خانه / فرهنگی / معاون پشتیبانی آموزش و پرورش کردستان: یک سوم جمعیت کردستان بی‌سواد و کم‌سواد هستند

معاون پشتیبانی آموزش و پرورش کردستان: یک سوم جمعیت کردستان بی‌سواد و کم‌سواد هستند

معاون پشتیبانی آموزش و پرورش استان کردستان جمعیت بی‌سواد و کم‌سواد استان را یک سوم جمعیت کل استان برشمرد.
خبرگزاری فارس: یک سوم جمعیت کردستان بی‌سواد و کم‌سواد هستند

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، نظام مرادی پیش از ظهر امروز در جلسه پشتیبانی نهضت سوادآموزی استان که با حضور معاون وزیرآموزش و پرورش در استانداری کردستان برگزار شد، اظهار کرد: مهم‌ترین مشکلات و نارسایی‌ها و موانعی که در استان در راستای بی‌سوادی و کم‌سوادی افراد وجود دارد عدم استقبال بی‌سوادان از سوادآموزی، شکل نگرفتن اراده جمعی برای ریشه‌کنی بی‌سوادی و ضعف برنامه‌های تبلیغاتی است.
 
وی همچنین مسدود نبودن مبادی ورود به بی‌سوادی به دلیل وجود کودکان کار به ویژه در شهرهای مرزی و فقدان نگاه حرفه‌ای و تخصصی به موضوع سوادآموزی را از دیگر موانع و مشکلات استان در راستای بی‌سوادی و کم‌سوادی افراد دانست.
 
مرادی خاطرنشان کرد: کافی نبودن تشکل‌های مردم نهاد در حوزه سوادآموزی، نبود قوانین و منابع برای ایجاد انگیزه و یا محدودیت برای مخاطبان و ضعف مشارکت دستگاه‌های اجرایی در امر سوادآموزی از تهدیدهای پیش‌روی برنامه شتاب بخشی استان در امر باسوادی است.
 
معاون پشتیبانی آموزش و پرورش کردستان همچنین به راهبردهای برنامه شتاب‌بخشی اشاره کرد و گفت: ایجاد عزم ملی و اراده عمومی و بسیج تمام منابع، امکانات، فرصت‌ها، ظرفیت‌های موجود در استان و همچنین توسعه فعالیت‌های تحکیم و تعمیق سوادآموزی از جمله این راهبردها است.
 
مرادی بیان کرد: براساس چشم‌اندازها امید است تا پایان سال ۹۶ جامعه‌ای برخوردار از ۹۷ درصدی باسوادی در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹۹ سال را در استان کردستان شاهد باشیم.
 
وی ارائه راهکارهای اجرایی برای خدمات انگیزشی به سوادآموزان و آموزش دهندگان را ضروری خواند و گفت: برای این مهم باید از طریق اهدای بسته‌های آموزشی و ارائه تسهیلات و خدمات ویژه دستگاه‌ها اقدام کرد.
 
وجود ۱۷ هزار بی‌سواد مطلق در کردستان
 
وی بیان کرد: هم‌اکنون ۱۷ هزار و ۱۹ بی‌سواد مطلق در استان داریم که باید برای باسوادی این افراد چاره‌ای اندیشیده شود.
 
معاون پشتیبانی آموزش و پرورش کردستان به الزامات اجرایی پرداخت و اضافه کرد: پوشش کامل کودکان واجب‌التعلیم به منظور انسداد ورودی بی‌سوادی و تدوین برنامه ویژه در صدا و سیما برای تحقق منویات مقام معظم رهبری در اجرای برنامه‌ها لازم است که مورد توجه قرار گیرد.
 
مرادی در پایان ارتقای سطح نشر فرهنگ اسلامی، کیفیت بخشی به فرایند یاددهی و یادگیری را از اهداف کیفی عنوان کرد که باید دنبال شود و گفت: برای این مهم احیای شورای پشتیبانی سوادآموزی و استفاده از ظرفیت کارگروه تخصصی انجام شده است.

شناسه خبر : 4685

این خبر رو هم ببینید

سروده‌های شعرای کُرد، مصداق ارادت اهل سنت به امام مهربانی‌ها

 هنر و ادبیات از عرصه‌های عمده ظهور و تجلی اعتقادات و باورهای دینی، مذهبی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =