خانه / فرهنگی / مهمترین ذخایر اسلامی در دنیا به زبان فارسی نوشته شده است و کُردها با ایرانی دانستن خود در افزودن به این گنجینه نقشی بسزا داشته‌اند

مهمترین ذخایر اسلامی در دنیا به زبان فارسی نوشته شده است و کُردها با ایرانی دانستن خود در افزودن به این گنجینه نقشی بسزا داشته‌اند

نماینده ولی فقیه در کردستان با اشاره به اهمیت زبان کُردی و اندیشمندان کُرد در فرهنگ ایران زمین، تصریح کرد: زبان کُردی علاوه بر اینکه یک فرصت است یک زبان ملی نیز هست

آیت الله حسینی شاهرودی گفت: رهبر معظم انقلاب بارها در مورد اقوام کُرد فرموده‌اند که کُردها در هر جا باشند خود را ایرانی می‌دانند.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان کردستان، آیت الله سیدمحمد حسینی‌شاهرودی امروز در مراسم افتتاحیه همایش ملی بررسی آثار مترجمان کُرد ایرانی با محوریت محمد قاضی و ابراهیم یونسی که با حضور ادیبان و پژوهشگران در پردیس سینما بهمن سنندج برگزار شد، اظهار کرد: مهمترین ذخایر اسلامی در دنیا به زبان فارسی نوشته شده است و کُردها با ایرانی دانستن خود در افزودن به این گنجینه نقشی بسزا داشته‌اند.
 
وی گفت: رهبر معظم انقلاب بارها در مورد اقوام کُرد فرموده‌اند که کُردها در هر جا باشند خود را ایرانی می‌دانند.
 
نماینده ولی فقیه در کردستان با اشاره به اهمیت زبان کُردی و اندیشمندان کُرد در فرهنگ ایران زمین، تصریح کرد: زبان کُردی علاوه بر اینکه یک فرصت است یک زبان ملی نیز هست.
 
وی با اشاره به خدمات محمد قاضی و ابراهیم یونسی دو پژوهشگر و مترجم کرد ایرانی، گفت: گرچه مشابه این همایش در گذشته برگزار شده اما این همایش از سطحی بالاتر برای معرفی و شناساندن این دو شخصیت بزرگ کُرد در حال برگزاری است.
 
آیت الله حسینی شاهرودی با گرامیداشت یاد و خاطره دو مترجم کرد ایرانی محمد قاضی و ابراهیم یونسی، خاطر نشان کرد: خداوند در قرآن نسبت به پیشرفت علم و دانش و گسترش این علم توجه خاصی داشته و اساس اسلام بر علم و آگاهی و گسترش دانش بوده است.
 
نماینده ولی فقیه در کردستان افزود: خداوند دو منبع ارزشمند بر پیامبر بزرگوار اسلام ارزانی داشته که یکی کتاب و دیگری حکمت بوده است.
 
وی کتاب را منشا امور هدایتی بشر دانست و اظهار کرد: آنچه برای تقویت و تعالی بشر و ارتباط انسان با خالق هستی نیاز است در کتاب آمده است.
 
حجت الاسلام شاهرودی بیان کرد: آنچه منشا هدایت انسان و مسیر هدایت او به تعبیر قرآن کریم به سمت حیات طیبه است خداوند متعال در کتاب قرآن به انسان‌ها عرضه کرده است.
 
نماینده ولی فقیه در کردستان قرآن را منشا تمام برنامه‌های زندگی بشر به سوی کمالات ذکر کرد و گفت: خداوند در کنار عرضه کتاب حکمت را به انسان‌ها نیز معرفی کرد و حکمت علومی است که با علم و فکر بشر توام است و از علومی است که سبب تعالی زندگی انسان می‌شود.
 
وی منشا علوم هدایتی و حکمت را قرآن دانست و خاطر نشان کرد: علومی بشری بیشتر جنبه حکمت دارد و خداوند در قرآن چیزهایی به انسان آموخته که به هیچ وجه در هیچ جای دیگر نمی‌تواند بدست آورد.
 
آیت الله حسینی شاهرودی افزود: هر جا که زمینه برای گسترش دانش و زمینه برای توسعه علوم وجود دارد و هر کس که در این راه قدم بردارد در اسلام نیز دارای ارزش و جایگاه مهمی است
 
نماینده ولی فقیه در کردستان تصریح کرد: کسانی که در جهت توسعه علوم بشری که به حکمت منتهی می‌شود گام بردارند مورد احترام بوده و نزد خداوند از جایگاهی والا برخوردارند.

شناسه خبر : 5047

این خبر رو هم ببینید

سروده‌های شعرای کُرد، مصداق ارادت اهل سنت به امام مهربانی‌ها

 هنر و ادبیات از عرصه‌های عمده ظهور و تجلی اعتقادات و باورهای دینی، مذهبی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 3 =