خانه / سیاسی / وال استریت ژورنال:‌ احتمال تمدید مذاکرات هسته ای

وال استریت ژورنال:‌ احتمال تمدید مذاکرات هسته ای

سخنان دیپلمات‌های ایرانی و کشورهای ۱+۵ حاکی از احتمال تمدید دوباره مذاکرات پس از ۲۴ نوامبر (سوم آذر) است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت:‌ دیپلمات‌های ارشد آمریکا، ایران و اتحادیه اروپا، سه‌ شنبه گذشته تاکید کردند که مذاکرات سه‌ جانبه‌ آنان  در مسقط پایتخت عمان روی حصول توافق تا ضرب‌ الاجل ۲۴ نوامبر متمرکز بوده ، اما  با توجه به دستاوردهای محدود آن، ممکن است به تمدید مذاکرات پس از ۲۴ نوامبر منجر شود.
 
بسیاری بر این باورند که پیامدهای منفی دست‌ نیافتن به یک توافق می‌تواند برای منطقه‌ ای که اکنون ، از سوریه  تا یمن با بی‌ ثباتی رو به‌ رو است بسیار زیاد باشد.
 
وال استریت ژورنال افزود، سرگی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه و عضو ارشد تیم مذاکره‌ کننده این کشور گفت :  اگر دو طرف به هر دلیلی و با هر سطح از پیشرفتی نتوانند تا ضرب‌الاجل تعیین شده به توافق برسند، عصر ۲۳ نوامبر فرصت دارند، روی گزینه‌ جایگزین و یافتن راه‌ حلی که سبب نابودی فرصت‌ها نشود کار کنند.
 
این روزنامه همچنین نوشت، همچنین سیدعباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران در مسقط گفت: ما هنوز در موضعی نیستیم که بگوییم به پیشرفت رسیده‌ ایم.
 
این عضو ارشد تیم مذاکره‌ کننده هسته‌ ای ایران تاکید کرد که کشورش برای حصول توافق تا ضرب‌ الاجل تعیین شده تلاش می‌کند، اما زمان آن‌ ها کافی نیست.
 
مقامات آمریکایی در روزهای اخیر به طور محرمانه گفته‌ اند درباره تمدید مذاکرات گفت‌ و گو شود.
 
 
دیپلمات‌های درگیر در مذاکرات می‌گویند: تمدید دوباره مذاکرات منجر به بروز چالش‌های دیپلماتیک و سیاسی بسیاری خواهد شد، زیرا سازش بر سر محدودیت‌های فعالیت‌های هسته‌ ای ایران به علاوه یک سری امتیازات اقتصادی در طول زمان تمدید مذاکرات به اندازه حصول توافق نهایی پیچیده است.
 
همچنن پیروزی جمهوری خواهان در مجلس سنای آمریکا در هفته گذشته انعطاف دیپلماتیک کاخ سفید را محدود کرده است. رهبران جمهوری خواه گفته‌اند که در حال آماده کردن شرایط قانونی وضع تحریم‌های جدید در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات در ماه جاری علیه ایران هستند. این اقدام می‌تواند دیپلماسی‌ها در آینده را تضعیف کند.
 
برخی شرکت‌ کنندگان در مذاکرات اخیر بر این باورند که برای رسیدن به توافق درباره تمدید مذاکرات، طرف‌های مذاکره‌ کننده دست کم باید پارامترهایی برای رسیدن به توافق نهایی ایجاد کنند تا بتوانند حمایت کشورهای‌ خود را جلب کنند.
 
براساس اظهارات مقامات آمریکایی و اروپایی، اصلی‌ ترین موارد اختلافی میان طرف‌های مذاکره‌ کننده، ظرفیت غنی‌ سازی و آینده برنامه هسته‌ ای ایران و سرعت لغو تحریم‌های غرب علیه این کشور است.

شناسه خبر : 17145

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 5 =