خانه / فرهنگی / نوید ظاهری کردستان، مهد موسیقی/

نوید ظاهری کردستان، مهد موسیقی/

سرویس کردستان؛ «نوید ظاهری» یکی از فعالان عرصه موسیقی پیرامون موسیقی عنوان می کند کردستان دارای ظرفیت ها و استعدادهای خدادادی بسیاری در حوزه موسیقی است و می توان این ادعا را داشت که کردستان مهد موسیقی است.

به گزارش کردپرس؛ «نوید ظاهری» در ٢٨مرداد سال …. در خانواده ای مذهبی در شهرستان قروه چشم به دنیا گشود کودکی که پس از چندین سال به یک چهره هنری تبدیل شد.کردستان را بیشتر با فرهنگ و غنای تاریخیش می شناسند استانی که دارای ظرفیت ها و چهره های هنری بسیاری است اما با این وجود بیشتر هنرمندان کردستانی در خانواده هایی رشد کردند که دارای فرهنگ سنتی و کلاسیک بودند و اعتقادات مذهبی و دینی نسبت به هنر داشتند وگاها از فعالیت های موسیقی فرزندانشان ممانعت می کردند. نوید ظاهری هم یکی از این چهره های هنری است که فعالیت هنری خود را از خانواده ای سنتی شروع کرد و اکنون توانسته در عرصه موسیقی و خوش خوانی سخنی برای گفتن داشته باشد.
وی در مورد چگونگی وارد شدن به عرصه موسیقی چنین می گوید: از همان ایام کودکی به موسیقی علاقه مند بودم و جوهره هنر را در باطن خودم احساس می کردم با وجود مخالفت های شدید خانواده و اطرافیانم  در سن ٤سالگی با ساز نی موسیقی را شروع کردم اما به دلیل سن کمی که داشتم نمی‌توانستم انگشت گذاری کنم ساز سنتور را جایگزین کردم و در کنار سنتور سه تار و تار رو هم کار کردم.
ظاهری اضافه می کند: باورود به مدرسه آموزش ساز تنبک را شروع کردم اما بازهم خانواده ام باتمرینات من در عرصه موسیقی مخالفت می‌کردند و می‌گفتند به تحصیلم لطمه وارد می‌شود. با «نوید ظاهری» با نام مستعار «مسیحا» گفت وگویی را پیرامون فعالیت های هنری و موسیقی انجام دادیم که در ادامه می خوانید.
پیرامون فعایت های هنری خود توضیحاتی را ارائه دهید که از چند سالگی وارد عرصه موسیقی شدید؟
کلاس اول راهنمایی بودم گروه ایران موزیک مسابقه ای جهت تنظیم اهنگ به صورت اینترنتی برگزار کردند که بین ٢٠٠نفر مقام اول روکسب کردم و یه پیانو ساده برای من جایزه فرستادند و درخواست بستن قرارداد را دادند اما به دلیل مخالفت های خانواده نمی‌توانستم این درخواست را قبول کنم.
 ساز پیانو را زیر نظر مربی خوبم «خبات احمدی» استاد چیره دست سنندجی شروع کردم .تا این که وارد دانشگاه سراسری ارومیه در رشته کاردانی کامپیوتر شدم و موسیقی رو به صورت جدی وحرفه ای شروع کردم و با گروه ایران موزیک قرارداد بستم به عنوان اهنگساز و باخواننده های همچون محسن یگانه و …شروع به کار کردم و همزمان هم ساز ویولن رو شروع کردم به یادگیری علاقه من به ویولن بسیار زیاد بود روزی چندین ساعت تمرین می‌کردم.
دانشگاه من به شیوه ای به پیایان رسید که پنج سال مشغول گرفتن کاردانی بودم چون بیشتر درگیر کنسرت های داخلی وخارج از کشور بودم .
به اصرار دوستان یک آهنگ به نام عشق رو باصدا و تنظیم خودم ضبط کردیم که مخاطبای زیادی داشت و باعث شد اولین کنسرت خودم و اولین کنسرت پاپ شهر قروه رو من استارت بزنم به نفع حمایت از معلولین ذهنی که با استقبال بسیاری از مردم روبه رو شد که در هتل پاسارگاد برگزار شد.
چون از تحریرهای «محسن یگانه» استفاده می‌کردم لقب یگانه رو هم بهم دادند و ببیشتر منو به اسم مسیحا یگانه می‌شناسند.
سرکار خانم ندا درویشی کارهای بنده را دیدند و اسپانسر فعالیت های هنری بنده شدند و من دیگه واسه خودم کار می‌کردم و تقریبا در همه شهرهای کشور به جز استان کردستان برنامه اجرا کردم.
الان به مدت ٣سال مشغول نوازندگی ویولن و آهنگسازی هستم و برای بسیاری از خوانندگان داخلی وخارجی ساز می‌زنم و آهنگ تنظیم می‌کنم و فعلا سال ٩٥ فرصتی برای اجرای کنسرت خودم نبوده اما قطعا سال ٩٦ بیشتر تمرکزم را کار کردن و اجرای کنسرت‌های خودم هست و اولین اجرایم را در شهر سنندج برگزار می‌کنم
البته من هم به سبک جدید کار می‎کنم که تلفیقی ازسنتی و پاپ می باشد
شما به عنوان یک هنرمند چه تعریفی از موسیقی دارید؟
من معتقدم که هنر موسیقی؛ بیان احساسات انسان به وسیله اصوات استهنر هم جهت اثرگذاری بر عواطف احساسات و هوش انسانی خلق می‌شود
هنر بیشتر بستگی به استعداد خود فرد و قابلیت شکوفایی فرد دارد تا موروثی بودن اما خوش صدا بودن می‌تواند موروثی باشد و آنچه که ماندگار صداست.
وضعیت موسیقی کردستان را چگونه می بینید؟
کردستان را بیشتر به عنوان مهد موسیقی می شناسند استانی که هنر موسیقی دارای قدمتی به درازای تاریخ است با این وجود در حال حاضر وضعیت موسیقی کردستان در تغییرات مثبتی بوده است و خوشبختانه در چند سال اخیر شاهد پیشرفت هایی در این حوزه بوده ایم که نمی توان نقش صداوسیمای استانی را نادیده گرفت اما با این اوصاف بازهم جای کار در عرصه موسیقی زیاد است باید بیش از پیش برای اعتلای موسیقی کردستان تلاش کرد.
باتوجه به ورود سبک های جدید موسیقی در دنیای کنونی آیا این نوع موسیقی ها را می توان به عنوان تهدیدی برای موسیقی کردستان در نظر گرفت؟
پرسش به جایی بود زیرا امروزه بسیاری از سبک های غربی وارد فرهنگ ما شده است که در میان جوانان بیشتر مورد استقبال قرار می گیرد و هنوز با فرهنگ ما سازگار نیستند البته می توان از نگاه فرصت و هم تهدید به آن نگاه کرد. موسیقی ما داری غنای تاریخی است و نیاز است که برای اعتلای آن گام برداشت و اگر چنین نشود در میان موسیقی غربی به دست فراموشی سپرده می شود.آیا شما در حوزه موسیقی کوردی هم فعالیت کرده اید و آثاری دارید؟
بله یک البوم با زبان کوردی ضبط و تنظیم کرده ام که فعلا برای مجوز آن اقدام نکرده‌ام و در کنار این فعایلت ها برای بسیاری از هنرمندان خوش خوان کردستان اهنگسازی کرده ام
وی برای سال جاری قطعا تعداد قرار داداهای داخلیم را بیشتر می‌کنم و مجوز کارهای کوردی را می‌گیرم و قطعا اولین کنسرت سال٩٦ خودم را  در شهر سنندج اجرا خواهم کرد.
تک مضراب آخر؟
هنر دریایی بی کرانی از معرفت و شناخت است با شناخت موسیقی می توان به آرامش رسید و من نیز به عنوان کسی که چند سالی است که در این عرصه فعالیت می کنم این آرزو را دارم که برای اعتلای موسیقی در کردستان تلاش شود و ظرفیت های مغفول مانده را بلفعل کنند. و جادارد که از تریبون رسانه از کسانی که مشوق من بودند و به ویژه سرکار خانم «ملیکا یگانه» و «محسن یگانه» و «احسان خواجه امیر» تقدیر و تشکر کنم.
از خانواده ها هم انتظار دارم که از فعالیت های هنری فرزندانشان استقبال کنند و خود مشوقی برای ترقی در این راه باشند.
 
کد خبرنگار: ۱۰۲۰۱

 
کد مطلب: ۱۳۳۶۳۹  |  تاريخ: ۱۳۹۶/۴/۳۰  |  ساعت: ۸ : ۴۸

شناسه خبر : 10175

این خبر رو هم ببینید

مصاحبه خواندنی رهبر انقلاب درباره شخصیت دکتر شریعتی

۲۹ خرداد ماه مصادف است با سالگرد درگذشت دکتر علی شریعتی از متفکران نام آشنای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =