خانه / جریانات تکفیری /  هنگام ورود داعش به عراق، کوتاهی‌هایی توسط کُردها صورت گرفت/ در آزادسازی موصل به حساسیت‌های مذهبی توجه شود

 هنگام ورود داعش به عراق، کوتاهی‌هایی توسط کُردها صورت گرفت/ در آزادسازی موصل به حساسیت‌های مذهبی توجه شود

سرویس عراق و اقلیم کردستان – حشمت الله فلاحت پیشه عنوان کرد: یکی از سوءاستفاده‌هایی که داعش هنگام ورود به عراق از آن بهرەبرد، استفاده از شکاف‌های اقلیمی و مذهبی در عراق بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفتگو با کردپرس با اشاره به شکاف لایه‌های اقلیمی و مذهبی در شرایط امروز عراق، اظهار کرد: عراق بزرگ‌ترین آسیب‌ها را از شکاف‌های اقلیمی و مذهبی بر خود دیده است.
این تحلیلگر مسائل سیاسی افزود: عدم انسجام سیاسی و یکپارچگی اجتماعی در برخورد با پدیده داعش که محصول اختلافات اقلیمی و مذهبی است، به روند گسترش داعش در عراق دامن زد.
نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به اقلیم کردستان در هنگام ورود  داعش به عراق، گفت: وقتی بحث لایه‌های اقلیمی و مذهبی مطرح می‌شود پای اقلیم کردستان هم به میان می‌آید.
وی ادامه داد: داعش توانست از اختلاف بین این لایه‌ها استفاده کند و بخش زیادی از عراق را کنترل نماید که در این خصوص در ابتدا کوتاهی‌هایی نیز توسط اقلیم کردستان صورت گرفت که به‌تبع آن شاهد بودیم هنگام پیشروی‌های داعش در منطقه، این گروه بزرگ‌ترین جنایات را علیه خود کردها چه در سوریه و چه در عراق انجام دهد.
فلاحت پیشه با بیان این مطلب که نقش اقلیم در جنگ با داعش مهم است، توضیح داد: به نظر بنده انتظاری که از اقلیم کردستان هم در عراق و هم در منطقه وجود دارد این است در شرایطی که الآن داعش قدرت گذشته را ندارد حتماً باید به مقاومت برای شکست داعش کمک کند.
وی ادامه داد: بسیار مهم است که اقلیم در سیاست‌های مقاومتی با داعش و پاک‌سازی عراق از این گروه با حکومت مرکزی عراق همراه شود.
نماینده مردم اسلام‌آباد غرب و دالاهو به حساسیت‌های مذهبی و قومی در آزادسازی موصل اشاره نمود و تصریح کرد: در جاهایی از عراق که دارای ویژگی‌های خاص جغرافیایی، سیاسی و جمعیتی است باید ملاحظات قومی و قبیله‌ای، زبانی و دینی در نظر گرفته شود چون‌که یکی از دلایل موفقیت‌های اولیه داعش استفاده از خطوط گسل قومی و مذهبی در عراق بود.
این تحلیل‌گر سیاسی و استاد دانشگاه در پاسخ به این سؤال که در صورت حضور نیروهای حشدالشعبی در آزادسازی موصل، احتمال تبدیل‌شدن به جنگ مذهبی وجود دارد، گفت: داعشی سعی خواهد کرد برای حفظ مواضعش، خطوط گسل در عراق را زنده کند. لذا با عنایت به این موضوع، سیاسیون عراقی باید توجه به ملاحظات قومی و دینی را در نظر بگیرند و لوازم سوءاستفاده این گروه را فراهم نکنند.
 
 
 
 
کد مطلب: ۱۰۹۹۴۴  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۴/۲۶  |  ساعت: ۲۳ : ۳۶

شناسه خبر : 3137

این خبر رو هم ببینید

روایتی از جنایت‌های ضدانقلاب در کردستان از آتش‌زدن تا فروکردن سرنیزه بر بدن ماموستایان دینی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 6 =