خانه / سیاسی / نامه ای کوتاه و سر گشاده به صلاح الدین دمیرتاش/ احمد هاکان

نامه ای کوتاه و سر گشاده به صلاح الدین دمیرتاش/ احمد هاکان

اگر اردوغان طالب جنگ است و اگر نقشۀ وی این است که با این روش آرای AKP را در یک انتخابات زود هنگام افزایش دهد، پس PKK با حملاتی که انجام می دهد و با با قتل هایی که مرتکب می شود، در واقع دارد به اردوغان کمک می کند تا نقشه اش را بی عیب و نقص عملی کند

دمیرتاش عزیز
 
روزی در اظهارتت گفتی «صلح شجاعت می خواهد». واقعاً هم می خواهد. صلح واقعاً نیازمند شجاعت است.
 
زود باش دمیرتاش، نخستین کسی باش که نخستین گام متهورانه را بر می دارد. رو به سوی کوهستان کن و شروع کن به فریاد زدن. به آنها بگو «انگشت هایتان را از روی ماشه بردارید». به آنها بگو «این قتل های خیانت کارانه را تمام کنید». به آنها بگو «در خونی که خودتان می ریزید غرق خواهید شد». به آنها بگو «شما با خون ریختن نمی توانید از حق من دفاع کنید». به آنها بگو «من مسأله را از راه دیپلماسی حل خواهم کرد؛ آن را به من بسپارید». از آنها بپرس «آیا تنها چیزی که شما می دانید کشتن است؟» به آنها بگو «با هر کشتاری که مرتکب می شوید یک گام از انسانیت دورتر می شوید». به آنها بگو «چقدر به کشتن علاقه دارید؟». از آنها بپرس «به نظر خودتان چکار دارید می کنید؟» به آنها بگو «اگر یک قطرۀ دیگر خون بریزید خواهید دید که ما نیز در مقابلتان می ایستیم». به آنها بگو «ما نمی خواهیم شما پلیس ها و سربازان را بکشید». به آنها بگو «ما نمی خواهیم شما گلوله هایتان را به سر ها شلیک کنید». به آنها بگو «ما نمی خواهیم شما خون بریزید».
 
یک فریاد بسیار بلند و بسیار رسا سر بده، بدون اینکه جایی برای چون و چرا بگذاری. آشکارا سخن بگو. مشت هایت را گره کن و به خودت جرأت بده و پل های پشت سرت را خراب کن.
 
دمیرتاش عزیز
 
جز در صورتی که در مقابل کوهستان نیز موضعی مشابه موضع مصممانه ات در برابر حکومت، در برابر داود اوغلو و در برابر اردوغان اتخاذ نکنی، از درخشش و فروغت کاسته خواهد شد، تعداد آنهایی که به سخنانت گوش می دهند کاهش خواهد یافت، آن مشعل امیدی که بر افروختی به خاموشی خواهد گرایید و اعتبار و اعتمادت از دست خواهد رفت. به این ها توجه کن.
 
دمیرتاش عزیز
 
نترس. خجالت نکش. محکم باش. همچنان که خودت گفته ای، صلح نیازمند شجاعت است.
 
اگر اردوغان خواهان جنگ است
 
اگر واقعاً رئیس جمهور رجب طیب اردوغان طالب جنگ است، و اگر نقشۀ وی این است که با این روش آرای حزب عدالت و توسعه را افزایش دهد، پس حزب غیر قانونی کارگران کردستان (PKK) با حملاتی که انجام می دهد، با قتل هایی که مرتکب می شود، در واقع دارد به اردوغان کمک می کند نقشه اش را بی عیب و نقص عملی کند.
 
ائتلاف سنج
 
آخرین شاخص های به دست آمده از ائتلاف سنج نشان می دهند که احتمال تشکیل ائتلاف AKP و حزب جمهوری خواه خلق (CHP) در حدود ۱۰ درصد است؛ احتمال تشکیل ائتلاف AKP و حزب حرکت ملی (MHP) در حدود ۱۰ درصد است و احتمال برگزاری انتخابات زود هنگام ۸۰ درصد است.
 
دلیل اینکه چرا ائتلاف سنج چنین درصد هایی نشان می دهد در درجۀ اول این است که نخست وزیر احمد داود اوغلو گفت «بدون تأیید و راهنمایی رئیس جمهور ائتلافی شکل نخواهد گرفت». پس این تصور که «اردوغان خواهان انتخابات است و داود اوغلو خواهان تشکیل ائتلاف» باطل است. احتمال انتخابات زود هنگام بسیار افزایش یافته است.
اگر چه احتمال آن بسیار اندک است، اما ممکن است یک حکومت مشترک توسط AKP و MHP تشکیل شود.
 
عجایب دوگانه
 
عجایب شمارۀ یک این است که یک آشتی پایدار، پیوند ها، مواضع مشترک و گرایشات مشترک زیادی میان MHP و AKP وجود دارد اما مذاکرات ائتلاف میان AKP و CHP جریان داشتند. چرا چنین است؟
 
عجایب شمارۀ دو این است که طرح «تحقیق دربارۀ ترور» در پارلمان رد شده است، آن هم توسط نمایندگان AKP و MHP. در حالی که AKP و MHP می گویند «دربارۀ ترور تحقیق نکنید»، CHP و HDP می گویند «دربارۀ ترور تحقیق کنید». جریان از چه قرار است؟
 
اوجالان و چوب دستی
 
یالچین آکدوغان معاون نخست وزیر ادعای جالبی مطرح کرده است. او گفته «اگر دست عبدالله اوجالان به این اعضای HDP برسد آنها را با چوب دستی دنبال خواهد کرد».
 
آکدوغان عزیز، چطور است امتحان کنیم؟ بگذارید اوجالان بیرون بیاید، به او یک چوب دستی بدهید و بگذارید ببینیم آنها را دنبال خواهد کرد یا نه.
 
احمد هاکان / روزنامۀ حریت
 
ترجمه خبرگزاری کردپرس
 
کد مطلب: ۸۸۸۲۰  |  تاريخ: ۱۳۹۴/۵/۱۲  |  ساعت: ۱۸ : ۵

شناسه خبر : 15383

این خبر رو هم ببینید

واکنش ظریف به مواضع جنگ طلبانه نتانیاهو علیه ایران

وزیر امور خارجه کشورمان در پیامی به مواضع جنگ طلبانه نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و بی‌توجهی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =