خانه / فرهنگی / معاون اول رئیس جمهور: افراطی گری یکی از چالشهای فراروی جهان اسلام است/ جهان اسلام برای کاهش شکاف رسانه ای عمل کند

معاون اول رئیس جمهور: افراطی گری یکی از چالشهای فراروی جهان اسلام است/ جهان اسلام برای کاهش شکاف رسانه ای عمل کند

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به خشونتها و افراطی گری ها در بین مسلمانان، افراطی گری را یکی از چالشهای فراروی جهان اسلام توصیف و بر لزوم کاهش شکاف رسانه ای بر اساس اتحاد بین مسلمانان تاکید کرد

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۲:۲۴
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، “اسحاق جهانگیری”امروز چهارشنبه در سخنانی در اجلاس وزرای اطلاع رسانی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی که در تهران در حال برگزاری است، با بیان این که افراطی گری یکی از چالشهای فراروی جهان اسلام است تاکید کرد: همه ما مسوولیم که نگذاریم چهره رحمانی اسلام قربانی افراطی گری جدید با نام دین شود.
 
وی انتخاب شعار “همگرایی رسانه ای برای صلح و آرامش در جهان اسلام” را برای این اجلاس انتخابی مناسب و به موقع دانست و افزود: شما میهمانان گرامی به خوبی واقف هستید که جناب آقای دکتر روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران طی سخنرانی خود در شصت و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، جامعه جهانی را به تلاش برای ساختن جهان عاری از خشونت و افراطی گری فراخواندند.
 
معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: خاورمیانه که به عنوان بخش مهمی از پیکره امت اسلامی سال هاست از اشغالگری و جنایات رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان رنج می برد، تنها یک سال پس از این هشدار با امواج جدید افراطی گری و تروریسم به ویژه در سوریه و عراق مواجه شده است، امری که عمیقا بر تالمات مشترک مسلمانان جهان افزوده است.
 
وی تصریح کرد: در چنین وضعیتی رسانه ها به ویژه رسانه های کشورهای اسلامی عهده دار نقشی خطیر و تاریخی هستند. سازمان همکاری اسلامی که اساسا برای پیگیری دفاع از قضیه فلسطین ایجاد شده باید بتواند با استفاده از تمامی ظرفیت ها و از جمله ساز و کار رسانه ای، نقش تاریخی خود را در دفاع از مردم فلسطین و قربانیان خشونت و تروریسم به صورت فعال تری ایفا کند.
 
معاون اول رییس جمهوری در ادامه با اشاره به بحران عراق و سوریه، تاکید کرد: در این شرایط، حمایت کشورهای اسلامی از استقرار دولت جدید عراق و اقدامات آن در مبارزه با گروه های تروریست که با هدف حفظ وحدت و تمامیت ارضی این کشور صورت می پذیرد از اهمیت زیادی برخوردار است.
 
جهانگیری افزود:  در خصوص سوریه نیز روند تحولات در منطقه نشان می دهد که بحران این کشور راه حل نظامی ندارد، جمهوری اسلامی ایران از ابتدای بحران بر راه حل سیاسی سوری- سوری تاکید داشته و همچنان آن را تنها راه برون رفت از وضعیت تاسف بار فعلی می داند.
 
جهانگیری در ادامه با بیان این که امروز ما با تلاش های گسترده و متنوع برخی رسانه های غربی برای پیشبرد هرچه بیشتر پروژه اسلام هراسی مواجه هستیم، تاکید کرد: اقدامات خشونت باری که گروه های تروریستی تحت لوای اسلام مرتکب می شوند به صورت گسترده توسط این رسانه ها در جهت تقویت اسلام هراسی منتشر شده و مورد سوء استفاده قرار می گیرند.
 
وی افزود: ادامه شکاف عمیق اطلاع رسانی در حوزه رسانه های دیجیتال و سلطه رسانه های غربی در زمینه های مختلف نیز اسلام هراسی را تقویت می کند، جهان اسلام بایستی برای کاهش شکاف رسانه ای و اطلاعاتی در بهره برداری فزاینده از فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی بسیار مبتکرانه، متحد و پیشرو عمل کند.
 
معاون اول رییس جمهوری با بیان این که فقدان دسترسی به اطلاعات و دانش باعث حاشیه نشینی و محرومیت جوامع اسلامی و مانع مشارکت آن ها در فرایند تصمیم گیری و توسعه می شود، گفت: همه ما باید نگران افزایش نابرابری ها در توسعه زیرساخت ها، دسترسی و استفاده از فناوری ارتباطات و رسانه های جدید باشیم.
 
وی اظهار داشت: دسترسی همگانی به اطلاعات و دانش، احترام به کرامت انسان و تنوع فرهنگی و زبانی، سرمایه گذاری در جهت تقویت انواع رسانه ها و شبکه های ارتباطی، سرمایه گذاری در علم و فناوری، بالا بردن سطوح سواد رسانه ای و آموزش همگانی در این زمینه و آزاد اندیشی، تقویت و تعمیق فرهنگ گفت و گو و جریان آزاد اطلاعات برخی از این اصول است.
 
معاون اول رییس جمهوری یادآور شد: ما مسلمانان چه در نقش دولت، چه در نقش اعضای جامعه مدنی و چه در نقش کارگزاران بخش خصوصی در شرایط بسیار حساسی به سر می بریم. خشونت گرایان و تروریست ها تصویری وارونه از اسلام ارایه می کنند لذا  باید تصمیمی موثر و مقتضی اتخاذ کنیم.

شناسه خبر : 4683

این خبر رو هم ببینید

یادی از علامه تقی جعفری و حضورش در کردستان/ شهباز محسنی

دانشجوی مقطع کارشناسی که بودم علاوه بر کلاس های دانشکده، در جلسات و سخنرانی های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + هجده =