خانه / اجتماعی / معاون استاندار کردستان: مبادلات در مرز باشماق به ۶ میلیارد دلار افزایش یافت/تردد روزانه ۱۲۰۰ کامیون از مرز باشماق

معاون استاندار کردستان: مبادلات در مرز باشماق به ۶ میلیارد دلار افزایش یافت/تردد روزانه ۱۲۰۰ کامیون از مرز باشماق

معاون برنامه‌ریزی و توسعه استاندار کردستان گفت: ۲۵۱ میلیون دلار مبادلات مرزی ایران با اقلیم عراق از مرز باشماق در سال گذشته به ۶ میلیارد دلار در سال جاری افزایش یافته است.
خبرگزاری فارس: مبادلات در مرز باشماق به ۶ میلیارد دلار افزایش یافت/تردد روزانه ۱۲۰۰ کامیون از مرز باشماق

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، ارسلان ازهاری چهارشنبه‌شب در جلسه جمع‌بندی مصوبات کمیته‌های تخصصی بررسی چگونگی روابط کردستان و استان سلیمانیه که در سالن شهدای دولت استانداری کردستان برگزار شد، اظهار داشت: دولتمردان ایران و استانداران کردستان و سلیمانیه برای توسعه روابط در تمامی بخش‌ها تلاش می‌کنند که این علاقه‌مندی در قالب ۵ تفاهم‌نامه تدوین شده است.
 
معاون برنامه‌ریزی و توسعه استاندار کردستان خاطرنشان کرد: امکانات زیرساختی از سوی ایران و اقلیم در دو طرف مرز مهیا شده است به گونه‌ای که آمار و ارقام این مسئله را اثبات می‌کند.
 
ازهاری افزود: مبادلات از طریق مرز باشماق در سال گذشته ۲۵۱ میلیون دلار بود در حالی که این رقم در سال جاری به ۶ میلیارد دلار افزایش یافته است.
 
وی همچنین تصریح کرد: مرز باشماق تنها مرز رسمی کشور است که دارای ترانزیت مبدا و مقصد است و اکنون در ترانزیت رتبه سوم کشوری دارد.
 
معاون برنامه‌ریزی و توسعه استاندار کردستان، تعریض پل ارتباطی در مرز باشماق و افزایش آن به سه دهنه و همچنین احداث پایانه تجاری و مسافربری در مرز باشماق را از اقدامات کردستان در زمینه روان‌سازی مبادلات و تردد مسافران در این مرز خواند و گفت: اکنون روزانه بیش از دو هزار و ۵۰۰ مسافر و بین ۸۰۰ تا یک هزار و ۲۰۰ دستگاه کامیون صادراتی، ترانزیتی و سوخت‌رسانی در این مرز تردد می‌کنند.
 
به گفته ازهاری،  ارتقای فرودگاه سنندج به فرودگاه بین‌المللی، راه‌اندازی یک مکان مشخص برای پلاک‌کوبی خودروهایی که وارد خاک کردستان می‌شوند و ۲۴ ساعته کردن فعالیت مرز باشماق از جمله اقداماتی است که ما در راستای توسعه روابط بین دئو منطقه انجام داده‌ایم.
 
وی از برگزاری ۵ نمایشگاه تخصصی ایران در سلیمانیه با هدف معرفی توانمندی‌های ایران در زمینه‌های مختلف خبر داد و با عنوان این مطلب که فعالان اقتصادی این استان از ۴ نمایشگاه دیگر در داخل کردستان بازدید کرده‌اند، گفت: ما معتقدیم که برگزاری این نمایشگاه‌ها در معرفی توانمندی‌های دو استان کردستان و سلیمانیه موثر است.
 
ازهاری همچنین تصریح کرد: ۱۶ هیئت تخصصی هم از کردستان موارد مختلف در زمینه‌های تامین برق، بهداشت و درمان، فنی و حرفه‌ای، صنعت، کشاورزی و دانشگاهی در سلیمانیه را مورد بررسی قرار داده‌اند.
 
معاون برنامه‌ریزی و توسعه استاندار کردستان، حمل یکسره کالا به اقلیم کردستان، لغو محدودیت‌ها و محرومیت‌های کالاهای صادراتی ایران توسط اقلیم، پیگیری رسمی شدن مرز سیرانبند بانه، استقرار بانک ملی در سلیمانیه، حل مشکلات استاندارد و کنترل کیفیت کالا، پذیرش استاندارد ایران و تبادل تفاهم‌نامه‌ها موجب حرکت‌های رو به جلو در روابط بین کردستان و اقلیم و سلیمانیه می‌شود.
 
ازهاری همچنین از مطالعه ایجاد یک مجتمع کشت و صنعت در منطقه شاره‌زور اقلیم کردستان توسط کردستان خبر داد و گفت: آمادگی کامل داریم تا در آن منطقه سرمایه‌گذاری کنیم.
 
وی در پایان صحبت‌های خود همچنین از آمادگی کردستان برای تامین برق به هر میزان و نیز تاسیس نیروگاه برق در اقلیم کردستان خبر داد.
 
گفتنی است؛ هیئتی از استان سلیمانیه اقلیم کردستان به سرپرستی آسو فریدون استاندار سلیمانیه صبح روز چهارشنبه به منظور بازدید از توانمندی‌های استان کردستان و نیز انعقاد تفاهم‌نامه‌های همکاری بین دو طرف از طریق مرز زمینی باشماق مریوان وارد کردستان شدند.

شناسه خبر : 7985

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =