خانه / سیاسی / وال ‌استریت ‌ژورنال : تلاش آمریکا برای ائتلاف‌سازی به مانع خورد / نشست پاریس پیشرفتی نداشت .

وال ‌استریت ‌ژورنال : تلاش آمریکا برای ائتلاف‌سازی به مانع خورد / نشست پاریس پیشرفتی نداشت .

روزنامه «وال‌استریت‌ژورنال» با اشاره به اختلافات در نشست پاریس و عدم حضور ایران در این کنفرانس، نوشته است که آمریکا در ایجاد ائتلاف و خروج از انزوا با مانع مواجه شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس ، روزنامه «وال‌استریت‌ژورنال» در گزارشی با اشاره به عدم حضور ایران در نشستی که روز دوشنبه به بهانه مبارزه با داعش در پاریس پایتخت فرانسه برگزار شد، نوشته است که این کنفرانس پیشرفتی در زمینه موضوعات کلیدی نداشته و تلاش آمریکا برای ائتلاف‌سازی با مانع مواجه شده است.
در ابتدای این گزارش آمده است: «روز دوشنبه اختلاف بر سر اینکه آیا همساه‌های عراق – به خصوص ایران و سوریه – باید در حملات نظامی برای نابود کردن «داعش»، ایفای نقش کنند یا نه، تلاش‌های ایالات متحده برای ایجاد یک ائتلاف نظامی بزرگ علیه این گروه را با مانع مواجه کرد.»
این گزارش با اشاره به بیانیه پایانی نشست که در آن بر حمایت از عراق در مبارزه با داعش اشاره شده، نوشته است: «اما این نشست نتوانست در زمینه هدف کلیدی یعنی متقاعد کردن متحدان منطقه‌ای نظیر ترکیه و عربستان به مشارکت در عملیات نظامی، پیشرفتی داشته باشد. همچنین طرح‌های ایالات متحده برای گسترش دامنه حملات هوایی به مواضع داعش در سوریه بدون هماهنگی با دمشق و تهران، با انتقاد شدید روسیه مواجه شد.»
«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه روز دوشنبه گفته بود: نمی‌توان از طرح‌های اعلام‌شده برای حمله به مواضع (داعش) در خاک سوریه بدون تعامل با دولت سوریه، نگران نبود. سوریه و همین‌طور ایران شرکای طبیعی ما در این نبرد هستند.»
به نوشته وال‌ استریت ‌ژورنال ، تنش‌های موجود موجب شده تا هدف اصلی دولت «باراک اوباما» یعنی تشکیل ائتلافی گسترده از کشورها و نشان دادن اینکه واشنگتن در مبارزه با داعش در انزوا نیست، با تهدید مواجه شود. به گفته دیپلمات‌های غربی، متقاعد کردن کشورهای اروپایی به پیوستن به حملات هوایی، اکنون به یک مسئله لاینحل بدل شده است.
یک دیپلمات غربی می‌گوید : «این نمی‌تواند یک تلاش غربی باشد. این تلاش باید از سوی عراق و منطقه رهبری شود.»
علاوه بر کشورهای منطقه، حتی نزدیک‌ترین متحدان آمریکا از جمله انگلیس هم هنوز تصمیم قطعی خود برای پیوستن به حملات هوایی را اعلام نکرده‌اند. «فیلیپ هاموند» وزیر خارجه انگلیس روز دوشنبه هرچند گفت این کشور قصد دارد «نقشی پیشرو» در مبارزه با داعش ایفا کند، اما در عین حال تأ‌کید کرد که لندن هنوز تصمیم نگرفته است که چطور باید در این مبارزه مشارکت داشته باشد.
به نوشته وال ‌استریت ‌ژورنال ، عدم دعوت از ایران به نشست پاریس، مایه مشاجره دیپلمات‌های حاضر در این نشست بوده است.
«ابراهیم جعفری» وزیر خارجه عراق با بیان اینکه ایران می‌توانست «حمایت قابل‌توجهی» برای مبارزه با داعش ارائه کند، در این مورد گفت: «ما تأکید کرده بودیم که ایران هم اینجا باشد. از غیبت آن‌ها متاسفیم.»
با وجود آنکه رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرده است که قصد دارد بدون هماهنگی با دولت سوریه در خاک این کشور دست به عملیات نظامی بزند، اما دیپلمات‌ها هشدار می‌دهند که دستکم باید میزانی از هماهنگی وجود داشته باشد.
یک دیپلمات عرب در این مورد می‌گوید: «باید تا حدی هماهنگی وجود داشته باشد. رژیم سوریه ممکن است جنگنده‌های ایالات متحده یا اعراب را ساقط کند و آن‌ها (آمریکایی‌ها) نیز این موضوع را می‌دانند.»
هرچند آمریکا و فرانسه دولت قانونی سوریه را «نامشروع» خوانده و همچنان بر لزوم حمایت از مخالفان «میانه‌رو» تأکید دارند، اما آقای لاوروف در نشست پاریس با انتقاد از رویکرد‌های غرب در قبال سوریه، گفت به حاشیه راندن دمشق «از پاسخی به‌هنگام و مناسب به گروه‌های تروریستی فعال در سوریه، جلوگیری کرد.»

شناسه خبر : 17725

این خبر رو هم ببینید

توصیه ایران به حیدر علی‌اف چه بود؟

کمال خرازی گفت: از ابتدا توصیه ما به حیدر علی‌اف این بود که با همکاری‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 10 =