خانه / اقتصادی / واردات از مرز پیرانشهر؛ نعمتی برای یک عده خاص

واردات از مرز پیرانشهر؛ نعمتی برای یک عده خاص

پیرانشهر- «مرزها فرصت اند نه تهدید» جمله‌ای کلیشه با حقیقتی آشکار، اما دو سالی است که این فرصت در پیرانشهر با مجوزهایی که استانداری آذربایجان غربی برای چند نفر صادر کرده است به نعمتی انحصاری برای عده‌ای خاص تبدیل شده است

به گزارش خبرنگار کردپرس، مدتی است که ورود بسیاری از اقلام به مانند خشکبار به داخل کشور از طریق معابر قانونی در مرز تمرچین پیرانشهر با استفاده از مجوزهایی صورت می‌گیرد که داشتن این مجوزها به داشتن رابطه‌های خاصی بستگی دارد.
صدور این مجوزها به صورت انحصاری برای ورود خشکبار از جمله گردو سبب شده، عده ای بدون آنکه گرمای سوزان تابستان و سختی‌های ناشی از مشکلات تجارت و مبادلات مرزی را تجربه کنند، راه صد ساله را در یک شب بروند.
این عده خاص با یک تماس تلفنی و یا یک رابطه خاص، گوی سبقت را از کولبران و کارگرانی ربوده‌اند که سالهاست به امید رهایی از سختی‌ها و کسب لقمه ای حلال به معابر مرزی روی می آروند که به هدف رفاه آن‌ها ایجاد شده است و هر روز مرگ را به مبارزه می‌طلبند.
یک منبع آگاه در پیرانشهر که هر روز شاهد تجمع کارگران در محل پارک کودک پیرانشهر واقع در جنب میدان استقلال سابق این شهرستان جهت نام نویسی و اخذ نوبت برای حمل کولبری خشکبار است، به کردپرس می‌گوید: فردی بنام «ک. خ» با خرید مجوزهای واردات کالا که برای افراد عادی مرجع دقیق صادرکننده این مجوزها معلوم نیست، اقدام به شناسایی و معرفی کارگران می‌کند تا در تاریخ و روز مشخصی با حضور در محل معبر کالا در مرز تمرچین پیرانشهر اقدام به ورود خشکبار به دخل کشور کنند.
بر اساس شواهد موجود، بعضی از افرادی که موفق شده‌اند از کانال‌های ارتباطی بگذرند و مجوز واردات خشکبار را به دست بیاورند در دستگاه‌های دولتی شاغل هستند.
این افراد فقط زحمت تحویل مجوز ورود کالا به رابطها و دلالان مرزی را می کشند و با توجه به اخذ مجوز به میزان تناژ مشخص شده از فرد مورد نظر (دلال و پیله ور مرزی) پول دریافت می‌کنند و در واقع بدون اینکه حتی زحمت رفتن به مرز و یا بازارچه تجاری را به خود بدهند به ازای هر تن مبالغ کلانی را به دست می‌آورند و گاهاً هم مشاهده شده است که میزان کالای ترخیص شده با میزان تناژ موجود در برگه مجوز ورود کالا هم خوانی نداشته یعنی با مجوز هزار تن کالا گاهاً بیش از دو یا سه هزار تن خشکبار وارد کشور کرده‌اند.
«رسول خضری» نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی در این خصوص به خبرنگار کردپرس می‌گوید: در سال ۹۳ مجوز واردات از طریق معابر مرزی پیرانشهر از طریق استانداری به چند نفر در استان واگذار شده است.
وی افزود: مزایای معابر مرزی باید به مجموعه شهر پیرانشهر تعلق بگیرد و نباید به صورت انحصاری در اختیار عده ای باشد و اکثریت تنها نظاره گر باشند.
خضری در ادامه ضمن آنکه خواستار واگذاری اختیار صدور مجوز واردات از معابر پیرانشهر به فرماندار این شهر شد، افزود: این اختیار باید به فرماندار داده شود تا صدور مجوزها به صورت کنترل شده عمومی شود و کسبه و ساکنان شهر از فواید این معابر مرزی استفاده کنند.
وی تصریح کرد: راه اندازی معابر مرزی یکی از عنایات مقام معظم رهبری در جهت رفاه و معیشت مناطق محروم و مرزی است که فاقد صنایع تولید هستند.
خضری تاکید کرد: از طرفی دیگر قانون ساماندهی مبادلات مرزی در سفر اخیر وزیر کشور به شهرهای سردشت و پیرانشهر مورد تاکید وی قرار گرفت که این امر باید مورد مسئولان قرار بگیرد.
این وضعیت و انحصاری شدن واردات کالا از معابر مرزی پیرانشهر اعتراضاتی را در این شهر به همراه داشته است.
در همین ارتباط، «رسول خضری» از برگزاری جلساتی در فرمانداری این شهرستان برای حل مشکلات به وجود آمده خبر داد و گفت: در آخرین جلسه که با حضور کسبه پیرانشهر، شورای بازار این شهر و فرماندار برگزار شد تصمیم گرفته شد که فرماندار پیرانشهر ضمن صدور کارت مرزی برای کسانی که در مرز فعال هستند، اسامی اقلامی که ورود آن‌ها قانونی است در یک لیست اعلام کند و زمینه را برای حمل بار توسط کول برها از طریق سه چرخه مهیا کند.
این اولین بار نیست که واردات کالا از پیرانشهر حاشیه ساز می شود، تیرماه گذشته نیز یکی از تجار این شهر در گفت و گو با کردپرس از ورود پرتقال غیر قانونی از طریق مرز پیرانشهر پیش از واقعه سردشت خبر داد.
این تاجر پیرانشهری که شاهد ورود میوه های وارداتی بوده اعلام داشت: در فرودین ماه امسال به مدت یک ماه پرتقال از طریق بازارچه پیرانشهر به داخل کشور وارد شده است.
به گفته این منبع موثق گرچه وارد کنندگان این پرتقالها مدعی اند که مجوز دارند اما واردات خود را از طریق گمرک رسمی پیرانشهر انجام نداده اند.
این تاجر پیرانشهری در ادامه به کردپرس گفت: روزی ۸ ماشین بزرگ از طریق بازارچه پیرانشهر، به کشور  پرتقال وارد می کردند که تنها در یگ مورد جلوی آنها را گرفتند و این ماشینها به عراق برگشتند.
با گذشت دو ماه از انتشار خبر ورود غیر قانونی واردات پرتغال از مرز پیرانشهر تا به مسئولان استان آذربایجان غربی این خبر را تکذیب نکرده اند و حال باید دید اینبار مسئولان استانی با نظرات و تصمیمات مجموعه مسئولان پیرانشهر جهت حل انحصاری بودن واردات توسط عده ای خاص از معابر پیرانشهر همراهی می‌کنند تا نعمت مرزها در این شهرستان به یک موهبت برای همه تبدیل شود./
 
 
کد مطلب: ۹۱۸۱۴  |  تاريخ: ۱۳۹۴/۶/۳۰  |  ساعت: ۹ : ۴۶

شناسه خبر : 1479

این خبر رو هم ببینید

تکمیل طرح‌های نیمه تمام عمرانی اولویت شهرداری سنندج است

شهردار سنندج گفت: تکمیل طرح‌های نیمه تمام عمرانی، تکریم ارباب رجوع و پیوست فرهنگی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + نوزده =