خانه / سیاسی / همیشه سوء تفاهم وجود دارد و سخنان ترامپ را از این منظر می بینیم!

همیشه سوء تفاهم وجود دارد و سخنان ترامپ را از این منظر می بینیم!

ولیعهد عربستان در گفتگو با وبگاه بلومبرگ در خصوص اهانتهای اخیر رئیس جمهوری آمریکا علیه عربستان و همکاری های نفتی کشورش با آمریکا و ناپدید شدن معارض سرشناس سعودی در ترکیه صحبت کرد.


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از العالم، محمد بن سلمان، وزیر دفاع و ولیعهد سعودی در گفتگو با وبگاه شبکه خبری آمریکایی بلومبرگ در واکنش  به سخنان تحقیرکننده اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفت: «عربستان پیش از ایالات متحده وجود داشت. ما از سال ۱۷۴۴ میلادی وجود داریم و فکر کنم که این یعنی بیش از ۳۰ سال قبل از به وجود آمدن آمریکا».

ترامپ اخیراً گفته بود که در تماس با «ملک سلمان» پادشاه سعودی به او گفته که در صورت قطع حمایت‌های نظامی واشنگتن از ریاض، ایرانی‌ها ظرف ۲ هفته این کشور را فتح می‌کنند.

خبرنگار بلومبرگ پرسید: «آیا اهمیت نمی‌دهید که او (ترامپ) این چیزهای واقعاً گستاخانه را درباره پدر شما می‌گوید؟» ولیعهد سعودی نیز در پاسخ گفت: «خُب، می‌دانید، باید قبول کرد که دوستان چیزهای خوب و بد درباره ما می‌گویند. شما نمی‌توانید دوستانی داشته باشید که ۱۰۰ درصد چیزهای خوبی درباره شما می‌گویند. این ماجرا حتی درون خانواده‌ها هم صادق است. همیشه سوءتفاهم‌هایی وجود دارد و ما این (سخنان ترامپ) را هم در همین دسته طبقه‌بندی می‌کنیم».

خبرنگار بلومبرگ در خصوص ماجرای هتل «ریتز کارلتون» و میهمانی اجباری‌اش هم سوالی پرسید. پاییز سال گذشته ملک سلمان قانون موسوم به مبارزه با فساد را ابلاغ کرد و پس از آن، بسیاری از شاهزاده‌های سعودی که می‌توانستند مانعی بر سر نشستن ولیعهد جوان بر جای پدر باشند، دستگیر شدند. این شاهزاده‌ها در هتل پنج ستاره ریتز کارلتون زندانی شدند و بعدها برخی از آنها گفتند که در قبال آزادی، از آنها باج‌های سنگینی طلب شده است.

بن سلمان در مصاحبه با بلومبرگ صراحتاً در این خصوص هم صحبت کرد و گفت «مطمئن نیستم که عدد دقیق این مبالغ چه مقدار است اما فکر می‌کنم که تا امروز حدود ۳۵ میلیارد دلار از آنها گرفته شده است».

وی در خصوص همکاری های نفتی عربستان و آمریکا نیز گفت: «ایالات متحده عملاً از عربستان سعودی و دیگر اعضای اوپک خواست که به آنها اطمینان بدهند که کاهش تولید نفت از جانب ایران نخواهد بود و ما آن را جبران خواهیم کرد. همین اتفاق هم افتاد. ایرانی‌ها اگر اشتباه نکنم اخیراً ۷۰۰ هزار بشکه از تولید نفت خود را کاهش دادند و عربستان سعودی، اعضای اوپک و حتی کشورهای خارج از اوپک روزانه ۱.۵ میلیون بشکه (بیشتر) نفت تولید کردند. به این ترتیب، ما به ازای هر بشکه نفت ایران، ۲ بشکه نفت صادر کردیم».

ولیعهد سعودی در خصوص ناپدید شدن یک معارض سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول هم صحبت کرد. این معارض که «جمال خاشقجی» نام دارد روز سه‌شنبه وارد کنسولگری عربستان شد ولی هنوز نزد خانواده‌اش بازنگشته است.

ترکیه اعلام کرده که بررسی تصاویر ضبط‌ شده نشان می‌دهد که خاشقجی با پای پیاده از کنسولگری بیرون نیامده است. در این زمان البته خودروهای دیپلماتیک متعددی از کنسولگری خارج و به آن وارد شده‌اند. وزارت خارجه ترکیه سفیر عربستان در این کشور را احضار کرده و از وی خواسته که این مسئله را حل کند. سعودی‌ها می‌گویند خاشقجی مدتی کوتاه پس از ورود به کنسولگری، از آنجا خارج شده است.

بن سلمان در این خصوص گفت که حاضر است اجازه ورود نیروهای امنیتی ترکیه به کنسولگری و تفتیش این مکان را صادر کند. وی گفت: «این ساختمان بخشی از اماکن تحت حاکمیت ما است ولی ما به آنها اجازه می‌دهیم که وارد شوند، جستجو کنند و هر آنچه می‌خواهند انجام دهند. ما چیزی برای مخفی کردن نداریم»!

شناسه خبر : 22022

این خبر رو هم ببینید

علمای اهل سنت کردستان: انقلاب اسلامی احیاگر ارزش‌های دین و نویدبخش تحقق تمدن اسلامی است

علمای اهل سنت کردستان معتقدند؛ انقلاب اسلامی احیاگر ارزش‌های اسلام و نویدبخش تحقق تمدن بزرگ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + چهار =