خانه / اجتماعی / نماینده استاندار در ستاد هماهنگی خدمات سفرهای دائمی و نوروزی استان کردستان اعلام کرد: کردستان ‌آماده استقبال از گردشگران و مسافران نوروزی از اقصی نقاط کشور است

نماینده استاندار در ستاد هماهنگی خدمات سفرهای دائمی و نوروزی استان کردستان اعلام کرد: کردستان ‌آماده استقبال از گردشگران و مسافران نوروزی از اقصی نقاط کشور است

با حمایت گسترده استانداری و با برنامه ریزی های به عمل آمده  در ایام تعطیلات نوروزی شرایط مناسب برای پذیرایی از مسافران و گردشگران در سطح استان فراهم شده است

عزیز طاهرجو در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی استانداری، گفت: استان کردستان با دارا بودن طبیعت زیبا و جاذبه های گردشگری و آثار تاریخی و نیز ویژگی های بارز فرهنگی و مردمانی مهمان نواز آماده پذیرایی و استقبال از مسافران و گردشگران از اقصی نقاط کشور درایام تعطیلات نوروزی است.
 
وی افزود: با حمایت گسترده استاندار محترم و معاونین استانداری کردستان و با برنامه ریزی های به عمل آمده و تلاش این ستاد و نیزهمکاری مدیران دستگاه های اجرایی استان در ایام تعطیلات نوروزی شرایط مناسب برای پذیرایی از مسافران و گردشگران در سطح استان فراهم شده است.
 
طاهرجو تصریح کرد:وجود دریاچه زریوارمریوان، پارک جنگلی آبیدرسنندج، مناطق زیبای اورامانات واقع در شهرستان سروآباد، محوطه تاریخی زیویه شهرستان سقز، غار باستانی کرفتو،صنایع دستی و وجود مرزهای رسمی و بازارچه های مرزی باشماق مریوان وبانه از جمله مهمترین جاذبه های جلب گردشگر به استان کردستان بشمار می رود.
 
وی ضمن اعلام اینکه در سال ۹۲ بیش از چهار میلیون و ۶۷۹ هزارو ۱۰۵ نفر مسافر و گردشگر وارد استان کردستان شده اند، ابراز داشت: ورود این میزان گردشگر در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با بیش از سه میلیون و ۹۲۴ هزار و ۴۰۸ نفر گردشگر به استان از رشد ۲۰ درصدی برخوردار بوده است.
 
طاهرجو به آمار گردشگران مقیم در کردستان نیز اشاره کرد و گفت: در سال گذشته تعداد یک میلیون و ۹۶ هزار و ۱۴۰ نفر گردشگردر سطح استان اقامت نموده که در مقایسه با تعداد ۶۶۶ هزار و ۳۲۱ نفر گردشگر مقیم در سال ۹۱ از رشد ۶۴ درصدی برخوردار بوده است.
 
وی همچنین به ارائه آمار بازدید کنندگان از جاذبه های گردشگری استان پرداخت و ابراز داشت: درسال ۹۲ تعداد دو میلیون و ۲۳۱ هزار و ۵۱۸ نفر از این مراکز بازدید نموده که نسبت به آمارحدود یک میلیون نفری سال ۹۱ این تعداد بازدید کننده ۱۲۳ درصد رشد داشته است.
 
وی به تشریح برنامه های ستاد هماهنگی خدمات سفرهای دائمی و نوروزی استان کردستان در ایام تعطیلات نوروز سال ۹۳ پرداخت و اظهار داشت: آماده سازی تعداد یکهزار و ۹۰۰ اطاق در مراکز آموزشی توسط آموزش و پرورش در شهرستان های تابعه و نیز تعداد ۲۶ هتل با ظرفیت روزانه سه هزار نفر و ۲۴ مهمانپذیر با ظرفیت پذیرش بیش از یکهزار نفر و خانه های استیجاری با بیش از سه هزار نفر ظرفیت پذیرش گردشگر و مسافر نوروزی بخشی از مراکز اقامتی استان برای استقبال از این مسافران است.
 
طاهرجو تصریح کرد: تعداد ۱۵ واحد پارکینگ ویژه مهمانان نوروزی با استفاده از محوطه ادارات و مدارس واقع درشهر سنندج در راستای تکریم مهمانان و جلوگیری از سرگردانی مسافران وجلوگیری از بروز مشکلات احتمالی برای آنها پیش بینی شده است.
 
وی از تخصیص سالن ها واماکن ورزشی سرپوشیده برای استقرار چادرهای مهمانان نوروزی باهمکاری اداره کل ورزش و جوانان در سطح استان خبرداد.
 
طاهرجو ادامه داد: برای ارتقا سطح رفاه و آسایش مسافران در این ایام تعداد ۵۱۰ دستگاه خودپردازدر شهرستانهای تابعه و به ویژه دو دستگاه خودپرداز باجه ای در محل پارک آبیدر سنندج تجهیز و آماده سازی شده و دراین راستا کشیک های ارائه خدمات بانکی به صورت شبانه روزی با هماهنگی شورای هماهنگی بانک های استان و نیز نیروی انتظامی استان آماده ارائه خدمات به مسافران هستند.
 
وی همچنین اجرای طرح خدمات پیک موتوری شامل ۱۵ نفر موتورسوار در شهر سنندج در راستای راهنمای مسافران نوروزی در محل ستادهای اسکان تا محل اقامت، تجهیز و آماده سازی موزه ها و آثار تاریخی استان، اجرای طرح استقبال از اولین گروه های گردشگران وارد شده به مبادی ورودی استان همزمان به لحظه سال تحویل در محل ورودی پلیس راههای سنندج به کرمانشاه، سنندج به همدان و نیز محور ورودی سقز به سنندج از برنامه های پیش بینی شده در این زمینه بشمار می رود.
 
نماینده استاندار درستاد هماهنگی خدمات سفرهای دائمی و نوروزی استان کردستان اذعان داشت: اجرای برنامه های موسیقی و رقص محلی در محل نمایشگاه های صنایع دستی و اماکن اقامتی و تفریحی استان، استفاده از امکانات و مهمانسراهای ادارات در مرکز استان و شهرستان های تابعه برای اسکان مسافران و گردشگران،همکاری صدا و سیمای مرکز کردستان برای پخش برنامه های رادیویی و تلویزیونی ویژه گردشگران نوروزی در استان کردستان از دیگر برنامه های تدارک دیده شده دراین ایام است.
 
وی راه اندازی سامانه (اس ام اس) پیام کوتاه جهت ارائه اطلاعات لازم به مهمانان و گردشگری نوروزی در سطح استان، راه اندازی تعداد ۲۱ پایگاه اطلاع رسانی در مبادی ورودی شهرها، برگزاری دوره های آموزشی آشنایی با صنعت گردشگری  و فنون راهنمایی نمودن گردشگران نوروزی در شهرستان های تابعه با حضور بیش از ۲۰۰ نفر با همکاری جمعیت هلال احمر استان کردستان،  برپایی سفرهای نمادین هفت سین در کلیه مراکز اقامتی ومیادین سنندج و مراکز شهرستان های تابعه، اقدام موثر درزمینه جمع آوری سد معبر و متکدیان در محدوده مرکز شهری و نیز پیگیری  عملیات اتلاف سگ های ولگرد برای ایجاد فضای آرامش و آسایش برای گردشگران در سطح استان، راه اندازی نمایشگاه های ویژه مایحتاج عمومی با نظارت مستقیم سازمان صنعت معدن و تجارت را از دیگر امورات انجام شده توسط این ستاد برای فراهم کردن شرایط مناسب برای پذیرایی از مسافران در ایام تعطیلات نوروزی ذکر کرد.
 
وی از آمادگی مراکز درمانی و بیمارستان ها در این ایام خبرداد و گفت: مراکز بیمارستانی اورژانس ها و فوریت های پزشکی در شهرستان های تابعه به صورت فعال در تعطیلات در خدمت احاد جامعه خواهند بود.
 
طاهرجو خاطر نشان کرد: در بحث برنامه های فرهنگی نیز اقداماتی نظیر چاپ و توزیع نقشه راهنمایی استان به منظور ارائه به گردشگران، چاپ و نصب بنرهای ویژه تجلیل از شهدای گرانقدر و خوش آمدگویی به گردشگران به استان فرهنگی کردستان، برگزاری مسابقه عکاسی با عنوان ( نوروز و گردشگران نوروزی ) و اهداء جوایز به برندگان، اجرای ۱۰ جشنواره شاد با حضور هنرمندان محلی همزمان با اجرای مسابقات متنوع بازی های محلی در محل پارک های تفریحی سطح شهرهای استان، برنامه ریزی و اجرای تورهای یکروزه گردشگری در مرکز استان توسط دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری در نظر گرفته شده است.
 
وی در پایان از استقرار یک فروند چرخبال در راستای ایجاد پوشش نظارتی برروی عملکرد  ستادهای شهرستان ها و مراکز اقامتی گردشگران در سطح استان خبر داد.
 

شناسه خبر : 9461

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − هفت =