خانه / اجتماعی / نگاهی به عملکرد روحانی در کردستان؛ نمره عملکرد دولت در کردستان پایین است/ بیجار شهری محروم که نیازمند توسعه است

نگاهی به عملکرد روحانی در کردستان؛ نمره عملکرد دولت در کردستان پایین است/ بیجار شهری محروم که نیازمند توسعه است

سرویس کردستان-بیش از سه سال از عمر دولت دکتر روحانی و یک سال از سفر وی به کردستان می گذرد اما طبق مشاهدات، عملیاتی شدن مصوبات این سفر روند ضعیفی داشته است

به گزارش کردپرس، پنجم مرداد ماه مصادف با سفر حسن روحانی، رییس جمهور کشورمان به کردستان بود. سفری که به قول سید محمد بیاتیان، نماینده سابق مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی هیچ دستاوردی برای مردمان دیار کُرد نداشت و صرفا جنبه سیاسی داشت چراکه مصوبات سفر رئیس جمهور جزو ضرورت‌های کردستان بود که خارج از سفر هم باید انجام می‌شد و این را نمی‌توان دستاورد تلقی کرد.
ایجاد تاسیسات فاضلاب شهر بیجار با تخصیص صددرصد ۸۲ میلیارد ریال اعتبار تا پایان سال ۱۳۹۵، ایجاد تاسیسات فاضلاب شهر حسن آباد یاسوکند با تخصیص صددرصد ۷۰ میلیارد ریال اعتبار تا پایان سال ۱۳۹۵، تسریع در اخذ مجوز کمیسیون ماده ۲۱۵ آبرسانی به شش شهر قروه، دهگلان، کامیاران، بیجار، مریوان و حسن آباد یاسوکند،  کمک به ایجاد زیر ساخت های گردشگری کردستان با تخصیص ۱۰۰ میلیار ریال اعتبار درسال ۹۴،  ایجاد واحدهای زنجیره تولید فولاد در کردستان (واحد آهن اسفنجی و فولاد سازی) با ظرفیت دو میلیون تن توسط شرکت ایمیدر و با مشارکت بخش خصوصی در بیجار، سقز و قروه، شروع عملیات اکتشاف معادن استان (در پهنه های بیجار با مساحت ۱۱۰۰ کیلو متر مربع، قروه و دهگلان ۳۵۰۰ کیلومتر مربع، سقز ۱۷۰۰ کیلومتر مربع) توسط سازنان ایمیدر و زمین شناسی با هزینه ۱۵۰ میلیارد ریال از مصوبات سفر روحانی برای شهرستان بیجار بود که ما برای کسب اطلاع از اینکه چه میزان از این پروژه ها به مرحله اجرا درآمده است و چه میزان عملی نشده، با فرماندار شهرستان بیجار تماس گرفتیم  اما وی به دلیل مشغله کاری و به ویژه سفر استاندار و هیئت همراه و بازدید از پروژه هایی که درگذشته نیز چندین بار از آن بازدید به عمل آمده و به دلیل عدم اطلاع کافی از این مصوبات فرصت پاسخگویی نداشتند. اما کردپرس در گزارشی جداگانه جویای نتایج این مصوبات برای افکار عمومی خواهد بود و ارائه گزارش از این وضعیت و نتیجه مصوبات همچنان برای مسؤلان کردستان به ویژه شهرستان بیجار براساس وظیفه رسانه ای محفوظ خواهد بود و از درج آن استقبال خواهد شد.
رییس جمهور در کردستان نمره پایینی دارد
محمد اسماعیل قیداری، یکی از فعالان سیاسی و اجتماعی کردستان در رابطه با ارزیابی وی از عملکرد و دستاورد دکتر روحانی در سفر به کردستان برای شهرستان بیجار به کردپرس گفت: من به عنوان یک فعال سیاسی و اجتماعی و  یک فرد دانشگاهی و علاقه مند به سرنوشت کشور و نظام و بالاخص مردمان کردستان به دلایل  سابقه حضور روحانی در مجلس، نیروهای نظامی و شورای عالی امنیت ملی، روحانی بودن وی که باعث ایجاد فضای گفتمانی بهتر با رهبران مذهبی کشور می شد، رابطه با مقام معظم رهبری و داشتن عنوان نمایندگی عالی در یکی از ارگان های حساس کشور و نقطه نظرات وی در ایام تبلیغات انتخاباتی از طرفداران روحانی بودم.
 وی تاکید بر حقوق شهروندی و عدالت و به ویژه توجه به حقوق اقلیت های قومی، دینی و مذهبی را از دیگر دلایل خود برای انتخاب روحانی به عنوان رییس جمهور عنوان کرد و گفت: آشنایی و دید مناسب و داشتن سابقه مسئولیت در پرونده هسته ای کشور که ادامه روند قبلی ممکن بود به یک تهدید ملی تبدیل شود از دیگر دلایل من برای رای دادن به ریاست جمهوری روحانی بود اما پس از گذشت ۳ سال از ریاست جمهوری وی در سطح ملی حامی، مدافع و منتقد روحانی هستم اما در سطح منطقه ای از عملکرد وی انتقاد دارم و گله مندم به خاطر کوتاهی های که صورت گرفته است.
این فعال سیاسی کردستان با بیان اینکه روحانی در سطح ملی نمره قابل قبولی کسب کرده است، تاکید کرد: رییس جمهور در کردستان با نمره پایین مشروط شده است ولی در یک سال فرصت باقیمانده اش می تواند نمره خود را اصلاح و یا با اغماض قبول شود و یا با ادامه روند فعلی مردود باقی بماند به طوری که مردم کردستان در انتخابات بعدی وی را در سطح ملی نیز مردود اعلام و او را از ادامه حضور در پاستور محروم کنند.
اجرایی نشدن شعارهای روحانی در مورد اقوام و اقلیت ها
وی با اشاره به اینکه شعارهای روحانی در مورد اقوام و اقلیتها اجرایی نشده است، تصریح کرد: روند توسعه در کردستان تغییری نکرده و از تجارب کُردها به خصوص کُردهای اهل سنت استفاده چندانی نشده و حتی این وضعیت در برخی موارد نسبت به دولت قبل بدتر شده است.
او اظهار داشت: گفته شد روحانی وزیر کُرد خواهد داشت، ِنشد. گفتند استاندار کُرد خواهد بود، آنهم نشد حتی کار به جایی رسیده که در فروشگاه رفاه هم به اولویت نیروهای غیر بومی فکر می شود.
قیداری تذکر خود را در جلسه کارشناسی قبل از سفر رییس جمهور به کردستان در دفتر معاون اجرایی روحانی یادآور شد و گفت:  من در این جلسه گفتم شما از هر سمتی که به کردستان وارد شوید از جاده های آن متوجه ورودتان به استان غیر برخوردار خواهید شد و لازم هست که دولت با تبعیض مثبت باعث کاهش این نابرابری شود.
وی با بیان اینکه خدمات نظام در کردستان بر کسی پوشیده نیست اما ایجاد برابری در بهره برداری از امکانات ملی نیاز به توجه و گسیل کردن منابع بیشتری را دارد افزود: یک سال از سفر رییس جمهور به کردستان و سه سال از دوران ریاست جمهوری وی گذشته است اما در این مدت نه خبر آنچنانی از عمران و آبادانی هست و نه اجرایی کردن سخنان انتخاباتی روحانی در احقاق حقوق اقوام و استفاده بردن از دانش و توان نیروهای محلی به خصوص نیروهای اهل سنت و دولت روحانی حداقل می توانست برای استفاده بردن از نیروهای بومی در رده های مختلف، اقدام به کادر سازی بکند که نکرد. متولیان امر دولت تدبیر و امید در کردستان عمدتا بوی تدبیر و امید نمی دهند و بیشتر بو و رفتار دولت مهرورزی از کردستان به مشام می رسد.
این فعال سیاسی کرد ضمن احترام به همه زحمتکشان عرضه خدمت در کردستان سال جاری را سال سرنوشت ساز و آزمونی نهایی برای دولت روحانی در سطح ملی عنوان کرد و گفت: امیدوارم که با ترمیم کابینه و عزل مقامات رفاقتی و تحقق شعارهای قومیتی در زمان انتخابات و اجرای مصوبات سفر رییس جمهور به کردستان شاهد کسب نمره قبولی روحانی در کردستان باشیم.
با گفتن «بژی کردستان» دل مردم به دست نمی آید
مهدی باشوکی، مدیر مسئول سایت خبری تحلیلی «صدای گروس» نیز در این رابطه گفت: کردستان جز بالاترین آمارهای استانی در میان استان های کشور بود که به آقای روحانی رای داد، اما متاسفانه کارنامه دو ساله دولت در کردستان طوری رقم خورد که به گواه حاضرین و دوربین ها یکی از کم استقبال ترین سفر های استانی برای دولت روحانی در مرداد ۹۴ رقم خورد و این جای سوال دارد. وی افزود: روحانی در میان مردم کردستان کلمه «بژی کردستان» را گفتند و فکر کردند که با یک کلمه کُردی حرف زدن می توانند که دل مردم کردستان را به دست آورند اما انتخابات مجلس شورای اسلامی در کردستان نشان داد که مردم کردستان از دولت تدبیر و امید ناامید شده اند.
وی یکی از وعده های محقق نشده روحانی در اکثر نقاط کشور به خصوص در کردستان را تغییر در معیشت مردم و رونق اقتصادی و تغییر فرایند سونامی بیکاری عنوان کرد و افزود: این مساله به واسطه برجامی که بارها رهبری اعلام کردند به آن خوشبین نیستند قرار بود رفع شود اما نشد، علاوه بر این اعلام ارقامی نجومی در سفر استانی که عینیت پیدا نکرد. حتی حداقل اعتبارات ماده ۱۸۰ که کمک به مناطق محروم است در بیشتر مناطق کردستان محقق نشد. با این روند و این عملکرد دولت در استان مظلوم و محروم کردستان که حتی استاندار و مدیرکل بومی هم از ما دریغ می شود.
باشوکی با بیان اینکه مردم بیجار و شهرهای دیگر استان انتظار داشتند که روحانی در سفر خود به آنجا هم سری بزند و حداقل شهرهای محروم ایران و کردستان را با چشم خود ببیند، تصریح کرد: ما واقعا متاسفیم که این دولت به جز مراکز استان ها به داخل شهرها و به اقشار ضعیف جامعه سر نمیزند تا از نزدیک شاهد محرومیت باشد.
روحانی به جای خود، نعمت زاده را به بیجار فرستادند که به جای احیای صنایع تولیدی متوقف شده و راکد استان کردستان به احیای واحد پتروشیمی کردستان و واحد تولید فولاد با گنجایش یک میلیون و نیم ظرفیت به عنوان اهداف مهم این سفر اشاره کرد اما متاسفانه تاکنون عملا هیچ کاری انجام نشده و ما از آقای روحانی رئیس جمهور حقوقدان انتظارداشتیم که حداقل به حرف های خود بیشتر عمل کند و به حقوق مردم کردستان نیز بیشتر احترام بگذارد تا شاهد توسعه و آبادانی بیشتر این منطقه باشیم.
 
کد مطلب: ۱۱۰۸۰۴  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۵/۱۰  |  ساعت: ۶ : ۲۳

شناسه خبر : 6621

این خبر رو هم ببینید

وضعیت استان‌ها در روزهای بارانی ۱۷ نفر کشته و ۷۴ مصدوم در سیل شیراز/ بارش شدید در راه است

با ورود سامانه بارشی جدید به کشور، بیش از ۱۳ استان کشور درگیر باران، برف …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + پانزده =