خانه / اجتماعی / معاون استاندار کردستان: اعتبارات موجود دولتی پاسخگوی توسعه کردستان نیست/ تلاش برای ایجاد منطقه آزاد تجاری در بانه و مریوان

معاون استاندار کردستان: اعتبارات موجود دولتی پاسخگوی توسعه کردستان نیست/ تلاش برای ایجاد منطقه آزاد تجاری در بانه و مریوان

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کردستان از تلاش استاندار کردستان برای اخذ سریعتر مصوبه هیات دولت در ارتباط با ایجاد منطقه آزاد تجاری در بانه و مریوان خبر داد

علیرضا آشناگر در دومین گردهمایی فرمانداران و مدیران کل ستادی استانداری کردستان که در شهرستان مریوان برگزار شد، اظهار داشت: غالب مسائلی که در گردهمایی فرمانداران مطرح شده مربوط به مسائل توسعه نیافتگی تاریخی کردستان بوده و این میراث امروز به یک چالش جدی برای مسئولین دولت تدبیر و امید در کردستان بدل شده است.
 
در سالیان گذشته با وجود درآمد افسانه‌ای کشور، شاخص‌های توسعه کردستان ارتقا پیدا نکرده است
 
وی افزود: متاسفانه در مقطعی که کشور درآمدهای افسانه‌ای داشته است شاخص‌های توسعه کردستان ارتقا پیدا نکرده و بعضاً هم موجب افزایش تورم و رکود شده است.
 
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان ضمن اشاره به این نکته که همه مردم و مسئولان امروز مملکت خوب می‌دانند که علل توسعه نیافتگی کردستان چیست، بنابراین با عقلانیت و با تدبیر باید با این مسائل برخورد کرد.
 
علیرضا آشناگر تصریح کرد: امروز دولت تدبیر و امید وارث تورم ۴۰ درصدی، تحریم‌های ظالمانه ناشی از بی تدبیری و بی مدیریتی سالیان گذشته می‌باشد و خوشبختانه با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و سازماندهی خردمندانه اراده جدی برای حل و فصل این مسائل وجود دارد.
 
به گفته معاون سیاسی استاندار کردستان با حاکم شدن خرد و عقلانیت در دولت تدبیر و امید، تامین و توزیع درآمدها و نحوه هزینه‌ها مدیریت شده هرچند درآمدهای امروز مملکت هرگز درآمدهای سابق نخواهد بود.
 
وی تصریح کرد: سال گدشته کل تخصیص اعتبارات در استان کردستان ۳۰ درصد بوده و عملاً این مقدار تخصیص تنها سهم پرداخت بخشی از دیون دولت در کردستان بوده است.
 
علیرضا آشناگر که در جمع فرمانداران و مدیران کل ستادی استانداری کردستان سخن می‌گفت، اظهار داشت: در حوزه سیاسی با استقرار همگی فرمانداران و قریب ۶۰ درصد بخشداران نمایندگان عالی دولت در کردستان مستقر شده و هیچ فرمانداری نباید بخشداری بدون سرپرست داشته باشد.
 
برای سرمایه گذاران واقعی فرش قرمز پهن کنید
 
آشناگر با تاکید بر اینکه اعتبارات موجود دولتی پاسخگوی توسعه استان کردستان نیست، افزود: فرمانداران و دیگر مدیران دولتی باید علاوه بر تکریم سرمایه گذاران واقعی باید برای آنها فرش قرمز پهن کنند.
 
وی با انتقاد شدید از تفکر تنگ نظرانه‌ای که در دولت قبل ثروتمندان را متهم به کسب درآمد نامشروع می‌کردند، تصریح کرد: این تفکر علاوه بر توسعه نیافتگی بیشتر سبب ایجاد شکاف طبقاتی عمیق در جامعه گردید.
 
معاون استاندار کردستان تکریم سرمایه گذاران را سبب توسعه تولید و اشتغال دانست و خاطر نشان کرد نه تنها هیچگاه سهم سرمایه از تولید حذف نمی‌شود بلکه این صرفاً سرمایه است که چرخ تولید و اشتغال را به حرکت در می آورد.
 
در ادامه آشناگر به موضوع صدور مجوزهای فله‌ای و بی حد و مرز در سالیان گذشته  پرداخت و گفت: این گونه کارها نه تنها نتیجه‌ای توسعه‌ای در بر نداشته بلکه فساد و رانت و سوء استفاده را به حد اعلی رسانده است.
 
پنجره واحد سرمایه گذاری الکترونیکی و اینترنتی سریعاً در دستور کار قرار گیرد
 
وی به تاسیس پنجره‌های واحد سرمایه گذاری در کردستان اشاره کرد و گفت: تاسیس این پنجره واحدها تا حدودی سبب سهولت کار سرمایه گذاران و کاهش سر در گمی ها شده است اما تا زمانی که ارتباطات در پنجره واحد سرمایه گذاری بصورت چهره به چهره باشد امکان فساد و رانت وجود دارد که باید سریعاً به فکر ایجاد پنجره واحد سرمایه گذاری الکترونیکی در استان باشیم.
 
آشناگر همجنین خاطر نشان کرد: احتمال اینکه برخی افراد در سیستم ورود کنند اما سرمایه گذار واقعی نباشند و صرفاً بدنبال سوء استفاده از تسهیلات و زمین دولتی باشند، زیاد است و فرمانداران می‌بایست خود در این گونه مسائل ورود کرده و قضایا را مدیریت کنند.
 
معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کردستان تاکید کرد: در برخی شهرستان‌ها همچون مریوان و سروآباد فرمانداران باید بدنبال جذب سرمایه گذار در حوزه‌های پاک همچون گردشگری بوده اما در شهرستان‌هایی همچون قروه و بیجار باید بر روی صنایع معدنی تمرکز باشند.
 
وی از تلاش استاندار کردستان برای اخذ سریعتر مصوبه هیات دولت در ارتباط با ایجاد منطقه آزاد تجاری در بانه و مریوان خبر داد و تصریح کرد: ایجاد این مناطق توسعه مناطق مرزی کردستان را رونق می‌بخشد.
 
فرمانداران با گروه‌های مرجع تعامل مستمر داشته باشند
 
آشناگر در بخش دیگری از سخنانش توصیه کرد: فرمانداران باید قانون مدار و مسلط به قوانین بوده و روابط کاری خود را با سایر مدیران شهرستان‌ها بر اساس حفظ شان و جایگاه فرمانداری تقویت کنند.
 
علیرضا آشناگر تاکید کرد: فرمانداران می‌بایست ارتباط و مشورت خود را با گروه‌های مرجع همچون نمایندگان مجلس، ائمه جمعه، سازمان‌های مردم نهاد، شهرداری‌ها و شوراها و اعضای شورای تامین حفظ کنند.
 
وی توصیه کرد: فرمانداران از طریق هم افزایی باید تهدیدات و فرصت‌ها را در حوزه امنیتی بشناسند و با استفاده از فرصت‌ها، تهدیدات را برطرف کنند و برای آنها برنامه ریزی کنند.
 
برای ارتقای سرانه های مردم بیشتر تلاش بکنیم
 
 معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان به فرمانداران تابعه استان کردستان گفت: فرمانداران باید سرانه‌های متفاوت مردم را همچون کتاب و کتابخوانی، فضای سبز، سلامت، آموزش و مسکن بخوبی رصد کنند و بشناسند و برای ارتقای آنها تلاش کنند.
 
آشناگر همچنین تاکید کرد: فرمانداران می‌بایست به مشکات اجتماعی، زیباسازی شهرها، معماری شهرها، حواشی شهرها، سکونتگاه‌های غیر رسمی، آرامش مردم و توسعه زیرساخت‌ها توجه ویژه داشته باشند.
 
در سنندج وضعیت سکونتگاه‌های غیر رسمی یک معضل بسیار جدی است
 
به گفته وی در شهر سنندج وضعیت سکونتگاه‌های غیر رسمی یک معضل بسیار جدی است و باید یگان حفاظت از اراضی دولتی تقویت شود و طرح ساماندهی شهر متناسب با طرح تفصیلی باشد.
 
علیرضا آشناگر همچنین توصیه کرد گروه‌های تطبیق مصوبات در فرماندری‌ها باید فعال باشند و فرمانداران نسبت به تغییر کاربری‌های غیرمجاز و غیر ضروی حساسیت ویژه داشته یاشند.
 
وی همچنین تاکید کرد: فرمانداران شهرستان‌های قروه و دهگلان می‌بایست مشکل کمبود آب را در این شهرستان‌ها جدی بگیرند و با احداث چاه‌های غیر مجاز برخورد جدی کنند و چاه‌های موجود نیز با رعایت قواعد بهره‌وری به فعالیت خود ادامه دهند.
 
وی در پایان خاطر نشان کرد: گروه‌های ارزیابی استانداری بزودی به فرمانداری‌ها اعزام می شوند.
 
کد مطلب: ۷۴۳۲۸  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۹/۱۰  |  ساعت: ۱۰ : ۴۶

شناسه خبر : 8223

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − هفت =