خانه / فرهنگی / هوشمند سازی مدارس شهری و روستایی در دستور کار است

هوشمند سازی مدارس شهری و روستایی در دستور کار است

تغییر نظام آموزشی به ویژه در حوزه ساخت، استاندارد سازی و تجهیز مدارس از ضرورت‌های روند توسعه همه جانبه کشور است که این امر در مناطق کمتر توسعه یافته مثل کردستان باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد زیرا هم از عقب ماندگی آموزشی برخوردار بوده و هم در مسیر توسعه قرار گرفته است.


به گزارش خبرنگار کردنور کمبود کلاس درس، فرسوده بودن مدارس، عدم بهره مندی از وسایل گرمایشی مدرن و امکانات کمک آموزشی مشکل اصلی حوزه آموزش استان است که اگر به این موارد رسیدگی نشود آینده روشنی پیش رو نیست و روند جدید توسعه کردستان را به چالش می‌کشد.

وجود ضعف در روستاها از شدت بیشتری برخوردار است زیرا در چند سال گذشته به این واقعیت توجه نشده بود که روستا رکن اساسی اقتصاد، نظام اجتماعی و فرهنگی استان و دارای نیازهای آموزشی خاص است که باید به حوزه آموزش و مهارت پروری آن رسیدگی شده و نظام ویژه‌ای بر مبنای نیاز سنجی روستایی برای آن تدارک ببینند تا دانش آموزان آماده ایفای نقش واقعی در عرصه اقتصاد و فرهنگ خویش شوند.

اما در کردستان نظام آموزشی کاملا شهری بوده و هیچگاه به نیازهای آموزشی روستایی توجه نشده است و روند تحصیلی کاملا نظری می‌باشد و مهارت آموزی در آن وجود ندارد به این علت است که دانش آموزان روستایی بعد از تحصیل ناچار به مهاجرت به شهر می‌شوند.

بر این اساس باید در حوزه آموزش و تجهیز مدارس روستایی تحولات بنیادین صورت پذیرد تا این نهاد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بیش از این ضعیف نگردد.

برای اطلاع از وضعیت موجود مدارس و برنامه‌ریزی تجهیز مدارس شهری و روستایی مصاحبه‌ای با مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کردستان انجام داده‌ایم که اینک پیش روی شماست.

مهندس ماجد احمدی در خصوص کمبود کلاس درس گفت: در زمینه کمی کمبود و در حوزه کیفی ضعف‌هایی در استان داریم  اما در این حد نیست که در نقطه‌ای روند آموزش معطل شده باشد زیرا با تمهیدات ویژه از امکانات موجود حداکثر استفاده می‌شود و در کنار این برنامه‌ریزی جدی جهت جبران کمبودهای کمی و ارتقاء سطح کیفی مدارس به ویژه در حوزه روستایی در دست اقدام داریم به طوری که در چند سال آینده شاهد اتمام کمبود و نیاز خواهیم بود.

وی افزود: در سال ۹۶ این سازمان ۴۷ پروژه دولتی، ۲۴ مردمی و ۹ مشارکتی احداث شد و برای سال ۹۷ هم پروژه‌های متعددی اجرا خواهد شد.

احمدی در مورد وضعیت کیفی مدارس گفت: تعدادی از مدارس شهری و روستایی استان فرسوده بوده و نیاز به تخریب و مقاوم سازی دارند که برنامه‌های زیادی در این راستا در دستور کار داریم و مدیریت ارشد کردستان در این زمینه عنایت ویژه‌ای داشته و تامین اعتبار آن را در اولویت قرار داده‌اند سال گذشته ۱۱ پروژٰه دولتی و ۳ پروژه مشارکتی اجرا شده و ۱۹۳ پروژه نیز در دست اجرا داریم که سهم خیرین از این پروژه‌ها ۵۷ مورد می‌باشد.

این مقام مسئول با تاکید بر ضرورت رسیدگی به تامین وسایل گرمایشی مدارس اعلام کرد: گرمایش تعدادی از مدارس استان از طریق وسایل قدیمی و تعدادی هم از طریق امکانات فرسوده تامین می‌گردد که در جای خود هم توان تامین نیاز را نداشته و در مواردی هم احتمال به خطر افتادن جان دانش آموزان به دنبال دارد و ضروری است تا اقدامات ویژه اعمال گردد.

وی تصریح کرد: سال گذشته ۲۲۹ پروژه گرمایشی به مناقصه گذاشته شد که بخشی از اعتبارات آن در سال ۹۵ پرداخت شده بود و مابقی از اعتبارات سال ۹۶ هزینه گردید.

احمدی افزود: در زمینه گرمایش مدارس از امکانات مدرن روز دنیا استفاده می‌کنیم تا دانش آموزان در فضایی استاندارد و بدون مشکل آموزش داده شوند و این را بیان کنم که در آینده با مشکل مواجه نخواهیم شد.

مدیرکل نوسازی مدارس کردستان با اشاره به رویکرد دولت و مدیریت استان به روند آموزش و پرورش گفت: همه بر این واقعیت واقفند که برای پیشبرد توسعه و ارتقاء شاخص‌های توسعه یافتگی نیاز به نیروی انسانی کارآمد داریم و تامین آن از مدارس شروع می‌گردد و در این راستا سعی کامل به خرج می‌دهند و ما این امر را در رسیدگی به برنامه‌ها و تخصیص اعتبارات می‌بینیم.

وی افزود: اگر کمبودها و ضعف‌هایی در این حوزه مشاهده می‌گردد علت آن محدودیت اعتبارات دولتی است که برای جبران نیازمند همت خیرین هستیم و برنامه‌های متعددی برای افزایش حضور این قشر در توسعه و تجهیز مدارس داریم.

احمدی در خصوص هوشمند سازی مدارس اظهار کرد: یکی از راه‌های ارتقاء سطح کیفی آموزش و نزدیک شدن به استانداردهای روز دنیا تجهیز مدارس به امکانات نوین است که اجرای آن در دستور کار دولت و وزارت آموزش و پرورش قرار دارد و هر سال شاهد اختصاص اعتبارات به این حوزه هستیم به طوری که سال گذشته ۱۱۲ کلاس درس شهری و روستایی کردستان از طریق اخذ لب تاپ، دیتا پروژکتور و پرده نمایش هوشمند سازی شدند.

صدیق مینایی

شناسه خبر : 21581

این خبر رو هم ببینید

سروده‌های شعرای کُرد، مصداق ارادت اهل سنت به امام مهربانی‌ها

 هنر و ادبیات از عرصه‌های عمده ظهور و تجلی اعتقادات و باورهای دینی، مذهبی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =