خانه / قرآنی / نام های پیامبران در قرآن سیدعلی هاشمی

نام های پیامبران در قرآن سیدعلی هاشمی

بنابر حدیثی که از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نقل کرده اند فرموده است : خدای متعال ۱۲۴هزار پیغمبر مبعوث کرده است که در قرآن کریم تنها   اسامی ۲۷نفر از آنان آمده است . در این جا نام های پیامبرانی را که در قرآن آمده ، با اندکی توضیح ذکر می کنیم.

بنابر حدیثی که از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نقل کرده اند فرموده است : خدای متعال ۱۲۴هزار پیغمبر مبعوث کرده است که در قرآن کریم تنها   اسامی ۲۷نفر از آنان آمده است . در این جا نام های پیامبرانی را که در قرآن آمده ، با اندکی توضیح ذکر می کنیم.
آدم، این کلمه عبری و غیر منصرف است و به معنای خاک سرخ می­ باشد. اصل آن «آدام» بوده که برای تعریب، الف وسط آن حذف شده است. این کلمه ۲۵ بار در قرآن تکرار شده است. وی نخستین انسان از نسل کنونی است؛‌ از این روی او را ابوالبشر می نامند و نخستین پیغمبر است.
ادریس؛ این کلمه غیر عربی و غیر منصرف می باشد و دو بار در قرآن آمده است. میان شیث (جانشین آدم) و او چهار نسل فاصله است.
نوح؛ این کلمه عربی است. چون بسیار گریه می کرده به او نوح گفته اند. این کلمه ۴۳ بار در قرآن تکرار شده است. عمرش از همه ی پیامبران بیش تر بوده و دوران نبوت او ۹۵۰ سال بوده است؛[۱]از این روی به او شیخ الانبیاء لقب داده اند.
هود؛ این کلمه عربی است. وی در سرزمین احقاف و میان قوم عاد زندگی می کرد. در تورات به نام «عابر» خوانده شده است. این کلمه ده بار در قرآن آمده که سه مورد آن به معنای یهودی است.[۲] صالح؛ این کلمه عربی است. وی از پیامبران عرب می باشد و در سرزمین حجر (میان شام و حجاز) مبعوث شد. معجزه ی او شتری بود که از درون کوه بیرون آمد که او را پی کردند؛ از این روی دچار عذاب (صیحه ی آسمانی) شدند. این کلمه ۴۳ بار در قرآن تکرار شده است که در۷ مورد حضرت صالح مراد است و دیگر موارد معنای لغوی آن مراد است.
ابراهیم؛‌ این کلمه غیر عربی و سریانی است و به معنای پدر مهربان می باشد و غیر منصرف است. وی از پیامبران اواالوالعزم می باشد که دارای کتاب و شریعت است و از پیامبرانی است که به مقام امامت رسید.[۳] وی در شهر بابل در عراق به دنیا آمد و به پیامبری رسید و در دوره ی جوانی بت ها را شکست و نمرود دستور داد او را در آتش افکنند که خدای متعال آتش را بر او گلستان کرد. این کلمه ۶۸ بار در قرآن تکرار شده است.
اسماعیل؛ این کلمه غیر عربی است و در زبان عبری «اسما» و «ئیل» به معنای بشنو، خدا بوده است. وی فرزند بزرگ ابراهیم است و مادرش هاجر می باشد که در نوجوانی ابراهیم او را به قربانگاه برد. این کلمه ۱۲بار در قرآن تکرار شده است که در آیه ی ۵۴ سوره ی مریم اختلاف است که منظور از اسماعیل کیست.
اسماعیل بن حزقیل؛ طبق روایات و نظر عده ای از مفسران، اسماعیل در آیه ی ۵۴ سوره ی مریم اسماعیل بن حزقیل است که او را اسماعیل صادق الوعد لقب داده اند. در روایتی که از امام صادق علیه السلام نقل شده می فرماید: این اسماعیل، اسماعیل بن ابراهیم نیست. او پیامبری از پیامبران است.[۴] اسحاق؛ این کلمه غیر عربی است و غیر منصرف می باشد. وی فرزند دوم ابراهیم است که مادرش ساره می باشد. بنی اسرائیل از طریق یعقوب (فرزند اسحاق) به ابراهیم می رسند. این کلمه ۱۵ بار در قرآن کریم تکرار شده است.
لوط؛ ظاهراً این کلمه عربی است. وی در زمان حضرت ابراهیم می زیست و با آن حضرت خویشاوند بود. وی پیامبر مردم شهر سدوم بود. مردم این شهر به جهت عمل زشت هم جنس بازی دچار زلزله شدید شده و نابود گشتند. این کلمه ۲۷ بار در قرآن کریم تکرار شده است. 
یعقوب؛ این کلمه غیر عربی و ظاهراً عبری است و غیر منصرف می باشد. وی فرزند اسحاق است. لقب وی «اسرائیل» است که به معنای عبد خدا می باشد. (اسرا = عبد و ئیل = خدا) کلمه ی یعقوب ۱۶ بار در قرآن تکرار شده و کلمه ی اسرائیل ۴۳ بار در قرآن تکرار شده است.
یوسف؛ این کلمه عبری است و غیر منصرف می باشد. یعقوب دوازده پسر داشت که یوسف زیباترین و محبوب ترین آنان بود. داستان زندگی او به صورت یکپارچه در سوره ی یوسف آمده است. کلمه ی یوسف ۲۴ بار در قرآن تکرار شده است.
 
ایوب؛ این کلمه غیر عربی و ظاهراً عبری است و غیر منصرف می باشد. خدای متعال برای امتحان، او را سال ها به مرضی مزمن دچار کرد و او صبر و مقاومت کرد؛ از این روی صبر ایوب ضرب المثل شده است. کلمه ی ایوب ۴ بار در قرآن کریم تکرار شده است.
شعیب؛ ظاهراً این کلمه عربی است. وی در شهر مدین (شهری در کنار دریای سرخ) زندگی می کرد. کلمه ی شعیب ۱۱ بار در قرآن کریم آمده است.
موسی؛ این کلمه معرب «موشه» (از آب کشیده شده) در زبان عبری است. وی از پیامبران الواالعزم و صاحب شریعت و کتاب آسمانی است و نام کتاب وی تورات می باشد. یه پیروان وی یهودی می گویند. داستان زندگی موسی و بنی اسرائیل در سوره ها و آیه های متعددی آمده است،‌ مانند سوره ی بقره، اعراف، طه، قصص، شعراء و… نام پدر موسی عمران و نام مادرش یوکابد است. کلمه ی موسی۱۳۵ بار در قرآن کریم تکرار شده است.
هارون؛ این کلمه عبری و به معنای محبوب است و غیر منصرف می باشد. وی برادر موسی است و در کنار او بود و موسی از خدا خواست که او را وزیرش قراردهد و خدا درخواست او را اجابت کرد و او را در نبوت شریک موسی قرارداد؛ از این روی هر دو با هم به سوی فرعون رفتند. کلمه ی هارون ۲۰ بار در قرآن کریم تکرار شده است.
الیاس؛ این کلمه عبرانی است و تعریب شده است. در قرآن کریم دو بار این کلمه آمده است، ولی زندگانی او توضیح نداده است. گفته اند که او همانند خضر هم اکنون زنده است.
یسع؛ ظاهراً این کلمه عبری و معرب ایشاع است. این کلمه در قرآن کریم دو بار تکرار شده است.
ذوالکفل؛ این کلمه عربی است و غیر منصرف می باشد و دو بار در قرآن کریم آمده است. چون سرپرستی بازماندگان یسع را برعهده گرفت او را به ذاالکفل لقب دادند.
داود؛ این کلمه غیر عربی و ظاهراً عبری است. در چند جای قرآن کریم به داستان زندگی داود اشاره شده که از آن موارد داستان جنگ جالوت و طالوت است که جالوت به دست داود کشته شد[۵]. این کلمه ۱۶ بار در قرآن کریم تکرار شده است.
سلیمان؛ این کلمه غیر عربی و معرب شلومه و غیر منصرف است و فرزند داود است. وی افزون بر مقام نبوت، دارای مقام پادشاهی هم بود و زبان حیوانات را می فهمید و باد و جنیان مسخر او بودند و تخت او به وسیله ی باد حرکت می کرد. این کلمه ۱۷ بار در قرآن کریم تکرار شده است.
یونس؛ این کلمه غیر عربی و ظاهراً از یونانی ایونس گرفته شده است و غیر منصرف می­باشد. قرآن کریم او را «ذا النون»[6] و «صاحب الحوت»[7] لقب داده است. وی در نینوا مبعوث گردید. از اعجایب زندگی او این است که پس از این که قومش را نفرین به عذاب کرد و از میان قومش به سوی دریا فرارکرد و بر کشتی سوار شد طبق قرعه به سوی نهنگ پرتاب شد و او را بلعید و در شکم آن زنده ماند و بر اثر ذکر «لا إِلهَ إِلاَّ أَنْتَ سُبْحانَکَ إِنِّی کُنْتُ مِنَ الظَّالِمِینَ»[8]خدای متعال او را نجات داد و اگر این ذکر را نگفته بود تا روز قیامت در شکم نهنگ زندان بود.[۹] این کلمه ۴ بار در قرآن کریم تکرار شده است.
زکریا؛ این کلمه معرب و اصل آن عبری است. وی که از متولیان بیت المقدس بود طبق قرعه ، سرپرستی مریم، مادر عیسی را بر عهده گرفت. وی از دست مأموران حکومت جبار فرار کرد و در درون درختی مخفی شد که مأموران درخت را با اره دو نیم کردند. این کلمه ۷ بار در قرآن کریم تکرار شده است.
یحیی؛ این کلمه هم می تواند عربی باشد، برگرفته از واژه ی حیات و هم می تواند عبری باشد (معرب یوحنّا) وی پسر زکریا است و با عیسی پسر خاله می باشد. وی شباهت هایی به امام حسین علیه السلام دارد، از آن جمله که در شش ماهگی به دنیا آمد و به دست حاکم عیاشی سر از تنش جدا شد. این کلمه ۵ بار در قرآن کریم آمده است.
عُزَیر؛ این کلمه معرب عزرا است. یک بار در قرآن کریم در سوره ی توبه آیه ی ۳۰ آمده است و مفسران گفته اند آن شخصی که آیه ی ۲۵۹ سوره ی بقره می گوید که : خدای متعال او را صد سال میراند و سپس زنده کرد، عزیر است.
عیسی؛ این کلمه معرب کلمه «ایشوع» در زبان عبری است و به معنای مرد بزرگ و مبارک است. وی از پیامبران اولواالعزم است و کتاب او تورات می باشد. به پیروان وی مسیحی می گویند. مادر وی مریم از چهار زن بزرگ بهشتی است که بدون شوهر و با تمثل فرشته ی الهی (جبرئیل) برابر او باردار شد و در مدتی کوتاه عیسی را به دنیا آورد و عیسی در گاهواره به سخن آمد و خود را عبدالله، پیامبر و صاحب کتاب معرفی کرد. یهودیان مخالف او می­خواستند او را به دار بیاویزند، ولی خدای بزرگ او را نجات داد و فردی مشابه او را به دار آویختند. این کلمه ۲۵ بار در قرآن کریم تکرار شده است.
محمد؛ این کلمه عربی و به معنای ستوده است و از پیامبران اواالعزم و صاحب شریعت اسلام است و کتاب آسمانی او قرآن است. وی آخرین پیامبر الهی و پس از او پیامبری نخواهد آمد و هر کس پس از ایشان ادعای پیامبری کند دروغگو است. این کلمه ۴ بار در قرآن کریم آمده است و یک بار به عنوان «احمد» از او یادشده است.
پی نوشت:
۱٫ عنکبوت، آیه۱۴٫
۲٫ بقره، آبه۱۱۲، ۱۳۶و ۱۴۱٫
۳٫ بقره، آیه ۱۲۴٫
۴٫ صافی، ج۳،‌‌ ص۲۸۵؛ برهان، ج۳، ص۷۱۹، المیزان، ج۱۴، ص۶۳٫
۵٫ بقره، آیه ی­246-251
۶٫ انبیاء، آیه ی۸۷ .
۷٫ قلم، آیه ی۴۸٫
۸٫ انبیاء، آیه ی۸۷٫
۹٫ صافات، آیه۱۴۳ ی-۱۴۴٫

شناسه خبر : 10169

این خبر رو هم ببینید

درخشش حافظ کردستانی در مسابقات سراسری قرآن

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کردستان از درخشش طاهره نائبی موحد، حافظ کردستانی به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 − یک =