خانه / جریانات تکفیری / همزمان با تشکیل ائتلاف ضد تروریسم هدف اصلی عربستان سعودی: مبارزه علیه داعش یا مقابله با ایران ؟

همزمان با تشکیل ائتلاف ضد تروریسم هدف اصلی عربستان سعودی: مبارزه علیه داعش یا مقابله با ایران ؟

کاهش توان کمک سعودی ها به گروه های تروریستی منطقه پس از کاهش قیمت نفت و مقابله با ایران دو انگیزه اصلی برای تشکیل ائتلاف موسوم به “اسلامی علیه تروریسم” بوده اند.

 خبرگزاری دولتی روسیه (اسپئتنیک) با انتشار گزارشی به علت اصلی تشکیل ائتلاف موسوم به “عربی – اسلامی” به رهبری عربستان سعودی پرداخته است.
به گزارش خرداد، اسپوتنیک با اشاره به این که تشکیل این ائتلاف برای بقای عربستان سعودی امری ضروری بوده است باور دارد که در حال حاضر مشکلات مالی زیادی برای عربستان سعودی به منظور تامین کمک مالی برای گروه های تروریستی در منطقه به وجود آمده است.
این خبرگزاری در ادامه با اشاره به اهداف پنهانی تشکیل این ائتلاف می نویسد:”این اتحاد هدف اصلی خود را مبارزه با داعش قرار داده است. با این حال، کارشناسان مسائل خاورمیانه باور دارند که هدف اصلی این ائتلاف مقابله با ایران است.”
“آنجل ساز کارانزا” رییس مرکز “اساد” برای اقتصاد بین المللی و مسائل ژئوپولیتیک درباره مقاصد پشت پرده کارزار تحت رهبری عربستان سعودی به ریونووستی می گوید:”عربستان سعودی سال ها سابقه حمایت از تروریست ها در خاورمیانه را داشته اند. درباره سلطنتی عربسنان سعودی درک کرده که داعشی که پیش از آن از سوی آن کشور تغذیه می شد اکنون تبدیل به یک تهدید بزرگتر علیه موجودیت نظام سیاسی آن کشور شده است”.
 

 
این کارشناس اما در ادامه اشاره می کند که هدف این کارزار صرفا به مقابله با داعش محدود نمی شود بلکه تمرکز آن بر روی مقابله با ایران نیز قرار دارد.
اسپوتنیک در ادامه به نقل از “فلیکس آرتیگا” پروفسور امنیت اروپایی در انستیتو سلطنتی الکانو در اسپانیا می نویسد:”احتمال این که اهداف کشورهای عضو این ائتلاف فراتر از مباررزه علیه داعش باشد بسیار است. عربستان سعودی اعلام کرده که اصلی اش مبارزه با تروریسم است. اما تعریف آنان از تروریسم چیست؟ تعداد زیادی از گروه های که جامعه بین المللی آن ها را تروریست می داند توسط کشورهای عربی مورد حمایت قرار می گیرند. عربستان انان را “مخالفان داخلی” می خواند. در نتیجه برداشت و تعریف آنان از تروریسم بسیار باز است”.
اسپوتنیک در ادامه اشاره می کند که اشکار است که هدف اصلی عربستان سعودی از تشکیل این ائتلاف مقابله با ایران و گروه های مورد حمایت آن کشور در منطقه است.
اسپوتنیک در پایان اشاره می کند که روز سه شنبه عربستان سعودی از تشکیل ائتلاف موسوم به “اسلامی علیه تروریسم” خبر داد که شامل ۳۴ کشور از جمله کشورهای خاورمیانه، اسیا و آفریقا می شود و مرکز فرماندهی و هماهنگی آن در ریاض قرار دارد.جمعه، ۲۷ آذر ۱۳۹۴ ۱۰:۴۰

شناسه خبر : 3641

این خبر رو هم ببینید

دستگیری یکی از سرکردگان داعش در حومه رقه

نیروهای دموکراتیک سوریه یکی از فرماندهان داعش را در حومه رقه دستگیر کردند. به گزارش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 8 =