خانه / سیاسی / همکاری نظامی علیه داعش، مقدمه بهبود روابط کُرد و دولت مرکزی عراق

همکاری نظامی علیه داعش، مقدمه بهبود روابط کُرد و دولت مرکزی عراق

برخی کارشناسان سیاسی، دستور نوری مالکی به نیروی هوایی عراق را برای همکاری با نیروهای پیشمرگ و بمباران مواضع داعش در مناطق کردنشین را سرآغاز همکاری دوباره کردها و دولت مرکزی عراق می دانند

بعد از ماهها جدال لفظی میان رهبران کرد از جمله مسعود بارزانی و مقامات دولت مرکزی از جمله نوری مالکی و ردو بدل کردن اتهامات علیه یکدیگر، روز دوشنبه نوری مالکی به نیروی هوایی ارتش عراق دستور داد برای تضعیف داعش که نیروهای پیشمرگ را برای اولین بار در مدتی که برخی نقاط مورد مناقشه عراق را در دست داشته اند،به عقب رانده اند، مواضع این نیروی ستیزه جو را بمباران کنند.
نیویورکر، اقدام نوری مالکی در حمله هوایی به مواضع داعش و در حمایت از نیروهای پیشمرگ را نشانه درک مشترک کرد و عرب از خطر داعش دانسته و می نویسد:«اشتیاق آمریکا نیز برای کمک تسلیحاتی به کردهای عراق که هر گونه کمک نظامی به آنها را منوط به همکاری میان اربیل وبغداد کرده افزایش می دهد.»
مقامات عراقی و کارشناسان سیاسی می گویند انتظار همکاری میان اربیل و بغداد را علیه تهدیدهای داعش داشتند و این همکاری به کاهش تنش میان دو طرف و همکاریهای بیشتر در آینده منجر می شود.
جبار یاور سخنگوی وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان عراق درباره جزئیات حمله هوایی ارتش عراق در دفاع از نیروهای پیشمرگ به نیویورکر گفته است:« جتهای نیروی هوایی ارتش عراق مواضع داعش را در شهر سنجار و در نزدیکی سد موصل بمباران کردند و به طور مرتب در میان این شهر و بغداد در پرواز بودند. این بمبارانها باعث شد کنترل سد موصل در دست نیروهای پیشمرگ باقی بماند.»
جبار یاور نیز مانند برخی کارشناسان سیاسی به ادامه همکاریها میان اربیل وبغداد امیدوار است. وی افزود:« همکاری و عملیات مشترک با نیروی زمینی ارتش عراق نیز که از ماه ژوئن به حالت تعلیق درآمده بود، احیا شده و همکاری مستقیم میان دو طرف را افزایش می دهد.»
فلاح مصطفی، مسئول روابط خارجی دولت اقلیم کردستان عراق هم در اشاره به ضرورت همکاری میان اربیل و بغداد به نیویورکر گفته است:« ما وارد مرحله جدیدی شده ایم. ما با خطر روبه رو شده ایم و برای مقابله با داعش نیاز به کمک داریم.»
به نوشته نیویورکر مقامات دولت آمریکا هم در حال بررسی کمک نظامی به کردها هستند اما این کمکها از طریق بغداد صورت خواهد گرفت.
کلنل ستیو وارن، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا درباره کمک نظامی آمریکا به کردها گفت:« ما در گذشته به کردها کمک کرده ایم اما از برنامه جدیددی برای کمک نظامی به آنها اطلاع ندارم.»
 
کد مطلب: ۶۷۵۴۰  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۵/۱۵  |  ساعت: ۶ : ۴۷ – کردپرس

شناسه خبر : 18499

این خبر رو هم ببینید

پایان سرمایه گذاری سیاسی “اسرائیل” در اقلیم کردستان عراق

“هرگز به ذهن رهبران سیاسی کرد و به ویژه بارزانی ها نمی رسید روزی فرا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − یک =