خانه / سیاسی / مطالبات و خواسته های فرهنگی مردم کردستان از دولت دوازدهم/علی حیدرآقایی*

مطالبات و خواسته های فرهنگی مردم کردستان از دولت دوازدهم/علی حیدرآقایی*

سرویس فرهنگی-فرهنگ یکی از کلید واژه های اصلی برنامه های هر کشوری جهت توسعه، پیشرفت و آبادانی می باشد، علاوه بر برنامه ریزی، نیاز به گسترش عدالت محور بودجه و امکانات فرهنگی ضروری می باشد که متاسفانه کردستان از این مقوله سالهاست که مورد بی مهری قرار گرفته است و نیازمند تغییر جدی در این زمینه است

کردپرس: در عصر حاضر نقش حیاتی فرهنگ در جامعه  بر کسی پوشیده نیست و فرهنگ یکی از کلید واژه های اصلی برنامه های هر کشوری جهت توسعه، پیشرفت و آبادانی می باشد و مسئولیت امور فرهنگی کشورها عموماً بر عهده دولت ها می باشد در زمینه توجه به جایگاه ارزشی فرهنگ، بسیاری از کشورهای پیشرفته با برنامه ریزی کارآمد و توسعه و گفتمان سازی اقلام فرهنگی نیازهای فرهنگی جامعه خود را برآورده ساخته اند و در این زمینه به خود کفایی فرهنگی رسیده اند.
 یکی از افتخارات نظام مردمی جمهوری اسلامی ایران توجه به جایگاه فرهنگ می باشد به همین دلیل بسیاری، انقلاب ایران را انقلابی فرهنگی می دانند. بنابراین جهت پیاده کردن این ایدئولوژی برجسته نظام نیازمند دولتی کارآمد و فرهنگی جهت رسیدن به وضعیت مطلوب از ضروریات اهداف بلند مدت توسعه کشور می باشد. هرچند در طی این نزدیک به چهار دهه از عمر نظام، دولتها در زمینه توسعه فرهنگی کشور هر کدام به مقتضیات زمان خدمات ارزشمندی انجام داده اند اما رسیدن به وضعیت ایده ال فرهنگی و همتراز با کشورهای پیشرفته جهانی و لزوم صادرات فرهنگ ایرانی به جهانیان، شایسته و زیبنده کشوری است که قدمت و تمدن آن عمری به درازی تاریخ بشر دارد.
در طول تاریخ، ایران اسلامی پرچم دار فرهنگ و اصالت بوده است و وجود هزاران اندیشمند، شاعر، نویسنده، فیلسوف و متفکر در طول زمان که هر کدام شهره جهانی دارند سندی بر اثبات این مدعاست. بنابراین کشوری که در زمینه تنوع قومیتها از اقوام مختلف کرد، آذری، بلوچ، لر، گیلکی و …. تشکیل شده و غنی می باشد و در این زمینه ثروت عظیمی را در خود جای داده است رسیدن به وضعیت مطلوب حق طبیعی مردمان با اصالت این سرزمین پاک می باشد. به همین دلیل انتخاب دولتی کارآمد از سوی مردم که در این زمینه حق مطلب را ادا کند و ایران اسلامی را به جایگاه شایسته خود برساند از ضروریات و بدیهیات توسعه  کشور و از اهم مواردی است که میتواند در آینده بسته و کالای  فرهنگی ایرانی اسلامی را به جهانیان عرضه کند و در این زمینه الگویی برای جهانیان گردد.
مع الوصف از جهتی دیگر از دولت دوازدهم این انتطار می رود که جهت گسترش و تقویت ابعاد مختلف فرهنگ از سویی و لزوم صادرات اقلام فرهنگی ایرانی از سویی دیگر و با مد نظر قراردادن و توجه ویژه  به  قومیت های مختلف ایران کمر همت ببندد و برای شکوفایی تمدن ایران اسلامی عزیز به صورت مضاعف تلاش کند و در این راه قدم بردارد.
جایگاه ویژه فرهنگ و تمدن کردها و کردستان
در ایران اسلامی  قومیت های مختلف، که هر کدام فرهنگ خاص خود را دارند وجود دارد یکی از فرهنگ های اصیلی که قریب به سه هزار سال قدمت دارد تمدن و فرهنگ کردها می باشد این تمدن ناب در طول زمانه به صورت سینه به سینه و نسل به نسل از طرف اجداد ما محفوظ مانده تا اینک به دست ما رسیده است و لزوم  حفظ و پاسداشت از این فرهنگ غنی و رسیدن به آیندگان از وظایف مردمان کرد می باشد.
 فرهنگ کردها با داشتن موسیقی فولکلور و خواننده هایی که شهرت جهانی دارند، رقص کردی (هه لپرکی)، سنت دف نوازی که جهانیان کردستان را پایتخت دف نوازی می دانند، لهجه های مختلف کردی، لباس و پوشش اصیل مردان و زنان، که منطبق با تمام موازین اسلامی می باشد و بسیاری جهات فرهنگی دیگر به صورت جهانی یکه تازی میکند و اگر از این تمدن به صورت ملی حمایت شود با برنامه ریزی اصولی. میتواند برای ایران اسلامی افتخار آفرینی کند. بنابراین لزوم حمایت از فرهنگ کردستان از مطالبات جدی مردم این دیار از دولت دوازدهم می باشد.
 این انتظار هم می رود که دولت جدید، علاوه بر مبحث فرهنگ استان، مسئله بیکاری در کردستان را که حالت بحران به خود گرفته است به صورت جدی بررسی و در جهت رفع این معضل اقدام کند و در یکی از برنامه ریزی های محوری خود با نگاه به غنای فرهنگ در این استان، میتواند با پیاده کردن برنامه “اقتصاد فرهنگ محور” بخشی از معضل بیکاری را در کردستان حل کند.
 اهم مطالبات فرهنگی کردستان
۱-توزیع عادلانه بودجه وامکانات فرهنگی:
برای شکوفایی منسجم حوزه فرهنگ در کردستان علاوه بر برنامه ریزی، نیاز به گسترش عدالت محور بودجه و امکانات فرهنگی استان ضروری می باشد. متاسفانه کردستان از این مقوله سالهاست که مورد بی مهری قرار گرفته است و نیازمند تغییر جدی در این زمینه از سوی دولت دوازدهم نسبت به وضعیت موجود می باشد.
۲- انتخاب مدیریت اصلح، بومی و فرهنگی متناسبت با بافت قومی و مذهبی کردها در راس فرهنگ و ارشاد استان کردستان  :
از دولت دوازدهم، رئیس جمهور و به ویژه شخص وزیر ارشاد این دولت، این انتظار وجود دارد که جهت توسعه وضعیت فرهنگی کردستان فردی انتخاب شود که علاوه بر داشتن شرایط مدیریتی لازم، خود فرهنگی بوده و نیز  بومی و آشنا به فرهنگ کردها و متناسب با بافت مذهبی کردستان باشد. زیرا چنین فردی که بومی باشد میتواند با شناختی که  از حوزه فرهنگ کردستان دارد مسیر توسعه فرهنگی استان  را هموارتر سازد. 
۳- نگاه ویژه به توسعه صنعت توریسم و گردشگری کردستان در برنامه های دولت :
با توجه به اینکه کردستان از طبیعت بکر و زیبایی برخوردار است و هر کدام از شهرهایش دارای مناطق جذاب، چشمه ها، غارها، تفرجگاهها و سایر امکانات توریستی می باشد با تزریق بودجه و امکانات به مبحث گردشکری استان و شکوفایی این حوزه علاوه بر ایجاد شغل در این مناطق، زمینه توسعه  و آبادانی استان برای جذب سرمایه گذار خارجی نیز فراهم میشود و موجب رونق مبحث اشتغال در آینده خواهد شد.
۴- لزوم حمایت و ترویج برنامه های فرهنگی کردستان :
از آنجاییکه بخشی از برنامه های فرهنگی در کردستان مانند موسیقی و دف نوازی در جهان یکه تازی میکند این انتظار از دولت دوازدهم وجود دارد که به صورت ویژه از این گونه برنامه ها حمایت شود و در جهت ترویج آن با برنامه ای منسجم اقدام شود  
۵- توسعه “اقتصاد فرهنگ محور” با نگاه به فرهنگ کردستان:
باتوجه به اینکه مسئله بیکاری در کردستان و رفع این معضل از خواسته های جدی حوزه اقتصادی استان می باشد میتوان با توجه به فرهنگ ثروتمند کردستان و برنامه ریزی برای صادرات این فرهنگ به صورت اقتصادی به این مقوله نگاه شود تا از سویی موجب عرضه فرهنگ کردها در بخشهای مختلف به کشورهای دیگر گردد و از سویی دیگر زمینه ایجاد شغل و تولید در استان گردد.
* علی حیدرآقایی مدرس دانشگاه و پژوهشگر فرهنگی کردستان
 
کدخبرنگار ۱۰۲۰۲

 
کد مطلب: ۱۲۸۴۳۶  |  تاريخ: ۱۳۹۶/۲/۱۰  |  ساعت: ۱۱ : ۵۳

شناسه خبر : 11825

این خبر رو هم ببینید

احتمالا جو بایدن نسبت به ترامپ بیشتر از کردها طرفداری خواهد کرد

دکتر فابریس بالانشه به خبرگزاری کردپرس گفت: احتمالا جو بایدن، رییس جمهور جدید آمریکا، نسبت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =