خانه / علمی / معاون آموزش و پرورش کردستان خبر داد : سوادآموزی و ارتقای سواد ۲۳ هزار نفر طی سال جاری در کردستان

معاون آموزش و پرورش کردستان خبر داد : سوادآموزی و ارتقای سواد ۲۳ هزار نفر طی سال جاری در کردستان

معاون سوادآموزی اداره‌کل آموزش و پرورش کردستان گفت: هدفگذاری ما برای سال جاری، سوادآموزی و ارتقای سواد برای ۲۳ هزار نفر است.

به گزارش خبرنگار ما ، از سنندج ، اکبر عظیمی بعد از ظهر امروز در شورای پشتیبانی نهضت سوادآموزی استان کردستان، اظهار کرد: در ابتدای انقلاب ۳۰ درصد از مردم کردستان باسواد بودند، در حالی که این رقم در کشور ۴۷٫۵ درصد بود.
وی با بیان اینکه طبق سرشماری سال ۹۰ در حدود ۲۱٫۲ جمعیت بالای ۶ سال در کردستان بی‌سواد هستند، گفت: ۱۴٫۵ درصد از مردان و ۲۸ درصد از زنان در این رده سنی در کردستان، بی‌سواد بوده‌اند.
معاون سوادآموزی اداره‌کل آموزش و پرورش کردستان، گفت: طبق سرشماری سال ۹۰ و در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال ۱۱ درصد مردم بی‌سواد بوده‌اند.
عظیمی با اشاره به اینکه طرح انسداد مبادی ورودی بی‌سوادی در این سازمان در دستور کار است، تصریح کرد: طرح‌های مختلفی برای سوادآموزی با استفاده از ظرفیت دستگاه‌های دیگر، تدارک دیده شد.
وی افزود: در راستای کیفی‌سازی توانمندی افراد، ۱۰ طرح مورد نظر قرار گرفت که از مهم‌ترین آنها می‌توان به خواندن با خانواده، پروژه آموزش جمعیت و رشد و تکامل کودکان اشاره کرد.
معاون سوادآموزی اداره‌کل آموزش و پرورش کردستان، گفت: علاوه بر این طرح‌هایی چون ارتقای دانش کشاورزی، پیشگیری از اعتیاد، توانمندسازی زنان سرپرست خانوار و آموزش دختران روستایی در این راستا، صورت گرفته است.
عظیمی در ادامه با اشاره به ایجاد مراکز یادگیری محلی اظهار کرد: در این مراکز علاوه بر سوادآموزی، مهارت‌های زندگی و حرفه‌ای نیز آموزش داده می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: ۵۸۳ مرکز یادگیری محلی با بیش از ۶۳ هزار سوادآموز در استان کردستان در قالب مراکز یادگیری محلی فعالیت کردند.
معاون سوادآموزی اداره‌کل آموزش و پرورش کردستان، ایجاد کتابخانه و برگزاری مسابقات کتابخوانی را از اقدامات انجام شده در راستای تثبیت سواد افراد سوادآموز دانست.
عظیمی، عدم استقبال به میزان لازم از سوی بی‌سوادان، شکل نگرفتن عزم ملی و اراده جمعی برای ریشه‌کنی بی‌سوادی و نیز پراکندگی بی‌سوادان را از مهم‌ترین چالش‌های پیش‌روی سواد‌آموزی در استان عنوان کرد.
وی با بیان اینکه دیگر نیروی سوادآموزی استخدام نخواهیم کرد، گفت: برای ریشه‌کنی بی‌سوادی نیاز به حمایت تمامی دستگاه‌ها و رسانه‌ها داریم.
معاون سوادآموزی اداره‌کل آموزش و پرورش کردستان در پایان اظهار کرد: هدفگذاری ما برای سال جاری، سوادآموزی و ارتقای سواد برای ۲۳ هزار نفر است.

شناسه خبر : 20603

این خبر رو هم ببینید

کرونای انگلیسی به کردستان رسید

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: نتیجه آزمایش یک نفر از سه بیمار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + نه =