خانه / دینی / معرفي كتاب؛ «وحدت اسلامی، بیداری اسلامی؛ مفاهیم و پیشینه»

معرفي كتاب؛ «وحدت اسلامی، بیداری اسلامی؛ مفاهیم و پیشینه»

کتاب وحدت اسلامی، بیداری اسلامی؛ مفاهیم و پیشینه به قلم «محمد حسین اردوش» توسط «انتشارات ادیان» در ۷۲۰ صفحه  به چاپ رسیده است.

این کتاب پژوهشی در زمینه راهکارهای تحقق وحدت و بیداری اسلامی از گذشته تا عصر حاضر با تکیه بر جنبش شکل گرفته در راستای اتحاد جهان اسلام نگاشته شده است. در این نوشتار، ضمن بررسی مفاهیم مربوط به وحدت و بیداری اسلامی، پیشینه بحث در این زمینه مطرح و آثار وحدت‌بخشی به جامعه اسلامی عرضه شده است.

نویسنده در ابتدای این کتاب، پاره‌ای از تعاریف مربوط به وحدت اسلامی مانند پان اسلامیسم، تبلیغات تبشیری یا تبصیری، نوشعوبیه، هم‌گرایی، واگرایی و تقریب مذاهب اسلامی و پس از آن ریشه‌های ناهمسازگرایی‌های مذهبی و علاقه جهان غرب به وقوع آن در کشورهای اسلامی، مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

در ادامه نویسنده به مؤلفه‌های جنبش اتحاد اسلام و عوامل تقویت آن اشاره کرده و استعمارستیزی را از مهم‌ترین مؤلفه‌های آن برشمرده است.

در بخش بعدی کتاب، نویسنده به معرفی اجمالی سید جمال‌الدین اسدآبادی به عنوان یکی از علمای فعال در زمینه ایجاد وحدت و بیداری اسلامی پرداخته و تلاش‌های ایشان در این عرصه را تشریح کرده است.

شناسه خبر : 23637

این خبر رو هم ببینید

با اهانت و ساخت فیلمهای دروغین نمی توان نور و حقیقت رسول اکرم را از نظرها پنهان کرد

عضو شورای مدارس علوم دینی اهل سنت بیان داشت: در فیلم های دروغین مطالبی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =