خانه / سیاسی / واشنگتن: حضور فیزیکی بازرسان آژانس در پارچین را تائید یا تکذیب نمی‌کنیم/دسترسی آمانو و «تیم» وی به پارچین، مهم است

واشنگتن: حضور فیزیکی بازرسان آژانس در پارچین را تائید یا تکذیب نمی‌کنیم/دسترسی آمانو و «تیم» وی به پارچین، مهم است

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری، حضور مدیر کل آژانس بین‌المللی و «تیم» همراه وی را در سایت پارچین مهم ارزیابی کرد، اما گفت که حضور بازرسان آژانس در این سایت را تائید یا تکذیب نمی‌کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «جان کربی»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز دوشنبه به سوالات خبرنگاران درباره مسائل مختلف از جمله موضوع هسته‌ای ایران پاسخ داد.
«کربی» در پاسخ به سوال خبرنگار آسوشیتدپرس مبنی بر اینکه آیا دولت آمریکا از نتایج بازدید «یوکیا آمانو»، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سایت پارچین رضایت دارد گفت: «بله راضی هستیم.»
سخنگوی وزارت خارجه همچنین درباره موضع دولت آمریکا، مبنی بر عدم حضور فیزیکی بازرسان آژانس در هنگام نمونه‌برداری‌های محیطی از سایت نظامی پارچین نیز اظهارنظر کرد.
به گزارش خبرگزاری فارس، او به سوال «مت‌لی»، خبرنگار آسوشیتدپرس در همین زمینه اینطور پاسخ داد: «مت، نظر شما را به حرفی که مدیر کل (آژانس) زد جلب می‌کنم که گفت فعالیت‌های راستی‌آزمایی در پارچین مطابق با روش‌های پادمانی استاندارد آنها انجام شده است. بنابراین خود مدیر کل، این نکته را روشن کرد که از فرایند راستی‌آزمایی رضایت دارد و این فرایند در راستای ترتیبات مقرر شده با ایران بوده است.»
یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه پس از بازگشت از ایران گفت که پیشرفت قابل توجهی در مباحث پیرامون پرونده هسته‌ای ایران صورت گرفته است. او همچنین خاطرنشان کرد روند نمونه‌برداری از پارچین تحت نظارت آژانس صورت گرفته است.
«کربی» در ادامه در پاسخ به سوال این خبرنگار مبنی بر اینکه آیا دولت آمریکا مشکلی با عدم حضور فیزیکی بازرسان آژانس در محل نمونه‌برداری ندارد، گفت: «وارد جزئیات این فرایند نمی‌شوم. این دیگر به ترتیبات محرمانه بین ایران و آژانس مربوط می‌شود، بنابراین من اینکه بازرس‌ها در آنجا بوده‌اند یا خیر را تأیید یا تکذیب نمی‌کنم.»
سخنگوی دستگاه دیپلماسی آمریکا در بخش دیگری از این کنفرانس خبری با نقل اظهاراتی از آقای آمانو خاطرنشان کرد فرایند بازرسی تنها به ایران محول نشده است.
کربی گفت: «توجه شما را به این واقعیت جلب می‌کنم که آمانو قبلاً این موضوع را روشن کرده و امروز هم به تلویح آن را گفت که در این فرایند، ایران از خودش بازرسی نمی‌کند.»
پیش از این خبرگزاری آسوشتیدپرس با انتشار متنی که مدعی بود یکی از توافقات محرمانه بین ایران و آژانس است مدعی شده بود فرایند گرد‌آوری نمونه‌های محیطی از سایت نظامی پارچین به ایران محول شده است؛ موضوعی که از نگاه منتقدان «برجام» به «خود بازرسی» ایران تعبیر شد.
پس از آسوشیتدپرس، خبرگزاری انگلیسی رویترز در گزارشی مدعی شد نمونه‌برداری‌ها از سایت پارچین توسط کارشناسان ایران اما با حضور و تحت نظارت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام می‌شود.
«رضا نجفی» سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس خبرهای رسانه‌های غربی درباره نمونه‌برداری از سایت پارچین تحت نظارت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تکذیب کرد و گفت: «ما به هیچ بازرس آژانس اجازه ورود به سایت پارچین برای نمونه‌برداری یا نظارت بر نمونه‌برداری را نداده‌ایم.»
به گزارش خبرگزاری فارس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه کنفرانس خبری روز دوشنبه دسترسی مدیر کل آژانس به پارچین را موضوع با اهمیتی دانست. او گفت: «اینکه آژانس و شخص مدیر کل – نمی‌دانم که آیا اسم این را می‌توانیم دیدار تشریفاتی بگذاریم یا نه – اما همینکه او و تیمش به پارچین دسترسی داشتند، موضوع کم‌اهمیتی نیست.»
«کربی» از پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسیده بود آیا منظور از «تیم آمانو» تنها فرد همراه او در بازدید از پارچین بوده، خودداری کرد.
کربی در ادامه همچنین گفت: «ما معتقدیم اینکه ایران برای اولین بار در تاریخ این موضوع، اجازه دسترسی به پارچین را داده، مهم است.»

شناسه خبر : 15241

این خبر رو هم ببینید

علمای اهل سنت کردستان: انقلاب اسلامی احیاگر ارزش‌های دین و نویدبخش تحقق تمدن اسلامی است

علمای اهل سنت کردستان معتقدند؛ انقلاب اسلامی احیاگر ارزش‌های اسلام و نویدبخش تحقق تمدن بزرگ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − بیست =