستگی دارد. اقدامات متقابل صورت گیرد نظم عمومی هم به وجود خواهد آمد.
-از حکومت کدام اقدامات را اول از همه انتظار دارید؟
اقدام اول کوبانی است. به دشمنی خود در قبال کوبانی باید خاتمه دهند. کمک به داعش را به صورت صریح و شفاف باید ترک کنند. پلیس هر روز در حال دستگیری است. باید این موضوع به پایان برسد. به بهانه نظم عمومی باید به قوانین ضد دموکراسی خاتمه دهند و بدون اتلاف وقت مذاکرات شروع شود. شروع به مذاکرات مشخص است. عبدالله اوجالان به عنوان شخص اول مذاکره کنندگان باید شروع به گفتگو کند. وی به تنهایی نمی تواند مذاکرات را پیش ببرد. حکومت باید هئیت خود را در روند مذاکرات مشخص کند. وجود هیئت ناظر هم ضروری است.
-به نظر شما روند مذاکرات با موفقیت به اتمام خواهد رسید؟ با زمان انتخابات برخورد خواهد کرد؟
اوجالان گفته است: “در ۵-۴ ماه این مسئله به اتمام خواهد رسید” مسئله مهم خواست حکومت هم هست. شما انتخابات ژوئن را هم در نظر نگیرید. حکومت اگر شروع به اقدام کند تا ماه مارس-آوریل ۲۰۱۵ به نتیجه می رسیم. مردم این حل و فصل را می خواهند. کمک می کنند. در صورتی که به مردم حقیقت ها را بگوییم، شفافیت به وجود خواهد آمد. تا انتخابات این کار را تمام می کنیم.
-اگر در انتخابات حدنصاب ۱۰ درصدی حذف نشود توصیه خواهید کرد حزب دموکراتیک خلق ها به صورت حزبی در انتخابات شرکت کند؟ حزب دموکراتیک خلق ها اگر نتواند به مجلس راه پیدا کند چه اتفاقی می افتد؟
در ترکیه؛ نه فقط به خاطر کردهای ترکیه و یا تمام کردها، بلکه بخاطر مردم تمام منطقه یک روند تاریخی را دنبال می کنیم. این روند برای صلح منطقه و ترکیه ضروری است. به خصوص اجتماعات مدنی و مخالفین حکومت باید حمایت کنند. کردها برای یک حرکت دموکراتیک و آزادی خواهانه در یک مذاکره به سر می برند. مذاکره ای که تلاش می کند یک ترکیه ی جامع و دموکراتیک به وجود آورد. به انتخابات چگونه وارد خواهند شد؛ این را خود حزب تصمیم خواهد گرفت اما نظر شخصی من این است که حزب دموکراتیک خلق ها مشکل ۱۰ درصد حدنصاب را ندارد. کافی است به مردم روحیه داده شود.
ترجمه : خبرگزاری کردپرس
 
کد مطلب: ۷۵۰۷۴  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۹/۲۲  |  ساعت: ۱۴ : ۵۹

شناسه خبر : 16901

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + هجده =