خانه / سیاسی / همه چیز درباره حمله تاکتیکی تل آویو به دیماس

همه چیز درباره حمله تاکتیکی تل آویو به دیماس

فرماندهی ارتش سوریه،این حمله را نقض آشکار حاکمیت سوریه دانسته و تاکید کرده است که این قبیل اقدامات تجاوزکارانه و حمله به تاسیسات حیاتی مانع تکمیل نبرد های ارتش سوریه با تروریست ها در سراسر خاک آن نخواهد شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سوریه در نامه ای به سازمان ملل متحد نوشت حمله ی هوایی رژیم صهیونیستی حمایت مستقیم از ترویست ها است.
 
دولت سوریه در اعتراض به حمله هوایی رژیم صهیونیستی به خاک این کشور،  واکنش قاطع سازمان ملل را در قبال این تجاوز آشکار خواستار شد. وزارت امور خارجه سوریه  با ارسال دو نامه جداگانه به دبیر کل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت، اتخاذ تمامی تدابیر قید شده در منشور سازمان ملل را برای جلوگیری از حملات تجاوز گرانه رژیم اشغالگر قدس خواستار شد.
 
دولت سوریه با تاکید بر اینکه این حمله تجاوزکارانه، پشتیبانی مستقیم رژیم صهیونیستی را  تروریست‌ها اثبات می‌کند، از سازمان ملل خواسته است تحریم‌هایی  برضد رژیم صهیونیستی وضع کند.
 
در این نامه ها تاکید شده است: تجاوزات رژیم صهیونیستی به خاک سوریه ، برای سرپوش گذاشتن بر اختلافات داخلی این رژیم با هدف انحراف افکار عمومی از سقوط کابینه ائتلافی و سیاست های افراطی گرایانه رژیم صهیونیستی صورت گرفت.
 
پیش از این هم نماینده دبیر کل سازمان ملل با ارائه گزارشی به شورای امنیت اذعان کرد : رژیم صهیونیستی از تروریست های معارض دولت سوریه حمایت می کند.
 
فرماندهی ارتش سوریه دیروز با انتشار بیانیه‌ای از حمله هوایی رژیم صهیونیستی به فرودگاه بین المللی  دمشق و برخی مناطق نزدیک  این شهر خبر داد. این ششمین حمله هوایی رژیم صهیونیستی  به خاک سوریه  از زمان شروع بحران در این کشور محسوب می شود .
 
پایگاه خبری «کانفلیکت‌نیوز» نیز ادعا کرد که در این حمله، انبار حاوی موشک‌های پدافندی «اس-۳۰۰» مورد تهاجم قرار گرفته است. همچنین برخی رسانه‌های سوری خبر دادند که یک هواپیمای اسرائیلی توسط پدافند سوریه سرنگون شده است.
حملات هوایی به سوریه
 
حملات هوایی به سوریه
 
منابع خبری سوری  نیز روز گذشته در خبرها اعلام کردند، جنگنده‌های رژیم صهیونیستی پیش فرودگاه «شراعی» در منطقه «دیماس» واقع در ریف غربی دمشق و مقر تیپ ۹۰ ارتش سوریه در منطقه «کوم» واقع در ریف قنیطره را بمباران کردند.
 
منابع سوری ضمن اعلام این خبر تاکید کردند که پدافند هوایی مستقر در فرودگاه «مزه» یکی از این جنگنده‌ها را با موشک هدف قرار داد و این جنگنده در نزدیکی شهر «حاره»، در ریف درعا واقع در جنوب سوریه سقوط کرده است. تلویزیون سوریه نیز اعلام کرد که جنگنده‌های رژیم صهیونیستی مناطقی را اطراف فرودگاه دمشق نیز هدف قرار دادند.
 
وب‌سایت «اسرائیل نیوز فید» خبر داد که انفجاری مهیب در پایگاه هوایی «دیماس» دمشق به وقوع پیوسته است. این انفجار در حالی روی داده که رسانه‌های رژیم صهیونیستی از احتمال وقوع حمله هوایی جدید جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به سوریه و هدف قرار دادن پایگاه هوایی «دیماس» دمشق سخن گفته‌اند.
 
خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) نیزگزارش کرد ؛ جنگنده های دشمن صهیونیستی به منطقه ای مسکونی در شهر الدیماس استان ریف دمشق و منطقه ای مسکونی در نزدیکی فرودگاه بین المللی شهر دمشق حمله کردند. سانا افزود : حملات هوائی جنگنده های صهیونیستی تلفاتی نداشت .
 
خبرگزاری رویترز به نقل از ساکنان محلی گزارش داد دست کم صدای ۱۰ انفجار در شهر دیماس شنیده شده است.
 
تلویزیون المنار نیز گزارش داد مناطقی در نزدیکی فرودگاه شهر دیماس هدف بمباران قرار گرفته است. همچنین منطقه ای در نزدیکی فرودگاه دمشق نیز هدف بمباران قرار گرفته است.
 
 
از آغاز بحران سوریه رژیم صهیونیستی تاکنون چندین بار مواضعی را در خاک سوریه بمباران کرده است.جنگنده‌های صهیونیستی طی ۳ سال گذشته چندین بار مناطقی از خاک سوریه را به بهانه‌های مختلف بمباران کرده‌اند.آخرین بار در ماه می سال گذشته نیروی هوایی رژیم صهیونیستی ۳ منطقه از جمله منطقه ای در شهر دیماس که در نزدیکی مرز لبنان واقع شده است را هدف قرار داد.
 
 
یدیعوت احرونوت: رژیم صهیونیستی از بیم تجهیز حزب‌الله به «فاتح ۱۱۰»، به سوریه حمله کرد/احتمال پاسخ حزب‌الله و دمشق
 
هرچند رژیم‌صهیونیستی مطابق معمول سیاست سکوت در پیش گرفته، اما رسانه‌های این رژیم با تائید ضمنی انجام این حمله، دلایل مختلفی از جمله زدن سامانه ضدهوایی اس-۳۰۰ یا موشک‌های «یاخونت» را به عنوان انگیزه تل‌آویو از انجام این حمله اعلام کردند.
 
با این حال «یدیعوت اخرونوت» در گزارشی که در نسخه عبری این روزنامه منتشر شده، جلوگیری از ارسال موشک‌های «فاتح ۱۱۰» ایرانی به لبنان را انگیزه اصلی این حمله دانسته است. در بخشی از گزارش این روزنامه آمده است: «حملات یکشنبه شب در سوریه که به نیروی هوایی رژیم صهیونیستی نسبت داده شده، احتمالا با هدف جلوگیری از انتقال تسلیحات پیشرفته از ایران به حزب‌الله لبنان صورت گرفته است. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به بازی با آتش ادامه داده و همچنان در حال تجهیز حزب‌الله به تسلیحاتی است که می‌توانند تلفات و ویرانی‌های زیادی به صهیونیست ها تحمیل کنند.»
 
این گزارش می‌افزاید: «این تحلیل بر اساس این واقعیت است که دو منطقه‌ای که مورد هدف قرار گرفته‌اند، تقریبا از یکدیگر دور هستند: یکی در فرودگاه بین‌المللی دمشق است و دیگری در نزدیکی منطقه “دیماس”، واقع در غرب دمشق است که تنها چند کیلومتر با مرز لبنان فاصله دارد. در موارد شناخته شده انتقال تسلیحات از ایران به حزب‌الله، محموله‌ها معمولا ابتدا در فرودگاه دمشق تخلیه شده و سپس به مراکز نگهداری متعلق به ارتش سوریه در چند مایلی مرز لبنان منتقل شده و از آنجا به لبنان انتقال پیدا می‌کرد.»
 
این روزنامه صهیونیستی با اشاره به اینکه این حمله بر اساس «اطلاعات دقیق» و «با در نظر گرفتن ابعاد عملیاتی و راهبردی» صورت گرفته، نوشته است که این اقدام یادآور حمله‌ای است که در سال ۲۰۱۳ انجام گرفت و در جریان آن تل‌آویو تلاش کرد محموله موشک‌های «فاتح ۱۱۰» را که «پیشرفته‌ترین و دقیق‌ترین موشک‌هایی» هستند که ایران برای حزب‌الله ارسال کرده، هدف قرار دهد. این گزارش می‌افزاید: «حمله روز یکشنبه که به نیروی هوایی اسرائیل نسبت داده شده، اما از سوی منابع اسرائیلی تائید نشده، به احتمال بسیار زیاد به دلایل مشابه (با حمله سال ۲۰۱۳) و تحت شرایطی مشابه صورت گرفته است.»
 
به نوشته یدیعوت، مقامات ایران و حزب‌الله در هفته‌های اخیر اعلام کرده‌اند که این گروه به موشک‌های دقیقی مجهز شده است که قادرند سرتاسر سرزمین های اشغالی را هدف قرار دهند. به نظر می‌رسد که منظور از این موشک‌ها، کلاس «فاتح ۱۱۰» باشد.
 
نمونه‎های مختلف موشک‌های کلاس فاتح با بُردهای ۲۵۰ تا ۳۰۰ کیلومتر دارای محموله انفجاری به جرم ۵۰۰ کیلوگرم است که سرعت آن به ۱٫۵ کیلومتر بر ثانیه می‌رسد. این موشک از سامانه‎های پیشرفته هدایت و ناوبری برخوردار است و تا پایان مسیر هدایت می‌شود.
 
بنا بر گزارش‌های منتشر شده، خطای موشک فاتح کمتر از ۱۰ متر بوده که این در مورد نوع دریایی آن (خلیج فارس) از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار است زیرا مأموریت آن انهدام اهداف متحرک دریایی است . همین امر موجب شده تا حزب‌الله در صورت تجهیز به این موشک بتواند سرتاسر فلسطین اشغالی و همچنین میادین گازی تحت کنترل رژیم‌صهیونیستی را هدف قرار دهد.
 
یدیعوت با اشاره به اینکه احتمال بسیاری زیادی وجود دارد که پیش از این حزب‌الله موشک‌هایی از این نوع را به دست آورده باشد، نوشته است که حمله سال ۲۰۱۳ با این هدف صورت گرفت که محموله‌های بیشتری از این موشک‌ها به دست حزب‌الله نرسد.
 
این روزنامه صهیونیستی همچنین با بیان اینکه دولت سوریه در ماه‌های اخیر به دلیل درگیری در داخل به تجاوزهای صورت گرفته پاسخ نداده، نوشته است که حزب‌الله هم تا زمانی که این حملات به خاک لبنان کشیده نشود، از اقدام تلافی‌جویانه خودداری می‌کند. یدیعوت با این حال نوشته است: «اما این مربوط به گذشته است. هیچ تضمینی وجود ندارد که حزب‌الله و سوریه به این سیاست ادامه دهند. بنابراین، لازم است تا میزان آمادگی در جبهه شمالی، هم روی زمین و هم برای مقابله با حمله موشکی، ارتقا یابد. بنابراین، می‌توان انتظار داشت که ارتش آرایش سامانه ضدموشکی خود را به سمت شمال تغییر دهد.»
 
 
فرماندهی ارتش سوریه : حمله جنگنده های صهیونیستی برای کمک به تروریست ها بود
 
 فرماندهی ارتش و نیروهای مسلح سوریه با صدور بیانیه ای تاکید کرد که حمله عصر یکشنبه جنگنده های دشمن صهیونیستی به دو منطقه امن در استان ریف دمشق برای کمک به تروریست های مسلح بویژه گروه جبهه النصره بود.
 
در این بیانیه تاکید شده است که این حمله بعداز شکست های سنگین تروریست ها و پیروزی های نظامیان سوریه در برخی از مناطق سوریه از جمله حلب و دیرالزور صورت گرفت که خساراتی به برخی تاسیسات حیاتی سوریه وارد شده است.
 
فرماندهی ارتش سوریه تاکید کرده است که تجاوزهای دشمن صهیونیستی درکنار حمایت های مستقیم برخی کشورهای شناخته شده غربی و منطقه ای برای افزایش روحیه گروه های تروریستی و در راس آنها جبهه النصره و داعش صورت گرفته است بویژه اینکه این گروه های بطور پی در پی ضربات سنگینی را از ارتش عربی سوریه دریافت کرده اند.
 
دولت سوریه رژیم صهیونیستی را مسئول این حملات هوایی دانست این در حالی است که مقامات صهیونیستی تاکنون در این باره هیچ اظهارنظری نکرده است.
 
این حمله در شرایطی روی داده است که رژیم صهیونیستی به دلیل فروپاشی کابینه و انحلال پارلمان با بحران سیاسی شدیدی مواجه شده است و ناظران براین باورند که این حمله تاکتیکی برای سرپوش گذاشتن بر مشکلات داخلی این رژیم است.
 
 

شناسه خبر : 16935

این خبر رو هم ببینید

استاندار کردستان: لزوم نوسازی در مدیریت کردستان/مسئولان به سمت عملگرایی بروند

استاندار کردستان با تأکید بر نوسازی در مجموعه مدیریت استان گفت: نباید شایسته گزینی فدای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − دوازده =