خانه / اجتماعی / همایش «بزرگداشت بوداق سلطان مکری» برگزار می شود

همایش «بزرگداشت بوداق سلطان مکری» برگزار می شود

آژانس خبری-تحلیلی زریان؛ همایش «بزرگداشت بوداق سلطان مکری» در شهرستان مهاباد به هدف بررسی نقش بوداق سلطان در توسعه این شهرستان برگزار می شود

“سلیمان آوری” دبیر این همایش امروز یک شنبه (۲۱ دیماه) به خبرنگار زریان گفت: همایش بزرگداشت بوداق سلطان مکری ۲۱اسفند ماه امسال در تالار وحدت شهرستان مهاباد برگزار می شود.
 
وی بررسی نقش بوداق سلطان در توسعه شهر مهاباد را از اهداف این همایش دانست و افزود: بوداق سلطان به نحوی که شایسته است معرفی نشده است، وی بنیانگذار مهاباد است و آثار تاریخی فراوانی از دوره وی به جا مانده است و از واقفان شاخص استان آذربایجان غربی است.
 
آوری افزود: این همایش توسط موسسه فرهنگی و هنری موکریان پژوهش و با مشارکت و حمایت فرمانداری شهرستا مهاباد، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد، شورای اسلامی شهر مهاباد و شهرداری مهاباد و با حضور جمعی از اساتید دانشگاهی در کمیته عملی این همایش و مهمانانی از سراسر کشور برگزار می شود.
 
دبیر اجرایی همایش« بزرگداشت بوداق سلطان مکری» در ادامه به تشریح محورهای این همایش پرداخت و اظهار داشت: این همایش در هفت محور «اوضاع فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و عمرانی دوره بوداق سلطان»، «جامعه شناسی تاریخی، معماری و شهرسازی دوره بوداق سلطان»، «مشاهیر،مفاخر و علمای دوره بوداق سلطان و نقش آنها در توسعه فرهنگی، علمی، دینی و عمرانی»، «بررسی آثار تاریخی دوره بوداق سلطانی»، «بناهای به جامانده از دوران بوداق سلطان ونقش آن در توسعه جاذبه های گردشگری»،« نقش بوداق سلطان در توسعه فرهنگ وقف و موقوفات در منطقه موکریان» و «بررسی حقوق شهروندی و جایگاه قضاوت در دوره ی بوداق سلطان» برگزار می شود.
 
آوری افزود: علاقمندان می تواند مقالات خود را در محورها بالابه دفتر دبیرخانه این همایش واقع در مهاباد، بلوار تربیت، مجمتع فرهنگ و هنری وحدت، روابط عمومی شورای شهر و شهرداری مهاباد تا پنجم اسفندماه امسال ارسال کنند.
 
در همین ارتباط “سید رئوف سیدی” رئیس شورای اسلامی شهر مهاباد آذرماه امسال ضمن اعلام برگزاری این همایش به خبرنگار کردپرس گفت: این همایش به منظور ارج نهادن به خدمات مرحوم بوداق سلطان مکری در مهاباد برگزار می شود.
 
سیدی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی هستیم، برگزاری این همایش می تواند نقش بسزایی در تثبیت شخصیت مرحوم بوداق سلطان در زمینه های مختلف داشته باشد .
 
وی در خصوص هدف از برگزاری این همایش گفت: بوداق سلطان در توسعه مهاباد و منطقه شخصیتی تاثیر گذار بوده و بسیاری از آثار تاریخی شهر مهاباد از شاهکارهای دوران وی است و در این همایش ضمن معرفی اقدامات و نقش بوداق سطان در توسعه مهاباد از وی نیز تجلیل و قدردانی می شود.
 
بوداق سلطان یا بوداغ سلطان فرزند شیر خان از نوادگان صارم بیگ مکری است که به واسطه آثار ارزشمند تاریخی که از خود به جای گذاشته نام وی به درخشندگی خاصی در تاریخ مهاباد به یادگار مانده است.
 
 بوداق سلطان در سال ۱۰۳۸ ابتدا درمیرآباد ساکن شد و سپس محل امروزی مهاباد را به عنوان مرکز قلمرو مکری خود انتخاب کرد.
تاريخ: ۱۳۹۳/۱۰/۲۱

شناسه خبر : 8125

این خبر رو هم ببینید

الزامات مدیریت و توسعه روستایی/ یحیی دباغی *

قش روستاییان و روستا به عنوان یکی از اجزای تشکیل دهنده توسعه از اهمیت به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 − دو =