خانه / اقتصادی / وام مسکن بین ۴۰ تا ۸۰ میلیون تومان/ نیاز به ۱۰ میلیون واحد مسکونی تا ۱۴۰۴

وام مسکن بین ۴۰ تا ۸۰ میلیون تومان/ نیاز به ۱۰ میلیون واحد مسکونی تا ۱۴۰۴

مديركل برنامه ريزي، تجهيز منابع و اقتصاد مسكن معاونت امورمسكن و ساختمان وزارت راه وشهرسازي با اشاره به اينكه تا سال ۱۴۰۴ به ۱۰ ميليون واحد مسكوني نياز داريم، گفت: مبلغ وام مسكن بين ۴۰ تا ۸۰ ميليون تومان است كه ميزان بازپرداخت ماهيانه آن از ۴۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان مي‌شود بنابراين بهتر است اجاره نشيناني كه اين ميزان را اجاره مي‌دهند، قسط وام مسكن پرداخت كنند تا در منزل مسكوني خود ساكن شوند.

به گزارش خبرگزاری ما ، علي چگيني با تاكيد براينكه مسكن بخش مهمي است كه هم براي خانوار و هم براي دولت مي‌تواند رونق را در پي داشته باشد، به طوري كه ۱۳ درصد از اشتغال كشور را بخش مسكن تأمين مي‌كند، بيان داشت: اگر يك درصد رشد در بخش مسكن داشته باشيم ۲٫۷ درصد رشد در توليد ناخالص داخلي داريم، بنابراين سياست‌هاي مسكن بايد هم طرف عرضه و هم طرف تقاضا به صورت توأم ديده شود.
مديركل برنامه ريزي، تجهيز منابع و اقتصاد مسكن گفت: با توجه به شرايط ركود تورمي كه اقتصاد ايران با آن دست و پنجه نرم مي‌كند، بايد شرايط اقتصادي را به گونه‌اي بچينيم كه در كنار تورم قابل قبول رونق اقتصادي نيز وجود داشته باشد.
وي با اشاره به اينكه در ۸ سال گذشته تنها طرف عرضه مورد توجه قرار گرفته است، بیان کرد: در طول اين ۸ سال شاهد بوديم كه وام مسكن هيچ افزايشي نداشت، اما قيمت مسكن ۶ برابر شد، بنابراين تنها عامل اصلي افزايش قيمت مسكن را نبايد وام در نظر گرفت.
چگيني با بیان اینکه فقط يك عامل در افزايش قيمت مسكن اثرگذار نيست، افزود: به عنوان مثال در يك سال گذشته شاهد بوديم كه قيمت وام مسكن افزايش پيدا كرد، اما قيمت مسكن تنها يك درصد رشد داشت بنابراین قيمت مسكن تنها متاثر از وام خريد نيست، بلكه عوامل مختلفي در آن تأثيرگذار است كه نمونه بارز آن رشد قيمت مسكن در سال ۸۶ است.
مديركل برنامه ريزي، تجهيز منابع و اقتصاد مسكن معاونت امورمسكن و ساختمان وزارت راه وشهرسازي در خصوص پرداخت مابه‌التفاوت نرخ سود تسهيلات خريد مسكن، اظهار داشت: در كشور سيستم پس‌انداز نداريم اما مردم بايد به پس اندازعادت كنند چرا كه بايد بسته‌اي از برنامه‌ها را داشته باشيم تا بتوانيم مسكن را به مقصد خود برسانيم.
وی تصریح کرد: پس بانك‌ها مي‌توانند وام بدهند و سياست وام‌دهي خود را تقويت كنند زیرا در سال ۷۷ بيش از ۱۰ هزار وام خريد داده شد و ۳ ميليون خانوار ايراني خانه‌دار شدند. در حقيقت مي‌توان هم برنامه كاهش قيمت ساخت مسكن را انجام داد و هم از سوي ديگر با پرداخت وام مردم را توانمند كرد.
چگینی با تاکید بر اینکه يكي از برنامه‌هاي دولت در بخش مسكن حمايت از تقاضا است، گفت: در ۱۰ تا ۱۵ سال گذشته اين اتفاق نيفتاده است و براي اين كار بايد اجازه دهيم كه بازار رهن در كشور شكل بگيرد. همچنين بايد اجازه دهيم دولت به شيوه‌هايي كه طراحي كرده به توليد و عرضه مسكن كمك كند.
مديركل برنامه ريزي، تجهيز منابع و اقتصاد مسكن در خصوص ميزان وام مسكن، اظهار داشت: مبلغ وام مسكن بين ۴۰ تا ۸۰ ميليون تومان است كه ميزان بازپرداخت ماهيانه آن از ۴۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان مي‌شود بنابراين بهتر است اجاره نشيناني كه اين ميزان را اجاره مي‌دهند، قسط وام مسكن پرداخت كنند تا در منزل مسكوني خود ساكن شوند.
وی با اشاره به اينكه دولت مي‌خواهد صندوق پس انداز مسكن در همه بانك ها ايجاد شود، گفت: همه بانك‌ها در كنار بانك مسكن مي‌توانند اين صندوق‌ها را راه‌اندازي كنند و دولت وامي كه پرداخت مي‌كند، مابه‌التفاوت نرخ سود آن را پرداخت كنند.
چگینی در خصوص برنامه دردست اجراي وزارت راه وشهرسازي در حوزه مسكن، اظهار داشت: مسكن مهر پروژه بزرگي است كه هنوز حدود يك ميليون واحد مسكوني آن تمام نشده است و در زمينه خدمات زيربنايي و خدمات روبنايي آن مشكلاتي وجود دارد. برنامه دولت ساماندهي اين وضعيت است و تلاش خود را انجام مي‌دهد كه مسكن مهر را تمام كند و در حوزه تأمين مالي آن به جاي استفاده از پول پرقدرت كه تورم‌زا است از بازپرداخت اقساط تسهيلات مردم استفاده كند و همانطور كه مشاهده مي‌كنيد، كاهش تورم حاصل شده است.
مديركل برنامه ريزي، تجهيز منابع و اقتصاد مسكن در خصوص اینکه آيا پرداخت وام ۸۰ ميليون توماني موجب گران شدن قيمت مسكن مي‌شود، گفت: در تمام دنيا سيستم وام‌دهي و تسهيلات دادن براي بخش مسكن وجود دارد و معتقديم كه پرداخت وام مسكن شايد اثر جزئي داشته باشد، اما اثر زيادي بر قيمت مسكن نخواهد داشت.
وي تصریح کرد: پرداخت ۱۵۰ يا ۳۰۰ هزار فقره وام مهم نيست بلکه مهم، راه‌اندازي صندوق پس انداز است. ما مي‌خواهيم سازوكار صندوق راه بيفتد و بانك‌ها اجازه ورود به اين عرصه را داشته باشند تا به گروه‌هاي مختلف با اشكال مختلف وام پرداخت كنند. به عنوان مثال پرداخت وام با نرخ حمايتي براي اقشار كم درآمد و يا اولويت دادن به بافت فرسوده، صنعتي‌سازي يا خانه اولي‌‌ها يا اينكه توليد صنعتي را حمايت كنيم.
چگینی با اشاره به حمايت از صندوق‌هاي پس‌انداز مسكن گفت: بايد از اين نوزاد حمايت كنيم، تا اين صندوق‌ها راه بيفتد، تا ببينيم در يكي دو سال آينده چگونه عمل خواهد كرد.
مديركل برنامه ريزي، تجهيز منابع و اقتصاد مسكن با تاکید بر اینکه سعي داريم، از بخش تقاضا نيز حمايت كنيم، افزود: هم‌اكنون وام خريد مسكن ممنوع است، اما وام ساخت مسكن كه ممنوع نيست.
وی با بیان اینکه حرف‌هاي عامه‌پسند زدن خوب است اما بايد منابع و توان خود را بسنجيم و بعد به دنبال پرداخت وام باشيم، بیان کرد: تقاضاي سرمايه‌اي مسكن در سال جاري به حداقل رسيده است و اگر معاملات مسكن را به صورت ماهيانه رصد كنيد، در زماني كه معاملات افزايش پيدا مي‌كند، معاملات سرمايه‌اي وجود دارد و هنگامي كه كاهش پيدا مي‌كند، معاملات سرمايه‌اي از آن خارج شده است به طوري كه در سال جاري تقاضاي سرمايه‌اي مسكن به حداقل خود رسيده است.
چگینی تصریح کرد: در ۸ سال گذشته سياست‌هايي مربوط به تقاضا و آئين‌نامه ماده ۱۴ كلا تعطيل شده بود و برنامه‌هاي طرح جامع مسكن ۹ محور و ۵۵ برنامه اجرايي داشت كه فقط به حق بهره‌برداري از زمين عمل كردند و بقيه را رها كردند.
مديركل برنامه ريزي، تجهيز منابع و اقتصاد مسكن با اشاره به اينكه طرح جامع مسكن هنوز قطعي نشده است و قرار است در ماه آينده از آن رونمايي شود، گفت: براساس طرح جامع مسكن اعلام كرديم تا سال ۱۴۰۴ به ۱۰ ميليون واحد مسكوني نياز داريم و از سوي ديگر نرخ تورم نيز به حدود ۱۰ درصد و يا كمتر از آن مي‌رسد.

شناسه خبر : 1745

این خبر رو هم ببینید

ارتقا سطح علمی و فنی مهندسان موجب بهبود کیفیت ساخت و سازها می‌شود

معاون عمرانی استاندار کردستان گفت: ارتقا سطح علمی و فنی مهندسان موجب بهبود کیفیت ساخت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + یازده =